MPS zeeuwse vlegelfSf den gaan. En misschien heeft het ook die functie voor consumen ten, die niet allemaal even mak kelijk wennen aan de prijs van een EKO-product. MILIEU PROJECT SIERTEELT Milieu Bewuste Teelt (M.B.T.) Dit (handels)merk zie je niet in de winkel, maar wel tijdens een fietstocht op het platteland: een bord met een vlinder en de let ters M.B.T. Het merk is ontwik keld door het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. Het is bedoeld om de milieubelasting in de tuinbouw te verminderen en het resultaat hiervan zichtbaar te maken. De voorwaarden voor M.B.T. gaan minder ver dan bij de Milieukeur. Het voordeel van M.B.T. is dat telers gemakkelijker over te halen zijn tot deze manier van werken. Een soortge lijk handelsmerk is M.B.S.: Milieubewuste Sierteelt. A.H.- gecontroleerde teelt Albert Heijn heeft het heft in eigen handen genomen voor milieuvriendelijker teelt. De win kelketen verplicht haar leveran ciers te werken volgens voor waarden die zo'n 5 jaar vooruit lopen op overheidsdoelstellingen en die stapsgewijs strenger wor den. In principe gelden deze voorwaarden voor alle aardappe len, groenten en fruit. Omdat AH geen eigen leveranciers heeft worden er M.B.T.-producten jnge- kocht. AH verkoopt hiernaast ook EKO. S.G.S.- onafhankelijk gecon troleerd Dit milieumerk stelt ongeveer dezelfde eisen als de Milieukeur. Het verschil zit in het feit dat de controleur, het Zwitserse bedrijf Société Générale de Surveillance, internationaal werkt, en probeert ook Nederlandse supermarkten tot klant te krijgen. Het keur merk is te vinden op wortelen, tomaten en paprika's. 13 't duumpje winter 4/'01 V.N.R.- Vereniging van Nederlandse Reformhuizen Dit handelsmerk is alleen te vin den in V.N.R.- Reformhuizen (vroeger ook in andere winkels). De reformproducten zijn zo wei nig mogelijk bewerkt en bevat ten geen onnatuurlijke hulpstof fen. Zeeuwse Vlegel Zeeuwen kunnen uit eigen pro vincie brood ,bier, volkorenmeel, koekjes, gerookte ham en spek kopen van tamelijk milieuvrien delijke teelt. Boeren die telen volgens Zeeuwse Vlegel-richtlij nen, gebruiken geen kunstmest, maar mogen wel voor de opkomst van het gewas één keer chemisch onkruid bespuiten. Er is ook Zeeuws Vlegelvlees. De kal koenen, varkens en runderen worden gehouden volgens de scharrelprincipes. Gea Dit is een (milieuvriendelijk) keurmerk voor bloemen en plan ten. Het is in 1992 opgericht, maar de Aalsmeerse veiling hield het in 1997 voor gezien.Toch is er een doorstart gemaakt en nu ver kopen 30 bloemisterijen in het land bloemen en planten onder de GEA-vlag. In Wereldwinkels en ook in de supermarkt komen we steeds meer het Max Havelaar keurmerk tegen. Vooral te vinden op kof fie, thee, honing, cacao, chocola de en bananen. Het geeft de garantie dat productën op eerlij ke voorwaarden zijn gekocht bij plantages en coöperaties van kleine boeren. De kleine produ centen krijgen zo een beter inko men dan op een andere planta ge. Het geeft boeren en arbei ders de mogelijkheid hun werk omstandigheden te verbeteren. Het zal daar niet zo gauw gebeu ren dat een sproeivliegtuig niet alleen de planten besproeit, maar ook de arbeiders de volle laag krijgen omdat ze niet gewaarschuwd werden. Max Havelaar zorgt dus voor mens waardige arbeidsomstandighe den. Er wordt nu ook gewerkt aan de opbouw van een biologi sche bananenplantage. Eieren Het simpele motto Een ei hoort erbij' schept de vraag: en wat voor ei dan wel Er zijn Demeter-, EKO-, gras-, scharrel-, volière-, legbatterij-, mais- en viergraneneieren. Een opsom ming in de volgorde van meest naar minst diervriendelijk. Maiskippen krijgen mais te eten, maar deze naam zegt niets over hun leefomstandigheden, net als de benaming viergranenei. Wel zijn deze twee ook in scharrelva riant leverbaar. V(egetarisch) De V van vegetarisch. Het is dui delijk dat daar geen dierlijke bestanddelen in zitten. In sommige producten waar je het niet verwacht, zitten toch dierlijke bestanddelen, zoals in bijv. drop (bevat een geleermid- del gemaakt uit beenderen). Ook sommige bouillonsoorten zijn niet vegetarisch (hierin kan slachtafval aanwezig zijn). En ook kroepoek en sambal zijn niet 100% vegetarisch. Door die B.S.E.-.hormoon- en sal monellaschandalen blijken steeds meer mensen te kiezen voor een vegetarische leefwijze. En er is zijn geen uitimsuic ucsuijuinys- middelen en kunstmest gebruikt

't Duumpje | 2001 | | pagina 11