Bosmuseum Het Leen en de jeugd Ward de Brabandere Op 28 oktober bezochten we met prachtig herfstweer, 24 kinderen en enkele ouders het Bosmuseum Het Leen te Eeklo. Alleen dankzij de inzet van enkele ouders, die met de auto reden, konden we met zo'n grote groep naar Eeklo gaan. Het Provinciaal Domein Het Leen beslaat momenteel 225 ha, in hoofdzaak bos. Tot 1972 was het domein en het bos in gebruik als militair domein (munitiedepot) door de Belgische Landmacht. Sinds 1972 is het in bezit van de provincie Oost-Vlaanderen. Bij de aankoop al werd gesteld dat het gebied ingericht moest worden voor passieve recreatie. Het gebied bestaat uit 4 grote onderdelen. Er is natuurlijk het bos zelf, een arboretum, een bos- infocentrum en een bosklassen- centrum. Bos en museum zijn gratis toegankelijk. Van de totale oppervlakte bos, 185 ha, is bij benadering 73% loofbos. Slechts ruim 12% is naaldbos, de rest is gemengd. De meest voorkomen de boomsoort is de zomereik, met begeleidende soorten als de tamme kastanje, Gewone Esdoorn, Zoete Kers etc. Daarnaast zijn ook een paar beu kenbestanden aanwezig. Ook berken en wilgen zijn goed verte genwoordigd. De fauna en flora van het bos is zeer rijk: tot nu toe werden bijna 1300 soorten dieren en bijna 900 ver schillende soorten planten en zwammen waargenomen en die lijst wordt nog steeds langer. Enkele stukjes bos die het vroe gere moerassige karakter bewaard hebben, zijn vooral op het vlak van flora zeer interes sant. In het bos liggen 15 vijvers, niet van natuurlijke oorsprong maar gegraven tijdens de militaire periode. Veel wandelwegen doorsnijden het bos, verhard en onverhard. De rechte betonba- nen, die eveneens dateren uit de militaire periode, geven aan het domein een specifiek karakter en maken het toegankelijk voor kin derwagens en rolstoelgebruikers. Er worden regelmatig geleide wandelingen, soms met specifie ke thema's, georganiseerd. Zelf hebben we even kort het interactieve bosinfocentrum (museum) bezocht en een boe iende diavoorstelling bekeken als inleiding op de boswandeling. Het applaus van de kinderen na de diashow was dan ook zeer zeker terecht. Maar de hoofd moot was natuurlijk de boswan deling, vol verrassingen op aller lei gebied: prachtige herfstkleu ren, vele paddestoelen en zwam men, duizenden kikkers en pad den die in de moerasachtige bos percelen rondhupten, stoere eiken en beuken, volop getooid met vruchten en natuurlijk eet bare tamme kastanjes. Er werden allerlei dode en afgevallen mate rialen verzameld door de in groepjes ingedeelde kinderen, met als thema de vijf zintuigen. En op het einde werden de ver schillende vondsten bekeken door de gehele groep. Dat we tijd tekort kwamen voor andere elementen in het bosdo- mein, zoals het arboretum, het heemmuseum en andere gedeel tes van het bos, is een aanspo ring deze uitstap eens te herha len en er dan ook een hele dag voor uit te trekken. Wie zelf of in familieverband dit bosdomein wil bezoeken, het adres is: Gentsesteenweg 80, B-9900 Eeklo. Er zijn ook telefonisch infofolders op te vragen tel. 00-32-9-3767474 of E-mail: het.leen@oost-vlaanderen.be Bosmuseum Het Leen. 28 oktober 2000. Er waren 24 kinderen. We moes ten opdrachten maken. We mochten: ruiken, voelen, eten, kijken. In de herfst zijn er mooie kleuren bladeren in Het Leen bijvoor beeld: roodgroen, geel, bruin. We keken ook naar een film over bloemen en paddestoelen op een scherm. We hebben oranje pad den gezien en vastgehouden. Ze sprongen overal. Er waren eikebomen, beukebomen, kas tanjebomen en nog veel meer soorten bomen. Kevin de Vilder en Natasja de Vries. Jeugdactiviteiten 2001 Zaterdag 20 Januari Schoonmaken Voorland nr. Eén Zondag 11 Februari Schapenboerderij van Erp Zaterdag 17 Maart Troenken knotten Van Gorp, Maaidijk 9 Oostburg. Zondag. 22 April Fort Rammekens op de fiets. Ook volwassenen Zaterdag 19 Mei Bezoekerscentrum 't Zwin met excursie Vrijdag en zaterdag 8+9 Juni Boerderijkamperen Zondag 26 Augustus Strandexcursie Zondag 16 September Waterland Neeltje Jans Zondag 7 oktober Land van Saeftinge Zaterdag 10 november Braakmanbossen Zaterdag 15 december Braakballen uitpluizen en vetbol len maken Voor alle excursies geldt: opgeven bij Ward de Brabandere, tel. 0117 - 38 35 83. 25 'f duumpje herfst/winter 2/3 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 23