langer te willen tegenhouden, hoewel de organisatie er niette min geen voorstander van was... Grondaankoop Om nog maar eens goed duide lijk te maken hoe wij erover den ken en om er zelfs een direct belang in te verkrijgen, zijn we er als vereniging (tezamen met een aantal particulieren) in geslaagd om in het beoogde tracé van de rondweg een stuk grond te verwerven. Voor het eerst in zijn bestaan wordt 't Duumpje terreinbeheerder en wel van een stuk grond dat een natuurbeschermingsorganisatie waardig is - een oude kreekrug, een hollebollig weilandje, knot wilgen en een veedrinkput. Niet bijzonder groot maar karakteris tiek voor West-Zeeuws- Vlaanderen en met een interes sante en oorspronkelijke terrein gesteldheid. En niet alleen onze vereniging 't Duumpje, maar ook ook een paar andere organisaties zoals Milieudefensie zelf, het Boomkikkerfonds, vereniging Das Boom, RAVON afdeling Zeeland en de Zeeuwse Milieufederatie. Bij een eventu ele aanleg van die rondweg moe ten dan al die eigenaren ontei gend worden. Niet dat dat niet zou kunnen. De procedure wordt alleen lastiger en langer en dat is precies wat we willen: laten er eerst maar eens getallen beschik baar komen van de verkeersdruk te en de verkeersstromen na de realisatie van de Westerschel- detunnel voordat we zoiets onomkeerbaars doen als een rondweg aanleggen op een haar langs een boomkikkerbiotoop en door een gebied dat interessante 'aardkundige' waarden (zie de PZC van 18 oktober jongstleden) herbergt. Laat een rechter even tueel een uitspraak doen over de verhouding tussen alle in het geding zijnde belangen! Zaterdag 8 oktober Zo stonden we daar dan op 8 oktober in de schuur van de familie van Riel aan de Boogaardstraat: de notaris die in het grootste geheim de acte had gepasseerd, de kopers, verkoper mijnheer Beun, en een paar spre kers die de gelegenheid van een officieel tintje zouden voorzien: het statenlid Wiersma, onze voorzitter Kees Kostense en gedeputeerde Hennekeij van Verkeer en Vervoer, die op dat moment nog van niets anders wist dan dat het een manifestatie zou worden in het kader van de Groene Grens met een spectacu laire ontknoping De dag was regenachtig begon nen en het kon niet uitblijven of daar werden toespelingen op gemaakt. De dag zou echter nog tamelijk zonnig eindigen en we mogen hopen dat ook daar ach teraf nog eens een opmerking over mag vallen. Ik zal in het kort weergeven wat de beide gast sprekers te zeggen hadden bij deze gelegenheid: De sprekers Om te beginnen statenlid Wiersma: naar zijn idee is het inderdaad nodig dat we de Groene Grens trekken. Te veel en te vaak wordt nog op een zeer traditionele manier gedacht waar het over de inrichting van Nederland gaat. Het basisidee is bij velen nog steeds dat infra structuur de basis is onder mate riële welvaart. Wegen, en bij de kruispunten daarvan bedrijven terreinen, zijn de basis onder de Nederlandse welvaart. Zo was het in de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw en zo is het anno 2000 nog steeds. Natuurlijk, natuur en milieu spe len een rol, we maken daarvoor een Milieu Effect Rapportage. We denken over natuurcompen satie. Maar hoe vaak wordt het zogenaamde nul-alternatief gevolgd? Bovendien lijkt het erop dat, nu de samenleving niet langer maakbaar is - dat laten we aan de markt over - de natuur het enige is dat we nog in de hand hebben? Duurzaamheid krijgt op die manier een invul ling, waarbij de natuur slechts waardevol is als daar traditionele economische functies in onderge bracht worden. En er wordt veel te weinig gedacht aan de econo mische functies van de natuur zelf. Onze boekhouding is nog steeds eenzijdig. Wie meet de waarde van de kamsalamander en van de boomkikker? Wie meet de waarde van natte ecosyste men voor natuurlijke zuivering? Wie berekent de waarde van de natuurlijke biodiversiteit? Daarom trekken we de groene grens. Het is geen grens die men sen buitensluit: iedereen is wel kom binnen het grondgebied van de groene grens: het is geen exclusief gebied, er is geen pas poortcontrole. Van de bezoekers vragen we alleen dat zij zich inzetten om het grondgebied achter de groene grenzen mooier te maken. Ik hoop en ik vermoed dat het trekken van de groene grens zal leiden tot schermutse lingen. Maar ook dat die zullen bijdragen tot een beter begrip, tot meer erkenning van de waar de van natuur, rust en ruimte. 6 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 4