De schaapskudde Het is weer al even geleden dat we u berichtten over de schaapskudde die sinds vorig jaar onze West- Zeeuws-Vlaamse dijken aankleedt. Hoog tijd uw redacteur weer eens binnen te laten lopen bij de herders Jan Klomp en Lia Helmers om de laatste ontwikkelingen op te teke nen. 1' v A:ti TSf' -v&i - VA We herinneren ons nog goed de gezellige sfeer in de schuur van Het Zeeuwse Landschap, waar begin van dit jaar tijdens de open dagen de pasgeboren lam metjes te zien waren. Velen maakten van de gelegen heid gebruik herder Jan en her derin Lia en hun kudde met een bezoek te vereren. Veel kinderen steunden de kudde door een lammetje te adopteren. En veel geïnteresseerden zetten hun sta len ros even aan de kant als ze de kudde langs onze slingerende dijken zagen grazen. Kortom: voor iedereen een welkome aan vulling op onze streek. Ook dit jaar lammeren de ooien weer af in de schuur van Het Zeeuws Landschap aan de Philipsweg bij het Grote Gat. Wel zullen er aanmerkelijk meer lam meren zijn dan afgelopen sei zoen: de kudde is namelijk fors gegroeid. Niet alleen kwamen er ruim 110 lammeren bij, maar ook werd ook een flink aantal ooien bijgekocht, omdat de te begra- zen dijklengte te groot was voor de oorspronkelijke kudde. Een schapenjaar We gaan even terug naar begin dit jaar om u een indruk te geven hoe een schapenjaar eruit ziet. Na de geboorte van een lam, duurt het ongeveer 3 a 4 weken, voordat het lam in de kudde mee kan lopen. In deze periode ver bleef het lam met moeder in een wei aan de Tragel. Hierna werd het lam op sleeptouw genomen door de ooi en begon het in de kudde. In het begir halve dagen, maar na verloop van tijd groeiden de krachten en kwamen de schapen in het ritme. Vanaf dat moment werd hele dagen gegraasd. Na de speenperiode van ruwweg 4 maanden, werd de kudde gesplitst: rammen en ramlamme- ren naar de Zwarte Polder, ooien met de ooilammeren in de kudde langs de dijken. De kudde werd langs de dijken niet altijd gehoed, want op plaatsen waar de begroeiing te ruig is, werden de schapen gedwongen alles kort te eten. Dat kan door ze in elek trische netten op te sluiten. Ook als tijdelijke afzetting gebruikte men netten, die snel op te zetten zijn, maar ook gauw op een andere plaats gezet kunnen wor den. Zo is een klein overhoekje al voldoende om er enige honder den schapen met een gerust hart te laten overnachten. En zo kon met netten en wacht- weitjes langzamerhand steeds meer dijk bestreken worden. In het begin kwam de kudde niet verder dan de Henricusdijk. Later waagde men de oversteek naar de Oude Zeedijk, de Austerlitzdijk en aan het eind van het seizoen werd ook de Zuiddijk bij Sluis onderhanden genomen. Calamiteiten De veel kleinere groep rammen en ramlammeren bevolkte de Zwarte Polder, een prima plek, want er staat bijzonder veel voedsel. Helaas hebben zich enige calamiteiten voorgedaan, veroorzaakt door loslopende honden. Zo werd er een schaap door een loslopende hond dood gebeten of eigenlijk meer uiteen gereten: er resteerde slechts een hoopje stukken en brokken. Een ander schaap was zwaar gewond, maar heeft het door de uitge breide verzorging in Lia's zieken boeg net gered. Loslopende honden leiden overi gens altijd tot stress bij schapen. Het groeitempo van lammeren in de Zwarte Polder lag namelijk veel lager dan die in de gehoede kudde. Hetzelfde gold voor de gezondheidstoestand van de vol wassen dieren. Gezinsuitbreiding De kudde bevat nu 265 ooien en ooilammeren. En begin volgend jaar vindt weer een fikse uitbrei ding plaats. Het lijkt veel, zo'n uitbreiding, maar de groei is hard nodig door de omvang van het te begrazen gebied. De herders moeten hun plannen regelmatig bijstellen aan de hand van hun ervaringen. Zo schatten ze nu in dat een kuddegrootte van 300 ooien optimaal zal zijn om de begrazing goed uit te voeren. Ook bij de honden is uitbreiding aanstaande. Uit eigen teelt. De jeugd van een herdershond ziet er trouwens heel anders uit dan die van zo'n pasgeboren lamme tje. De hond heeft een jarenlan ge training voor de boeg, maar die is in goede handen bij her ders Jan en Lia. Ze hopen u allen begin volgend jaar tijdens de open dagen op zaterdag 18 en zondag 19 februari, zaterdag 24 en zondag 25 februari en op zaterdag 3 en zondag 4 maart 2001 telkens tus sen 13.30 en 16.30 uur wederom te kunnen begroeten. 17 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 15