De 5-stippige Sint Jansvlind Deze vlinder komt voornamelijk voor in Zeeuws-Vlaanderen en in geringe aantallen, dus de soort zou best een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Alex Wieland verzamelt hiertoe zoveel mogelijk gegevens en kan hierbij enige hulp gebruiken. Oproep waarnemingen van de 5-stippige Sint Jansvlin der (Zygaena trifolii) In vergelijking met de rest van Nederland komen er in Zeeuws- Vlaanderen weinig vlinders voor die elders in Nederland zeer zeld zaam zijn. Bij ons vliegt echter nog wel de 5-stippige Sint Jansvlinder en deze is in de rest van Nederland zeer zeldzaam. De 5-stippige Sint Jansvlinder behoort tot de dagactieve nacht vlinders en lijkt sterk op de veel algemenere Sint Jansvlinder (die door mij nog niet in Zeeuws- Vlaanderen is waargenomen). Beide soorten zijn glanzend zwart en hebben een rood vlek- kenpatroon. De 5-stippige Sintjansvlinder vliegt van eind mei tot in juli in bloemrijke graslanden. De vlin ders zijn niet schuw en zijn vaak zeer goed te observeren. Bekende vliegplaatsen zijn het sluizencomplex in Terneuzen (enige honderden tot duizend), Clingeweg te Hulst (enige tiental len), Axelse vlakte en Smitschorre (enige tientallen), Vlaamse Kreek (enkele), inlaag Hoofdplaat (maximaal 10), veerplein Breskens (enige tientallen) en Grote Gat Oostburg (enige tientallen) Zoals uit de bekende waarnemin gen blijkt, is de soort over geheel Zeeuws-Vlaanderen te verwach ten. Biotopen waar de vlinders tot nu toe gezien zijn, variëren van bloemrijke dijken, bloemrijke Alex Wieland bermen en vochtige bloemrijke hooilanden, kortom biotopen met hoge natuurwaarden. De vlinders vliegen vaak in kleine populaties en hebben maar een beperkt vliegvermogen, daarom zijn ze erg kwetsbaar. Verkeerd beheer, het in één keer maaien van alle vegetatie of een te hoge begrazingsdruk kan een popula tie in 1 jaar uitroeien. De vlinders en/of rupsen hebben dan niet voldoende voedsel en verhonge ren. Voordat de vlinders verpoppen, verblijven ze circa 1 week in een cocon die op enkele tientallen centimeters boven de grond in een grasstengel hangt. Het is al diverse keren gebeurd dat juist in die periode de vegetatie werd gemaaid zodat alle cocons verlo ren gingen. Helaas wordt het merendeel van onze bermen, weilanden en dijken verkeerd beheerd. Een optimaal beheer voor deze vlinders en ook voor zeer veel (meestal zeldzame) andere die ren en planten is gefaseerd maai en en het maaisel afvoeren zodat de vegetatie schraler en soorten- rijker wordt. Zo blijft er voor de vlinders en rupsen altijd voldoen de voedsel over. De vlinders zijn vaak te vinden op de bloemen van Duifkruid, Knautia, Knoopkruid en Speerdistel. De rupsen leven van Rolklaver en Moerasrolklaver. Omdat de 5-stippige Sint Jansvlinder zijn grootste versprei ding heeft in Zeeuws-Vlaanderen en hoge eisen stelt aan zijn leef milieu, willen we graag meer weten over het voorkomen van deze vlinder in onze regio. Met deze gegevens kunnen we dan bezien hoe met het oog op het voortbestaan van deze vlinders bepaalde gebieden het best kun nen worden beheerd zonder dat andere belangen (o.a. verkeers veiligheid) nadelig beïnvloed worden. Daarom verzoek ik iedereen waarnemingen van deze vlinders (het liefst voorzien van aantal, kaartje van de loca tie, datum) aan mij door te geven. Enkele wegberm- en ter reinbeheerders hebben al te ken nen gegeven mee te willen wer ken aan dit project. Hopelijk kun nen we dan ook in de toekomst blijven genieten van deze mooie dagactieve nachtvlinder die sym bool staat voor bermen, dijken en hooilanden met een hoge natuurwaarde. Hattingalaan 12 4561 XV Hulst 0114 - 31 70 26 vanaf 1990 n=120 17 't duumpje lente/zomer 1/'01

't Duumpje | 2001 | | pagina 17