Ingreep in De Reep, nu al een succes w Enige jaren geleden werd het natuurgebiedje De Reep door Het Zeeuws Landschap uitgebreid en opnieuw ingericht. Het grenst aan de Henricusput, en veei streekgenoten zullen er wel eens langsgekomen zijn, zon der zich ervan rekenschap te geven dat er met De Reep weer een waardevol natuurgebiedje bijgekomen is. Of juister: hersteld wat enige decennia geleden ver loren is gegaan. Als we van Oostburg richting Zuidzande rijden en ongeveer 100 m na de rotonde en rond weg de eerste afslag rechts nemen, komen we op de Mosterdweg langs de biologische boerderij van Jan de Zwart. We zijn dan op weg naar het natuur gebied De Reep, met een opper vlakte van slechts ca. 10 ha, maar met name voor vogelliefhebbers in het voorjaar zeker de moeite waard om eens of meerdere keren te bezoeken. Na een paar kilometer, bij Hoeve Ruimzicht, kunnen we aan onze rechterzijde al de rietkragen van het zuidelij ke deel van de Reep waarnemen. Hierin broedt jaarlijks tenminste één koppel bruine kiekendief, waarvan we regelmatig het man netje of vrouwtje boven het gebied zien zweven op zoek naar prooi. Het riet huisvest ook diver se zangvogeltjes zoals rietgors en rietzanger, maar die zijn vanaf de weg niet te zien of te horen. Een nieuwe plas Interessanter wordt het als we het halfverharde grindweggetje rechts ingaan. Daar zien we dui delijk het resultaat van een ingreep in 1999 door de eigenaar van het natuurreservaat. Het Zeeuwse Landschap, waarbij het terrein meer in zijn oorspronkelij ke staat is teruggebracht. Naast de geul is een kleine zijarm vergroot tot een plas van een paar honderd m2, die met de uit gegraven grond van de geul is afgesloten. Het resultaat is dat er Herman van de Voorde steeds water in blijft staan wat een grote aantrekkingskracht uit oefent op allerlei watervogels. Met het blote oog of een een voudige verrekijker zijn diverse vogels waar te nemen, zoals bergeenden, slobeenden, wilde eenden, kluten en meerkoeten. Heb je geluk, zoals ik dat had in maart, dan zien we er ook nog enkele watersnippen, winter talingen of een koppel pijlstaart eenden, maar ik keek toen wel door een telescoop. Een maand later trof ik er 3 steltkluten en 3 groenpootruiters. Op en boven het weiland erachter zien we regelmatig grauwe ganzen en ook baltsende kieviten, grutto's en scholeksters. In het riet naast de geul krijgen we misschien wel een rietgors te zien. Gaan we weer terug naar de Mosterdweg dan zien we, bij wat ik noem de vlakke wei, meerdere kieviten rondvliegen, baltsen of broeden. In het gras of op de afrastering zijn er meestal wel enkele gras piepers en gele kwikstaarten waar te nemen. Daarachter staat het restant van een windwater- molentje, waarmee een twintig tal jaren geleden werd getracht met water van De Reep het aan grenzende gebied drassig te hou den, maar het beoogde doel werd helaas niet bereikt. In die buurt zag ik een zilverreiger. Waar De Reep (en ook de weg) een bocht maakt, zijn er knotwil gen aangeplant, hetgeen weer een heel andere sfeer oproept. Pias-dras Net voorbij deze bocht hebben we een prachtig uitzicht op de volgende ingreep. Ook hier is flink gegraven, zodat naast het bestaande drassige gedeelte aan de voorzijde een nieuwe langge rekte plas is gecreëerd aan de overkant van de geul. Bovendien is een gedeelte van de glooiende wand waar we tegenaan kijken, voorzien van schelpen, waardoor weer andere vogels worden aan getrokken en mogelijk gaan broeden. Zo zag ik er twee kleine pleviertjes en die heb ik er het jaar ervoor niet gezien, maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat ze er niet zijn geweest. Helaas zijn ze niet tot broeden gekomen. In dit gedeelte zitten er altijd weer tureluurs, die er wel broeden en flink tekeer gaan als we wat te dicht in hun buurt komen. De oeverloper heb ik er regelmatig gesignaleerd. Vorig jaar heb ik er drie kluten op het nest gezien. Dit jaar zag ik er slechts twee in het natuurgebied. Prachtig was het om te zien hoe een kluut met drie jongen een wilde eend, die te dichtbij kwam, verjoeg. Op het bouwland erachter zaten er ook negen, maar die nesten zijn ver stoord, zodat daar geen jongen werden voortgebracht. Kieviten en grutto's broeden er eveneens, bergeenden zijn er ook meestal aanwezig. Broedparen in 2000 Slobeend 3 Tureluur 12 Grutto 10 Kievit 27 Kluut 2 Grauwe gans 3 (Med. Zeeuws Landschap) Regelmatig vereert de witte kwikstaart, die zijn thuishaven heeft op de boerderij achter ons, dit gebied met een bezoek. Vorig jaar trof ik hier ook een koppel tje roodborsttapuit aan, maar dat heb ik nu niet kunnen ontdek ken. Een goede kans dat er een meerkoet met jongen vlak voor onze neus zwemt en die jongen zijn het bekijken meer dan waard. Gaan we verder naar het eind, dan zien we dat met de grond die vrijkwam bij het gra ven van de langgerekte plas een dam is aangelegd, waardoor er een klein stukje weiland ten westen van de Henricusput, bij het te begrazen gebied werd getrokken. Hier verwacht ik geen bijzondere ontwikkelingen. De Reep profiteert wellicht mee van het veel grotere, prachtige natuurgebied De Blikken, dat op een steenworp afstand ligt. Maar toch een goede ingreep in De Reep, zoals uit bovenstaand ver haaltje moge blijken. Herman van de Voorde, (okt. 2000) 17 't duumpje winter 4/'01

't Duumpje | 2001 | | pagina 15