Keurmerken Skal Recente voedselschandalen over B.S.E., dioxine, hormoontoevoegin gen, genetische manipulatie etc. bevorderen de roep om gezond voedsel. Het blijkt echter niet zo eenvoudig uit alle keurmerken weg wijs te worden. Reden u hierbij een handje te helpen. Keurmerken, EKO en anders. Door de vele B.S.E.-schandalen, dioxine- en hormoontoestanden, genetische manipulatie, kunstma tige toevoegingen en het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, wordt de roep om gezond voed sel steeds groter. Milieuvriendelijke voedingsmid delen, vroeger als "alternatief" bestempeld, worden door steeds meer mensen gebruikt en hier door wordt het aanbod steeds groter; niet alleen in de natuur voedingswinkel, maar ook in de supermarkt. Al deze produkten zijn te her kennen aan hun keurmerk. Maar daarvan zijn er nogal wat en het was voor mij een hele uitzoekerij hierin wat overzicht te krijgen. Gelukkig werd ik een handje geholpen door familie Quist, die biologische landbouw bedrijft. Keurmerk en handelsmerk Er bestaan gewone, handels- en keurmerken. Een gewoon merk koffie is bijv. D.E. Je hebt ook koffie met een handelsmerk als Fair Trade, de organisatie die inkoopt voor wereldwinkels en Fair Trade win kels. En tenslotte kan een pak koffie nog worden gesierd met een keurmerk: Max Havelaar en EKO. Keurmerken verschillen van gewone en handelsmerken, omdat de producten gekeurd en gecontroleerd worden door een onafhankelijke organisatie. Skal is zo'n organisatie. Marian Bosman Skal Dit is in Nederland de enige organisatie, die door het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij aangewezen is als con trole-organisatie voor biologisch- en biologisch-dynamisch geteelde produkten. Skal is ook erkend door de Europese Commissie. Skal is in 1985 opgericht, alleen werd het toen geschreven als S.K.A.L., wat stond voor Stichting Keur Alternatief voortgebrachte Landbouwprodukten. In datzelf de jaar werd ook de S.E.C. (Stichting Ekomerk Controle) opgericht. Begin jaren '90 fuseer den beide organisaties en sinds dien heet de stichting Skal. De controleurs van Skal voeren strenge controles uit bij produ centen zoals telers, landbouwers, veehouders, zaadhandelaren en textielfabrikanten. EKO Het EKO-keurmerk bestaat inmid dels al 16 jaar en wordt dus uit gegeven en gecontroleerd door Skal. Dit keurmerk is aanwezig op biologische produkten die voor minstens 95% van biologi sche teelt zijn. Omdat niet alle grondstoffen in biologische vorm verkrijgbaar zijn, mag er maxi maal 5% worden toegevoegd aan gangbare ingrediënten, die ook aan bepaalde eisen moeten voldoen. Eisen waaraan biologische pro dukten moeten voldoen: niet bespoten; geteeld zonder kunstmest; geproduceerd op natuur-, milieu- en diervriendelijke wijze; vrij van genetisch gemanipu leerde ingrediënten; vrij van kunstmatige kleur-, geur- en smaakstoffen; geen conserveringsmiddelen; voorzien van het EKO-keur merk; gezond en smakelijk. Kortom: puur natuur en dat proef je Demeter Dit keurmerk staat op produkten uit de biologisch-dynamische landbouw. Deze landbouw gaat nog een stapje verder gaat dan de biologische. De b.d.-landbouw is begin 20e eeuw ontwikkeld door de antroposoof Rudolf Steiner, die ervan uitging dat er een samenhang bestaat tussen plant, dier, bodem en kosmos. Aardse en kosmische krachten worden optimaal gebruikt. Dat houdt ondermeer in, dat zaaien en oogsten moet gebeuren bij een bepaalde stand van zon en maan ten opzichte van de ster ren. Deze b.d.-landbouw voldoet ook aan alle richtlijnen van de biolo gische landbouw, en ze wordt ook gecontroleerd door Skal. Een produkt met dit keurmerk is voor minstens 90% van b.d.-oorsprong en voor 95% van biologische en 5% niet biologische oorsprong. Biologische- en b.d. produkten munten uit door hun pure smaak en geur: ze worden dan ook gebruikt door veel vooraanstaan de koks. Milieukeur Deze stichting ontwikkelt pro ductiecriteria voor uiteenlopende producten, met het doel milieu bewust produceren en consume ren te stimuleren. De eisen voor toekenning zijn dan ook minder streng dan voor EKO. Zo mogen in zeer beperkte mate bestrij dingsmiddelen worden gebruikt. Bij aardappels bijv. de helft van wat gebruikelijk is. Dit half-eco- logische keurmerk trekt boeren over de streep die compleet bio logisch werken (nog) te ver vin- 72 't duumpje winter 4/'01

't Duumpje | 2001 | | pagina 10