Groene stroom Christine Kerpestein De laatste maanden heeft iedereen ervoor kunnen kiezen van de DeltaNutsbedrijven Groene Stroom af te nemen. Het kostte niets meer, maar velen zullen bij dit aanbod direct gedacht hebben aan Voice Mail van KPN Telecom. Eerst gratis, om de ratten aan het spek te krij gen. En dan tariferen. En naderhand is er alleen ondui delijkheid bijgekomen. Dus ook 't Duumpje kan u geen absolute waarheden geven, maar in ieder geval doen we hierbij een voor zet, in de wetenschap dat er bin nen afzienbare tijd nog wel eens een vervolg op dit artikel geschreven zal moeten worden. Wat is Groene Stroom Groene energie is een algemene benaming voor duurzame ener gie die particulieren en bedrijven kunnen kopen bij een energiebe drijf. Met groene energie wordt dus bedoeld: electriciteit die is opgewekt uit duurzame energie bronnen. Wereldwijd wordt verreweg de meeste electriciteit geproduceerd uit fossiele brandstoffen als kolen, olie en gas. De voorraden van deze grondstoffen zijn eindig en het productieproces leidt tot schade aan het milieu. Ook kern energie maakt gebruik van een eindige voorraad uranium en ver oorzaakt bovendien milieupro blemen, omdat we nog geen goed antwoord hebben voor het ontmantelen van oude centrales en het op een afdoende wijze verwerken van nucleair afval. Duurzame energiebronnen maken gebruik van door zon aangedreven kringlopen: zonne- energie, windenergie en water kracht. Bij het verbranden of ver gassen van biomassa (energie uit plantaardig materiaal) wordt de uitstoot gecompenseerd doordat de planten weer net zoveel C02 opnemen als er uitgestoten wordt. Ook met aardwarmte en getijde-energie kan electriciteit worden opgewekt. Bovenstaande energiebronnen raken niet uitge put. De Nederlandse overheid stimu leert de verkoop van groene energie door afnemers van groe ne ernergie vrij te stellen van de reguliere energiebelasting (REB). Door een reeks verhogingen van deze energiebelasting is het prijs verschil tussen gewone en groe ne energie steeds kleiner gewor den. Producenten van duurzame energie krijgen bovendien een deel van de opbrengsten van de energiebelasting. Milieu-Actieplan 2000 Naast de verkoop van groene energie aan energieverbruikers hebben alle energiebedrijven zich in het kader van het Milieu- Actieplan 2000 (MAP2000) gecommitteerd aan duurzame energiedoelstellingen. Eind 2000 diende 3,2 van de geleverde electriciteit duurzaam opgewekt te worden. Dit komt overeen met 1700 miljoen kWh. Om dit te realiseren, kregen energiebedrij ven de mogelijkheid om een 'MAP-heffing' in te voeren. Het geld dat de energiebdrijven met de MAP-heffing ontvangen, moet worden besteed aan duurzame energie en energiebesparing. De duurzame energiedoelstelling van 3,2% is verdeeld over de energiebedrijven. Om alle ener giebedrijven de mogelijkheid te geven deze doelstellingen te halen, is een systeem van 'groen- iabels' ingevoerd. Aan de opwek kers van duurzame electriciteit worden labels toegekend voor de hoeveelheid electriciteit die zij duurzaam produceren. Deze labels zijn vervolgens vrij verhan delbaar. De realisatie van de MAP- doel stellingen staat los van de ver kochte en geleverde hoeveelheid groene energie. Dit wordt het additionaliteitsprincipe (ook wel 'on-top-of') genoemd en het houdt in dat het geld dat klanten betalen voor groene energie alleen gebruikt mag worden voor additionele duurzame energie projecten en niet voor het vol doen aan de MAP-doelstellingen. Voor dat laatste is immers een aparte MAP-heffing ingesteld. Groencertificaten Per 1 juli a.s. kan de consument groene energie geleverd krijgen door de aanbieder van zijn keuze. Om de vrije markt van duurzaam opgewekte electriciteit te ondersteunen, wordt een sys- 14 't duumpje lente/zomer 1/'01

't Duumpje | 2001 | | pagina 14