oegangen, routes en rondwegen. ko k A ff Marten Postma In den beginne was de weg het rechte pad, eerst later verkrijgt de route een omtrekkende beweging. Ofwel, hoe een route van zijn doel afwijkt en een rondweg wordt. Wat bedoel ik daarmee? Een aardig praktijkvoorbeeld is Groede, gezien vanaf de kant van Nieuwvliet. De oorspronkelij ke weg vanuit Nieuwvliet loopt recht op de kern af, dat is, in dit geval, recht op de kerk af. Deze weg heet nu de Molenstraat. Later werd er een weg aan de Noordzijde buiten omheen gelegd. Deze zal nog wel niet de functie hebben gehad die een rondweg 'tegenwoordig' heeft, namelijk die van het verkeer af te leiden, maar eerder een behoefte hebben vervuld naar uitbreiding van het bebouwde areaal van het dorp. Deze weg heet nu nog steeds de Nieuw- straat. Hij takt af van de Molen straat en loopt met een gemak kelijke slinger naar de reeds bestaande kruising van de Slijkstraat met Blekestraat en Brouwerijstraat. De Nieuwstraat is ook wat breder dan de Molenstraat. Dan komt de Traverse. Andermaal een aftakking van het oude traject, maar iets eerder ingezet en wat verderop aange haakt; andermaal een slinger noordwaarts om het dorp, en andermaal breder. Maar deze keer vertelt de naam ons, dat het hier de kennelijke bedoeling was het verkeer langs het dorp te voeren: Traverse. Nochtans raakt de Traverse met huizen bebouwd en werd zodoende een deel van het dorp. Het is maar een kwestie van tijd Groede Kerkhof om Molenstraat De Houfén Molen Iravetse Markt Ellenstroot ^orgv/ietsfr. Sthool Gemeentelijke werkploots Peuterspeelzaal Jfir, De firai School 'uwsfraof Kruisgebouw 5"' fiiïëiièèktr B J^"-M[- Ve Cosembmi 'otstraot 2: of we komen aan de noodzaak voor een volgende slinger. Zuidzijde Een vergelijkbaar patroon zie je aan de zuidzijde. Ging de oor spronkelijke weg vanaf Scherp- bier recht op de kerk aan, later kwam er een slinger aan de oost zijde omheen: de Everaarslaan. Ook deze laan vervult vooral de behoefte naar uitbreiding van het bebouwde areaal. Tot voor kort moest je nog echt rechtsaf slaan om in de Everaarslaan te komen, tegenwoordig is het andersom en moetje 'linksaf' om 'rechtdoor' te kunnen gaan. Stel dat we nu de Jhr. de Casembrootstraat doortrekken in de richting van de Nieuwstraat -een logische volgende stap- dan heeft het dorp een complete ring gekregen. Wel een ring met hier en daar wat lege gaten: daar kunnen we dan mooi nog een paar huizen bijbouwen. Uitbreiding Rondwegen veroorzaken de uit breiding net zo goed als dat ze er een gevolg van zijn. Het gebied dat door die rondweg ingesloten wordt, gaat ook van zelf bij de bebouwde kom horen. Zo ging dat en zo gaat dat. Kijk maar naar het voorbeeld van Groede. 21 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 19