Basiscursus Vogels Rijken betrekt binnen het West-Zeeuws- Vlaamse landschap. Hoe staat het met dit zeldzame diertje. Binnen enkele tientallen jaren is de boomkikker van een vrij algeme ne verschijning geworden tot een grote zeldzaamheid die alleen nog wordt waargenomen in de omgeving van Cadzand, Retranchement en Aardenburg. De cursus maakt gebruik van dia's en van geluidsopnames Kust in Kleuren Adrie Provoost Donderdag 8 maart 2001 "Kust in Kleuren" is een schets ontwerp voor het kustgebied van het Zwin tot Breskens; het ont werp is opgesteld als co-produc- tie tussen 't Duumpje en de RECRON. Voor de kuststrook is een inrichtingsplan gemaakt voor de toekomst waar de bestaande natuur, zoals kreken en natte gebieden, versterkt worden. Ook is er plaats voor verbreding van de duinen, waarbij er plaats is ingeruimd voor extensieve recreatie. De zojuist aangelegde duinen in de Clethemspolder bij de Groedse Duintjes - met ont graven zand uit de Sophiapolder tussen Oostburg en Draaibrug - zijn de eerste uitvloeisels van dit plan. Op de avond wordt uitgelegd hoe het 'aanleggen van nieuwe natuur' past in de historie van West-Zeeuws-Vlaanderen en welke oude "natte" en "droge" planten hierin weer een kans krij gen. Groepsexcursies (data worden tijdens de cursus vastgesteld). Gezamenlijk roofvogels kijken of naar de telpost in Breskens. Een echte belevenis als je daar samen met soms wel 80 andere vogel liefhebbers reigers, lepelaars, knobbelzwanen, wielewalen enz. met grote haast ziet voorbij vlie gen. Plantenexcursie Awie de Zwart kent alle plekjes in onze streek waar inheemse plantjes van nature voorkomen. Herinrichting Adrie Provoost verdiept zich in het terugbrengen van oude land schapselementen zoals het uit graven van de Passageule, een zeearm uit vroeger eeuwen. Voor hen die na de introductie de smaak zo te pakken hebben, is er een basiscursus Vogels Kijken. Deze cursus werd enige jaren geleden ook door de vogelwerk groep op poten gezet, gericht op mensen zonder enige voorkennis van vogels. De grote opkomst leidde toen al tot de opmerking dat het een goede zaak zou zijn de cursus na verloop van een aantal jaren eens te herhalen. En dat wordt dan begin 2001. De inhoud van de cursus is gericht op mensen die niets of weinig van vogels afweten, maar wel graag wat meer willen leren over het kijken naar vogels en het herkennen ervan (enthousias me gevraagd!). De cursus wordt ingevuld met 5 cursusavonden en 5 excursies. In de cursusavonden, die telkens op een donderdag avond in het clubgebouw van 't Duumpje zullen plaatsvinden, passeert een groot aantal zaken de revue, van soorten verrekij kers, vogelgidsen (boeken), nest kasten tot natuurlijk het herken nen van vogels (kenmerken, kleu ren, gedrag), vogeltrek en vogel geluiden (niet te moeilijk). De deelnemers moeten niet de illusie hebben na de cursus vol leerde vogelaars te zijn. Het gaat in de cursus om de basiskennis: wat is er typisch aan vogels, hoe kan ik ze leren herkennen, hoe gebruik ik boeken en kijkers daarbij? De cursus is ook niet moeilijk, er is geen huiswerk of examen aan verbonden. Interesse en enthousiasme is meer dan vol doende! Op de cursusavonden wordt de theorie aan de hand van over- headsheets uitgelegd. Ter onder steuning worden veel dia's ver toond door Rien Marijs. Over de theorie verschijnt een cursus boek, dat iedere deelnemer krijgt. Op de excursies gaat het vooral om de praktijk. De excursies zijn in principe wandel en/of fiets excursies, waarbij het doel van de excursies aansluit op de cursus avonden ervoor. Donderdag 15 februari staat vast als eerste cursusdag. De overige cursusdata zijn nog niet definitief vastgesteld. Het voorstel was 15 februari, 15 maart, 29 maart, 19 april en 10 mei. Bijna steeds om de drie weken dus. Voor lesmateriaal en koffie zal een kleine vergoeding worden gevraagd. U kunt zich aanmelden bij de vogelwerkgroep. Telefonisch: 0117 - 45 36 05 (Herman van de Voorde) of email: duumpje@tref.nl 23 't duumpje herfst/winter 213 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 21