Een hangplek voor Vleermuizen Foto: Wim Kooijman Een van de diersoorten die door velen erg 'eng' gevonden wordt, is de vleermuis. De onbekendheid met deze soort heeft er dan ook toe geleid dat ze de laatste jaren sterk achteruitgegaan is, ook omdat hun huisvesting de laatste decennia overal verdwenen is. Recent echter is er, vooral door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland veel aan dacht aan de soort geschonken. Hieronder leest u er meer over. Hoewel vleermuizen niet veel ruimte nodig hebben en weinig natuurlijke vijanden hebben, worden ze toch bedreigd als gevolg van menselijk handelen. Veel verblijfplaat sen zijn verdwe nen. Oude holle bomen worden omgehakt, oude gebouwen die jarenlang leegston den, worden de laatste jaren in een snel tempo ge sloopt. Daarmee verdwijnen ook veel verblijfplaat sen voor vleermuizen. Door het gebruik van bestrijdings- en con serveringsmiddelen worden niet alleen de schadelijke insekten gedood, maar ook de vleermui zen en hun jongen. Sinds de jaren zeventig worden in oude huizen steeds meer naden en kie ren afgedicht ter bestrijding van tocht om warmteverlies te voor komen. Het zijn juist die naden en kieren die vleermuizen gebruiken als overwinterplaats. Moderne bouwtechnieken In de huidige nieuwbouw, zowel in de woning-, industriële-, als agrarische bouw zien we dat qua materiaalgebruik alles naadloos op elkaar aan moet sluiten en er geen ruimte meer voor vleermui zen is! Mochten enkele vleermui Theo Aernoudts zen onder dakpannen of dak overstek toch nog een plaatsje veroverd hebben, dan worden deze ruimten alsnog afgedicht door de bewoners uit angst en/of onwetendheid. Dat vleermuizen geen schade aanrichten en alleen maar nuttig zijn om de hoeveel heid insekten op een milieuvrien delijke manier te decimeren, is bij velen nog onbekend. Duikers Afgelopen jaar werden een aan tal winterverblijven voor vleer muizen ingericht door Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Negen oude duikerelementen van het voormalig waterschap 't Vrije van Sluis werden van onder gang in de puinbreker gered. Op HeiIIe werden 4 duikerelementen ingegraven en in Biervliet 5 stuks. Deze duikerelementen werden ingegraven met de onderkant tot een halve meter onder het maai veld. Hierdoor blijft de ruimte vochtig omdat deze diepte over eenstemt met het waterniveaü van de aangrenzende kikkerpoel in de winter. Vervolgens werd over de beton nen duikers een laag modder en grond uit de kikkerpoel heen- gespreid, zodat de ruimte voor de vleermuizen vorstvrij blijft bij een strenge winter. De duikerele menten zijn inwendig tussen 80 cm en 150 cm breed en 120 cm hoog. Door het gebruik van oude betonplaten hebben we de vleer- muizenkelder kunnen verlengen tot in totaal 5 meter lengte. De duikerelementen zijn erg ruw afgewerkt. Zo'n ruw oppervlak is juist ideaal voor vleermuizen om zich aan vast te klampen. Voordeurdelers Het meeste werk en vakman schap was nog vereist voor het maken van een deur met een goede afdichting tegen de betonrand. Uiteindelijk is geko zen voor een dubbele deur om tocht en vorst buiten te houden. Beide deuren zijn voorzien van een invliegopening 2 cm hoog en 15 cm breed: een kleinformaat brievenbus! Aan de onderkant van de deuren zijn kleine uitsparingen gehou den zodat ook amfibieën als kik kers, salamanders en padden gebruik kunnen maken van deze ruimte om te overwinteren. Enige stapels gebruikte dakpan nen in de vorstvrije ruimte vor men een ideaal winterverblijf voor zowel vleermuizen en amfi bieën in een ruimte. Nieuwe bewoners Nu het huis klaar is, is het wach ten op de nieuwe bewoners. Vleermuissoorten die je kunt ver wachten zijn watervleermuis, baardvleermuis, grootoorvleer- muis en franjestaart. De dwerg vleermuis gebruikt deze bunkers wel eens als zomerverblijf. Ook padden, kikkers, water-en kamsa- lamanders zijn zeker te verwach ten. Bunkers Inmiddels zijn er in het Hertekamp te Groede en in de wallen van Retranchement, op het terrein van Het Zeeuws Landschap ook een aantal bun kers geschikt gemaakt om te die nen tot winterverblijf voor vleer muizen en amfibieën. Dat deze bunkers nu al bewoond zijn door vleermuizen, is natuurlijk een sti mulans om nog meer winterver blijven in te richten voor deze dieren. Momenteel worden voorberei dingen getroffen naast de beken de bunkers ook een aantal in onbruik geraakte aardappelkel ders geschikt te maken als win terverblijf. 16 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 14