*c Introductie- - cursus I In het vorige Duumpje schreven we iets over de misvatting dat je pas 'actief' kon zijn binnen de club als je vreselijk veel kennis van zaken had. Met het gevolg dat veel men sen, leden en niet-leden die toch 'met het goede sop overgoten zijn' op afstand blijven toekijken. Dat vinden we dus doodzonde en met onderstaande introductie-cur sus, of opstapcursus zo u wilt, pogen we u over de streep te trek ken. Of u gewoon een aantal plezie rige en leerzame avonden te bezor gen. Dat mag ook. Kortom: iedereen is welkom. Aanvang Op donderdag 25 januari om 19.30 uur starten we met de cur sus voor Duumpjesleden, aspi rant-leden en zij die gewoon met de natuur bezig willen zijn. In plaats van cursus zouden we het ook vijf thema-avonden kunnen noemen. Opzet Eerst komen de roofvogels aan bod, daarna volgen insecten, amfibieën, planten en de aanleg van nieuwe natuur zoals in ons project "Kust in Kleur". Vijf leden van Duumpje en Steltkluut nemen elk een avond voor hun rekening. De cursus wordt afgerond door een drietal groepsexcursies op nog nader te bepalen dagen in het voorjaar. Nadere gegevens Kosten: 25,00 (incl. koffie) Plaats ons clubgebouw, Philipsweg 9a te Oostburg. (Nabij het Grote Gat aan de weg naar Waterlandkerkje). Tijd: 19.30 tot 21.30/22.00 uur. Data: zie inleidingen. Aanmelding: Han Risseeuw, tel. 0117 - 45 26 50 of Christine Han Risseeuw Kerpestein: 0117 - 45 44 07. En/of storten van 25 op giro nummer 4335785 t.n.v. Het Duumpje, Breskens. Gaarne voor eind december opgeven, zodat we ongeveer weten hoeveel deelnemers we kunnen verwachten. Het programma is als volgt: Roofvogels Henk Castelijns Donderdag 25 januari 2001. In het eerste deel van de avond vertelt Henk u welke roofvogel soorten in Zeeuws-Vlaanderen voorkomen, waarom het juist om die soorten gaat en in welke tijd van het jaar je welke soorten waar kan zien. Na de pauze krijgt u antwoord op vragen zoals hoe wordt het aantal overwinterende kieken dieven bepaald, waarom moet je bij torenvalken anders te werk gaan, hoe wordt van de verschil lende roofvogelsoorten het aan tal broedparen vastgesteld en wat houdt een nestcontrole in? Insecten Luciën Calle Donderdag 1 februari 2001 Voor de pauze worden aan de hand van dia's grote, eenvoudig te herkennen soorten behandeld, zoals vlinders en libellen. Wat zijn typisch West-Zeeuws-Vlaamse soorten? Wat zijn kwetsbare soorten en hoe kun je die populaties vol gen? Na de pauze gaan we zelf aan de slag. En omdat die beestjes zo klein zijn, maken we gebruik van microscopen en determinatie tabellen. Hoe herken je een zweefvlieg, een graafwesp en een hommel? Het is genieten van hun schitte rende kleur en grote vormenrijk dom. Planten Awie de Zwart Donderdag 8 februari 2001 Deze cursus heeft tot doel een nadere kennismaking met de wereld der planten. Niet het leren van soorten of een verhan deling over stampers, meeldra den, kelk- en bloemblaadjes maar een kennismaking met de schoonheid van de plant. Enkele kenmerkende Zeeuws-Vlaamse soorten worden nader belicht en aan de hand van dia's wordt een aantal verschillende gebieden uit de streek getoond, ieder met hun eigen plantengroei. Tot slot wordt er op eenvoudige wijze aandacht besteed aan hoe we de juiste naam van een plant boven water krijgen, het determineren. U heeft voor deze cursus géén kennis van planten nodig. Amfibieën Peter Maas Donderdag 22 februari Amfibieën, waartoe kikkers, pad den en salamanders behoren, spreken bij veel mensen tot de verbeelding. Wat zijn het voor beesten en welke rol spelen ze binnen het natuurbeheer van West-Zeeuws-Vlaanderen? Tijdens de introductiecursus maakt u kennis met deze fascine rende groep dieren. Wat maakt hen zo bijzonder en wat onder scheidt ze van hagedissen. Salamanders leiden over het algemeen een zeer verborgen bestaan; hun aanwezigheid ergens in een veedrinkpoel of sloot is dan ook vaak moeilijk te bepalen. Met kikkers en padden gaat dat vaak veel makkelijker: sommige soorten, zoals de rug- streeppad of de boomkikker zijn namelijk zeer luidruchtig tijdens de voortplantingsperiode in het voorjaar. Met name de boomkikker is een soort die een bijzondere positie 22 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 20