Gierzwaluwen in de Lutherse Kerk te Groede 1998 - 2000 Oprichting STONE Samenvattend is door genoemde oorzaken in Nederland al langere tijd sprake van een verontrusten de, zo niet dramatische terug gang van de steenuilpopulatie. In een poging het tij te keren, is enige tijd geleden de werkgroep STONE (Steenuil Onderzoek Nederland) opgericht. Een lid maatschap kost f 10,00 over te maken op giro 3330852 t.n.v. STONE te Emmeloord, o.v.v. con tributie 2000. De vereniging heeft naast onderzoek tot doel stelling het bevorderen van het voortbestaan van de steenuil in ons land. West-Zeeuws-Vlaanderen Het zal duidelijk zijn dat een goed inzicht in de omvang en de ontwikkeling van de steenuilpo pulatie een eerste vereiste is, alvorens verder activiteiten kun nen worden ontplooid. Mede daarom tracht de VWG reeds enkele jaren gegevens te verza melen over het voorkomen van de steenuil in West-Zeeuws- Vlaan-deren, tot dusverre met onvoldoende resultaat. Gebrek aan vrijwilligers en middelen en vooral het slechte weer in 1998 waren hier tot dusverre debet aan. Uiterste poging De VWG is voornemens in het voorjaar van 2001 nogmaals een uiterste poging te doen om de resterende witte plekken in te vullen. We hebben daarbij echter hulp nodig van enkele enthou siaste vrijwilligers, die bereid zijn om in de periode februari - april op droge, rustige avonden een aantal uren te wijden aan onder zoek naar locaties van de steenuil in West-Zeeuws-Vlaanderen. Coördinatie van activiteiten, instructie over de werkmethoden en ondersteuning met middelen zoals cassettebandjes, kaarten en werkbladen zal worden verzorgd door de VWG. Coördinator: Bob Dierkx, Eiland 3, 4528 KE Sint Kruis, Tel. 0117-453991. Hebt U hart voor de steenuil, bel dan 0117 - 453991 en meld U aan als steenuilwaarnemer. Zoals wel bekend is, hebben gierzwaluwen voor mij altijd al iets fascinerends gehad. Vanaf mijn jeugd, eind jaren '30- '40, waren er werkelijk duizen den te zien boven de steden Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht, waar ik ze met bewon dering gadesloeg. Ik kreeg er nooit genoeg van! In de oostge vel van de Lutherse kerk in de Hamburgerstraat in Utrecht zaten 13 nesttegels in de nok gemetseld waar ik de gierzwalu wen in en uit zag vliegen (deze tegels zitten er nu nog Mijn vermoeden was dat ze mis Günther Prang schien van binnenuit op de nes ten te zien waren. Na veel gesoe bat bij de koster, mocht ik het onderzoeken en het bleek zo te wezen. Daar heb ik het idee gekregen dat, als de kans zich ooit voor zou doen, ik het net zo zou maken als in die kerk in Utrecht. Nu, na vijftig jaar, ging mijn wens in vervulling. In Groede dit keer en weer in een Lutherse kerk (zouden gierzwalu wen Luthers zijn Dankzij medewerking van de Gierzwalu wenstichting Nederland kon ik dit project tot een goed einde brengen. De twee seizoenen, '98 en '99, hebben in totaal 16 broedgevallen opgeleverd, waar van op de zolder 4 nesten met 7 jongen en in de muurgaten onder de dakgoot 8 nesten met 16 jongen. De oude vogels die er al zaten niet meegerekend, komen we zo op een totaal van 32 vogels! In de nestkasten waren er in totaal zo'n 450 stuks te zien, waaronder veel over nachtingen Wij mogen het gierzwaluwenpro ject in de Lutherse kerk te Groede dus zeker een succes noe men. Ik dank bij deze iedereen hartelijk voor de medewerking in het verleden en ik hoop dan ook dat dit project voor de toekomst behouden blijft en dat het Duumpje als mijn opvolger deze vogelkolonie in de toekomst zal beschermen en begeleiden. ine Steenuilenoverleg Nederland 9 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 7