<e Ontgroening Theo Aernoudts lokaties voorgedragen, beide eigendom van de Hervormde Kerk Zuidwesthoek. Na eind maart 2000 de gemeente eraan herinnerd te hebben dat het toch wel tijd werd maatregelen te treffen om deze bomen te ver planten, werd ons medegedeeld dat de bomen binnen 14 dagen verplant zouden worden. Vervolgens kon ik de maanden daaraanvolgend slechts constate ren dat er hard werd gewerkt aan de herinrichting van de Beestenmarkt. Totdat ik bij toeval op 13 juni 2000 door Sluis fietste en werd ingehaald door 'een boom'. Jawel, een van de twee leilindes van de Beestenmarkt was op weg naar een nieuwe plek aan de Hoogstraat te Sluis. Als ik eerlijk ben een bijna per fecte plaats voor deze 2 leibo men die ook paste binnen het straatbeeld, ware het niet dat het moment van verplanten 13 juni was. Dat Zeeuws-Vlaanderen aan het ont groenen is door het wegtrekken van jonge mensen, die hun toekomst elders in den lande zoeken, baart menig bestuurder zorgen. Men stelt alles in het werk om de vergrijzing een halt toe te roepen. Als Duumpje maken we ons drukker om de ont groening die we letterlijk om ons heen zien. Naar aanleiding van de herinrich ting van de kern Sluis is er een brief gestuurd aan gemeente Sluis- Aardenburg met het verzoek om waar er natuur waarden in het geding zijn vooraf overleg te plegen met 't Duumpje zoals dat ook gebeurt met omwonenden en middenstanders. Zo lopen er al een aantal zaken tegen de gemeente Sluis-Aarden- burg. Dat het voor deze gemeen te moeilijk is om gemaakte afspraken met ons na te komen, maakt ons extra alert om allerlei zaken in de gaten te houden. Na diverse telefoontjes kregen we na enkele maanden éen reac tie op onze brief. De gemeente vond het niet nodig met ons te overleggen omdat ze zelf des kundigheid genoeg in huis had den en anders hun weg hierin wel wisten te vinden. Toch lukte het ons af te spreken een tweetal 20-jarige leilindes van de Bees tenmarkt te behouden: in plaats van omgezaagd konden ze ver plant worden. Vervangende locaties Daartoe hebben we 2 geschikte Moeizaam overleg Nu is dit de gemeente niet hele maal te verwijten want in ver band met het in aanbouw zijnde pand "De Baenst" aan de hoek van de Hoogstraat en de Vrijstraat konden die bomen niet eerder op die plek geplant wor den. En het zal ook wel enige tijd gevergd hebben alvorens de eigenaar van 'De Baenst' ermee akkoord ging dat zijn pand op kosten van de gemeenschap in het 'groen' werd gezet. Dat het een week later 30 graden Celcius zou worden is natuurlijk over macht. Dat half september een van de twee bomen bruine bla deren had, zal zeker niet te wij ten zijn aan de deskundigheid van de gemeente! Kapaanvraag 'Groencvelt' Als gevolg van het feit dat wij de indruk hadden dat het college van B&W wel erg gemakkelijk kapvergunningen verleende, hebben wij oktober 1999 bij de gemeente aandacht gevraagd voor onder andere de lindebo men in plan 'Groenevelt'. We waren dan ook onaangenaam verrast te lezen dat op 20 juli een kapvergunning is verleend voor het rooien van houtopstanden binnen het plan Groenevelt. Hoewel we misschien voorbarig waren met het vragen van een voorlopige voorziening bij de Arrondissementsrechtbank heeft de president het bestreden be sluit van de gemeente geschorst en moet de gemeente de betaal de 450,- griffierecht terugbeta len aan 't Duumpje. Ondanks dat we voorlopig ons recht hebben gehaald, betekent dit niet dat de bomen behouden blijven. Want we blijven afhanke lijk van de gemeente. Een groot gedeelte van de bomen staat bin nen het bestemmingsplan 'Groe nevelt' op 'grond met agrarische doeleinden'. De werkzaamheden die hier plaatsvinden zijn in strijd met het vigerende bestemmingsplan en dit komt de bomen natuurlijk niet ten goede. En wie moet er op naleving van dit bestem mingsplan toezien: jawel, diezelf de gemeente. De gemeente is hier al diverse malen op aange sproken maar onderneemt niets. Ons rest dan slechts de waarde van de bomen te laten taxeren en bij de rechtbank af te dwin gen dat voor deze waarde nieu we bomen geplant worden. Hoe nu verder? Er lopen nog diverse bezwaar schriften binnen de gemeente Sluis-Aardenburg die ons veel energie en tijd vragen, hetgeen voor beide betrokken partijen erg frustrerend is. De enige die hierin verandering kan brengen, is gemeente Sluis-Aardenburg door ons te erkennen als een vol waardige belangenvereniging en ons in een vroeg stadium in de planvorming te betrekken waar het gaat om natuur- en land schappelijke waarden. Het is niet onze wens om zoals in Amerika voor elk wissewasje een advocaat in te schakelen, maar als natuur waarden voortdurend moeten wijken voor het grote geld, kun nen we niet anders. 24 't duumpje herfst/winter 2/3 '00

't Duumpje | 2000 | | pagina 22