<c De Groene Grens in Aardenburg Oftewel een nieuw hoofdstuk over 'de rondweg', geschreven op 8 oktober. Marten Postma Misschien heeft U nog nooit van de 'Groene Grens' gehoord. Het klinkt wel naar iets uit de natuurbescher ming, maar waar ligt die grens? Is het een natuurgebied en kunnen we erheen in een excursie? Nee, dat gaat eigenlijk niet. De groene grens is niet zoiets als de grens tussen land en zee of tus sen Nederland en België. Het is meer een scheidslijn die we in onze wereld zouden willen trek ken tussen het deel van het land schap dat we graag groen willen houden en het andere deel dat we bebouwen. Het is vooral een grens die ook in de tijd gesitu eerd is in die zin dat deze grens betrekking heeft op keuzes die nog gemaakt moeten gaan wor den. Binnenkort zal er op landelijk niveau gepraat gaan worden over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Vanuit de natuur- en landschapsverenigingen en onder aanvoering van de Stichting Milieudefensie wordt dit moment aangegrepen om onze kijk op zaak nog maar weer eens naar voren te brengen. Kan nooit te vaak gebeuren, nietwaar? Met dit doel voor ogen heeft Milieudefensie dan ook de actie "trek de Groene Grens" georga niseerd. De groene grens die we graag getrokken zagen om te voorkomen dat de wereld als maar grijzer wordt. Eigenlijk is het jargonwoord niet 'grijs' maar 'rood'. Rood is helaas in de prak tijk meestal niet de zo fraai met groen contrasterende kleur waar het op uitdraait. Het blijkt maar al te dikwijls het grijs van beton of het zwart van wegen te zijn. Goed, dat hoort er natuurlijk toch ook bij. Maar we willen wel dat dat rood en dat grijs béter wordt van kwaliteit. Ook ter wille van het groen, al was het maar door een mooiere contrast werking. Wat is namelijk het probleem? U weet, Nederland wordt alsmaar voller met mensen. Al die men sen worden ook alsmaar veeleis ender waar het hun wooncom fort en mobiliteit aangaat. Dit patroon van eisen en gedragin gen is ook een wezenlijk onder deel van onze economie. Je kunt daar niet zomaar omheen stap pen en zeggen: dan gaan we toch weer met de postkoets. Van de andere kant is er echter reden genoeg om deze mallemolen niet ter wille van zichzelf steeds ver der op te voeren. Het beslag op de ruimte door al die eisen en gedragingen is immers zo groot, dat we allemaal binnen onze eigen levensgeschiedenis de ingrijpende gevolgen ervan heb ben meegemaakt - daar hoef je nog niet eens zo oud voor te zijn. De toetssteen is immers óns wel bevinden en niet de economie als zodanig. Milieudefensie wil nu dat de poli tici die in de Vijfde Nota keuzes zullen moeten maken, hiermee slimmer zullen omgaan. Het gevolg zal zijn dat de groene ruimte die er nu nog is, behou den blijft, of misschien zelfs iets zal kunnen worden uitgebreid. Dat andere deel van de wereld, het 'rode' deel, zal dus compac ter moeten worden. En ook mooier, want ook daar toont de stichting zich direct een voorstan der van. Niemand heeft immers bezwaar tegen een mooie stad. We willen allemaal wel eens naar Siena of Berlijn. We willen alle maal wel in de Weststraat in Aardenburg of aan de markt van IJzendijke wonen. Het is echter sneu om te zien dat de oude cen tra van steden dikwijls onder stadsarchitectuur gebouwd wer den en dat die centra vervolgens door schillen van de meest afzichtelijke nieuwbouwwijken en rondwegencircuits worden omgeven. Is dat noodzakelijk om op die weg voort te gaan? Nee dus, vindt Milieudefensie. Daarom trekken we de Groene Grens. 4 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 2