dat de toch al zo beproefde her ders geconfronteerd werden met een fors aantal zieke schapen. Ondanks de enorme inzet van dierenarts Pol van de Vijver, mede-bestuurslid van de Stichting Dijk- en Kreekbeheer, zijn er toch een vijftiental scha pen bezweken. Zelfs nog een in de laatste week van mei. En onder de genezen schapen blij ven er toch een aantal die er iets aan over zullen houden, en dus niet sterk genoeg zijn om met de kudde rond te trekken. Ook financieel heeft de crisis haar sporen nagelaten. Het leverde een forse inkomsten derving op door het moeten afgelasten van de bezoekweek- enden, die goed zijn voor een flinke duit in het zakje. Vooral omdat er dit jaar zeer gestructu reerd gewerkt werd om aan deze publiektrekkers een groot aantal 'Vrienden van de kudde' over te houden. Er in totaal 220 lammeren gebo ren. Samen met de oudere scha pen omvat de kudde nu ruim 500 schapen. Toen we belden voor de meest recente informatie voor dit arti keltje, kregen we een opgewekte Lia aan de lijn die liep te hoeden aan de Oude Zeedijk. Het grootste deel van de schapen stond in wachtweiden van IJzendijke tot het Zwin. De herders hadden nog geen tijd gehad de schapen verder uit te zoeken. Want dat is nodig. De schapen die sterk en mooi (jaze ker) genoeg zijn om de kudde te versterken, gaan apart, en de rest wordt verkocht. Ook al zijn de prijzen niet om naar huis te schrijven. Het verder uitzoeken en opdelen van de kudde kan echter nu nog niet plaatsvinden, omdat nog niet alles is vrijgegeven. Zo mogen de schapen nog niet van gebied verplaatst worden, althans niet zonder trailer. Pas ruim 6 weken na de laatste uit braak, en men hoopte dat dit de eerste week van juni zou zijn, mogen de schapen weer gewoon zelf over de weg. En ook dan pas kunnen de schapen verder naar de Zuiddijk bij Sluis. Maar voorlopig staat er zoveel te eten op de Oude Zeedijk dat ze zeker niet zullen verhongeren. Toch hopen de herders nog een deel van de toegezegde beheers vergoedingen te kunnen binnen halen. Ondanks het feit dat ze, door de omstandigheden ge dwongen, veel te laat met het begrazen konden beginnen. Om onze herders moreel een hart onder riem te steken besloot het bestuur van 't Duumpje hen enkele maanden geleden een schenking te doen van 1000,00. We beseffen dat het niet meer zou zijn dan een druppel op een gloeiende plaat, maar we beschouwden het meer als een steun in de rug in moeilijke dagen. En het verheugde ons te verne men dat we hierin niet alleen stonden. Van allerlei meelevende mensen ontvingen de herders steunbetuigingen, al dan niet vergezeld van pegulanten. En zo te horen gaf deze waarde ring hen de kracht om niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar met volle moed door te gaan. Mocht ook u nog een duit in het zakje willen doen: Schaapskudde Zeeuws- Vlaanderen. Rabo 1594.06.056. Fietsen naar Fort Rammekens 22 april 2001 We hadden afgesproken bij de boot in Breskens. Toen we in Vlissingen aankwamen, zijn we verder gefietst langs de haven. Even later kwamen we bij de Scheldeoever en Fort de Ruiter. Tijdens de heenweg zijn we ook nog langs bunkers gefietst. Een eindje verderop stonden hele grote windmolens. Daar in de buurt lag een klein strandje, daar hebben we geluncht. In de verte zagen we het Fort Plutonium (Kerncentrale). Toen we bij Fort Rammekens aankwamen, stond de gids al op ons te wachten. Hij vertelde dat het fort een water fort was uit 1547, over de Spanjaarden, over de dijkdoor braak in 1944, over de kreek en de rietkragen, enz., enz., enz.. Hij vertelde dat nu alles natuurge bied is van Staatsbosbeheer. We hebben ook gelezen dat Fort Rammekens de grootste verza meling aan muurplanten van Zeeland telt. Fort Rammekens wordt bewaakt door een zeero ver. Het is misschien toeval, maar in het fort lagen hier en daar stuiterballen en misschien was het wel de schuld van de stuiter- ballendiefü! Rond vijven zijn we terug gefietst langs Ritthem door de polder naar de veerboot. We vonden het erg leuk en als het zou mogen, zouden we het niet erg vinden om nog een keer te gaan. Anne (9 jr.) en Marieke (11 jr.) Ruytenburg. 19 't duumpje lente/zomer l/'Ol

't Duumpje | 2001 | | pagina 19