in onze streek bijgekomen zijn, misstaan hier nogal. En dat valt des te meer op omdat er geen boom geplant wordt, waardoor het nieuwe beton nog wat meer opvalt in Zeeuws-Vlaanderen. Misschien om recreanten uit de stad en uit Brabant een Aha- Erlebnis te geven Bij de meeste nieuwbouw, in ieder geval waar het nieuwvesti- ging van boerderijen betreft, is een milieuvergunning noodzake lijk. En in het kader van deze ver gunning kunnen eisen gesteld worden aan de beplanting. Gemeente Oostburg heeft in dit kader een kleine overwinning behaald op de varkensboeren: zij worden verplicht tot aanplant van flink wat groen. Toch hangt het van de beoorde ling van dienstdoend ambtenaar af, of men ervoor zorgt dat het geheel landschappelijk een beet je leuk ingekleed wordt. Dus puur afhankelijk van de welwil lendheid van de amtenaar. De ervaringen tot nu toe zijn helaas niet altijd even hoopgevend. Maar voor de toekomst houden we hoop. Want wonen en werken kan met wat simpele boompjes zo veel aantrekkelijker worden. Inbreng expertise Het blijkt voor sommige overhe den en particulieren de meest logische zaak van de wereld te zijn vele honderduizenden gul dens uit te geven aan allerlei onderzoeksbureaus als Kuiper Compagnons. Vervolgens wordt van de natuurbescherming ver wacht dat we op de uitgebrachte plannen, liefst positief opbou wende kritiek, leveren. Deze manier van doen wordt zo lang zamerhand schering eri inslag. Het idee rees dat we zo de opdrachtgevers met onze pro deo adviezen wel erg veel geld bespaarden. En of we niet zo rond 1 april ook eens een nota naar de betrokken instellingen moeten sturen: dat doen die bureaus immers ook: klakkeloos nota's sturen. En per slot van rekening kost het ons ook een berg tijd om een gefundeerde reactie op te stel len. Bovendien gaat men er, nogal onnadenkend, van uit dat onze vrijwilligers zo maar dagen vrij kunnen nemen om allerlei inspraakvergaderingen en hoor zittingen te kunnen bijwonen. En het gekke van het geval is dat onze vrijwilligers, die er vrij voor moeten nemen, zelden gevraagd wordt of een bepaalde datum schikt. Nee, plaats en tijd wordt uitsluitend afgestemd op de ambtenaar die alles overdag bij woont 'in d'n baas z'n tijd.' We vragen ons dan ook af of men inderdaad zoveel prijs stelt op onze inbreng als men ons wil doen geloven. Uitsmijter De uitsmijter komt ditmaal van een Rijksweg-61-ambtenaar. Onze club wordt geacht de plan nen te beoordelen aan de hand van de huis aan huis verspreide RW61-krant. De hieraan ten grondslag liggende uitwerking is voor ons niet beschikbaar. Tenzij we hem zelf betalen, want, zoals de ambtenaar schuchter mede deelde, 'die kost wel 60,00' Dat is natuurlijk ook een metho de om de inspraak beperkt te houden. Gelukkig kwam zijn baas net om de hoek kijken die ervan op de hoogte was dat onze planologie leden w.o. Sjaak Herman in het voortraject een grote bijdrage in kennis en tijd hadden geleverd aan het M.M.A. En dat was toch een reden om even over het hart te strijken. De nieuwe redactie: een eer ste proeve In het vorige Duumpje las u over de nieuwe redactie die aan de slag was gegaan. Het zal u dan misschien ook enigszins verbaasd hebben dat er nu wederom een Duumpje in de bus ligt en zelfs een extra dik eindejaarsnummer. We hopen met deze inhaal- manoevre onze achterstand weg gewerkt te hebben en u een rijke verscheidenheid te bieden aan afwisselende artikelen. Verder zullen we in de toekomst stringenter de hand houden aan termijnen etc., opdat u met een grotere regelmaat uw Duumpje tegemoet kunt zien. We hebben dan ook de inlever data van kopij vastgesteld op 1e week februari, 2e week mei, 4e week augustus en 2e week november. Indien u dus een bijdrage zou willen leveren aan uw en ons lijf blad, weet u precies wanneer uw tekst binnen moet zijn. Redactie adres: zie colofon. Ter geruststelling mag nog die nen dat de redactie niet wacht totdat de 1e week van februari blijkt dat er veel te weinig kopij binnen is. Reeds nu zijn een groot aantal zaken in gang gezet om direct na de inleverdatum met de samenstelling te kunnen beginnen. Maar we zitten beslist niet met de handen in het haar als u ons overstroomt met uw bijdragen. Tentoonstelling Tot en met 28 januari 2001 is in het Zeeuws Biologisch Museum de Sovon-expositie Identified Flying Objects (vogels herkennen en onderzoeken te bezichtigen. Deze expositie gaat over de ver schillen tussen vogelsoorten, en men wil u een handje helpen deze te herkennen. Technocentrum Hier staan computers en CD-spe- lers. Er kunnen vogelspelletjes worden gespeeld en CD-ROM's met informatie worden geraad pleegd. Zwevende vitrines Alles op vogelgebied is te zien: opgezette vogels, schedels, nes ten, vogeleieren en sporen als veren en braakballen. Deze voor werpen zijn opgesteld in zweven de vitrines. De bezoeker ziet ze werkelijk vliegen. Proefstation De kennis kan worden getest met het vogelexamen. Een videopro ductie laat vogels zien in hun natuurlijke omgeving. Vogels herkennen in de vrije natuur blijkt vaak moeilijker dan het identificeren van een opgezette vogel. 30 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 28