Nieuws van Het Zwin De Zwinschorre staat er vochtig bij na de recente zeer hoge springvloeden. De lagunes in het gebied zijn bijzonder visrijk en dan ook zeer aantrekkelijk voor heel wat visetende vogelsoorten: er zijn steeds heel wat futen en dodaarsjes aanwezig, meestal ook enkele geoorde futen en soms ook de zeldzamer kuifdui- ker en de roodhalsfuut. Steeds ook zijn er heel wat aalscholvers, blauwe reigers en kleine zilver reigers. Op 7 en 8 oktober was er zelfs één grote zilverreiger. Bijzondere waarnemingen: een grote gele kwikstaart sinds begin september: geregeld zien we één of twee ijsvogels: acht krombekstrandlopers op 1 sep tember; 31 zwarte ruiters op 21 september; 375 tureluurs op 1 september; sedert 20 september wordt de visarend geregeld waargenomen; op 23 september waren er zelfs twee exemplaren; geregeld ook zien we een man netje slechtvalk: een zwarte wouw op 13 september: vier top pereenden op 8 oktober. De conservator, Guido Burggraeve. Van de planologietafel De planologiewerkgroep is weer druk bezig geweest met een groot aantal zaken. En die liggen op een groot aantal terreinen. Kappen van bomen Zo maken we ons tegenwoordig nogal druk om het kappen van bomen. In het artikeltje 'Ontgroening' leest u er meer over. Maar dit is slechts een klei ne greep. Rozenoord Ook hier wordt de bijl fors rond gezwaaid. We trokken de laatste paar jaar even na, en in juni 1998 is er een inventarisatie geweest van het terrein. Van de 44 toen aanwezige bomen, zijn er 24 zonder meer gerooid, zonder dat we ergens een kapvergunning hebben kunnen vinden. Vervolgens werd nog een kapver gunning aangevraagd voor 5 bomen: ze pasten niet in de teke ning. 2 bomen mochten gekapt worden. Drie moesten blijven. Vooralsnog werd hiervoor alsnog een kapvergunning verleend. Nu wil men opnieuw 6 bomen kappen. Daar hebben we dus bezwaar tegen aangetekend. Wel hebben we geconstateerd dat een 14-tal jonge boompjes aangeplant zijn, waarvan er ove rigens al een aantal dood zijn. De rest zal nog enige tientallen jaren nodig hebben om in de schaduw te kunnen staan van de verdwenen bomen. Inmiddels is op verzoek van de initiatiefnemer van de 'toren van Bourgondië' overleg geweest en wordt bekeken of een en ander aangepast kan worden zodat met de opstelling van bouwkra- nen een aantal bomen gespaard kan blijven. Ook dit is een onder deel van 'duurzaam bouwen'. En er is nog meer hoop. In de PZC van 10 november lazen we 'Raad Sluis boos over uitblij ven geld groenonderhoud'. En misschien is er in die pot ook nog wat over om enige kennis van zaken in te huren in voorkomen de gevallen. Onze adviezen zijn gratis, maar wat gratis is, heeft blijkbaar wei nig waarde. Waterschap Met het 'oude' waterschap had den we regelmatig overleg over bepaalde beheerszaken, waarvan wij vonden dat het beter kon. En omdat het ons een goede zaak leek ook met het nieuwe water schap zo af en toe eens rond de tafel te zitten, werd een afspraak gemaakt. We spraken over het minder slordig maaien, want door het maaien langs de wegen wordt veel schade gedaan. De oorzaak ervan ligt in de nog voor de fusie aangeschafte klepelaar. Een aantal zakelijk ingestelde ingelanden uit Breskens vroegen in de algemene vergadering of er voor dat dure apparaat toch wel werk was. Ze vonden aanschaf onnodig en uitbesteden voordeli ger. Maar de aanschaf ging gewoon door en nu wordt er geklepeld tegen klippen en ber gen op, nodig of onnodig. Wij waren van mening dat maai en over een breedte van 2 meter volstaat. Dat vindt het water schap eigenlijk ook, maar omdat de balk slechts 180 cm is, worden er nu 2 baantjes getrokken en maait men, u raadt het al, 360 cm. Met nogal wat schade aan bomen en struiken. Maar men zal zich in de toekomst beperken. Ook besproken is het knotten van de in onze streek zo karakte ristieke knotbomen. Destijds had men bij het waterschap te weinig tijd om dit tijdrovende werk zelf te doen, en voerde onze knot- werkgroep deze taak uit. Hierdoor bleef er eigenlijk voor onze knotters veel te weinig tijd over om te besteden aan particu liere knotbomen en natuurter- reintjes, terwijl ook daar zoveel goed werk gedaan kan worden. Zo langzamerhand echter, en mede door de fusie, mag nu ver ondersteld worden dat het waterschap over genoeg man kracht beschikt om de eigen taken naar behoren uitte voe ren. Dan kunnen wij ons richten op de particulier die enige hulp nodig heeft bij het beheer van zijn gebiedje. Bouwvergunning Kruisschans Het is weer al enige maanden geleden dat we bezwaar maak ten tegen de voorgenomen bestemmingsplanwijziging van de Kruisschans, tussen Sluis en Aardenburg. Vorig jaar werd hier met vele tienduizenden guldens over heidssubsidie gezorgd voor het in oude staat terugbrengen van de schans, terwijl nu op eerste aan vraag van eigenaar Verschaffel gemeente Sluis - Aardenburg er klakkeloos toe wenst over te gaan het bestemmingsplan te wijzigen. In de plannen zou er van het beschermd monument weinig meer overblijven. Er wordt gezondigd tegen een hele rij aan regels die bouwen in het buitengebied betreft. En alles moest er, zoals dikwijls met zaken die niet helemaal koosjer zijn, met een snelle artikel 19 procedure even doorgeduwd worden. Nieuwe boerderijen De nieuwe boerderijen en andere nieuwbouw die er de laatste tijd 29 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 27