De vogelcursus Eric Blaakman In het vorige Duumpje noemden we het grote aantal aanmeldingen voor de introductie- en de vogelcursus. In onderstaand artikel treft u een verslag van de zojuist afgesloten vogelcursus waarin het enthousias me van cursisten en dus van de organisator nog doorklinkt. Zondagochtend 20 mei 2001, 8 uur 's ochtends, Erasmus-bos Knokkertweg. De zangvogels, die al vanaf een uur of vijf aan het zingen zijn, zijn nu stil. Het lijkt alsof dat uit respect voor de basiscursus Vogels Kijken 2001 is, want die is zojuist met de laatste excursie beëindigd. De excursie leiders en cursisten nemen niet meteen afscheid. Nee, het is tijd voor koffie met een koek. Enkele cursisten hebben geheel vrijwillig voor koffie gezorgd. Lekker hoor, zeker als je al een uur of drie wakker bent. De cursusleiding wordt door de cursisten ook nog verrast met een mooie kaart als dank en een prachtige vogelgids. Als om negen uur uiteindelijk toch afscheid wordt genomen, zegt bijna niemand 'tot ziens' maar 'tot volgend jaar'! Bovenstaand tafereel is wat mij betreft alleszeggend over het verloop van de basiscursus vogels kijken 2001: Zeer ontspannen, zeer plezierig en vooral met ont zettend veel enthousiasme, zowel van de kant van de cursis ten als de cursusleiders. En als we de cursisten mogen geloven, heb ben ze ook ontzettend veel geleerd! De cursus Het begon allemaal in februari van dit jaar. De aanmeldingen stroomden binnen op de dagen vlak nadat er een berichtje in het Advertentieblad had gestaan. Dit berichtje was netjes verzorgd door de PR-medewerkster van 't Duumpje, Christine Kerpesteijn. Herman van de Voorde en zijn vrouw kregen al die telefoontjes te verwerken. Al snel bleek het aantal aanmeldingen boven de 30 uit te komen en dat leidde tot een probleem: ons clubgebouw is namelijk te klein voor een groep van 30 mensen of meer. Aan improvisatie echter geen gebrek binnen 't Duumpje: binnen twee dagen was er een nieuwe lesloca- tie geregeld in het Zwincoilege te Oostburg, met dank aan Luciën Boerjan en Herman van de Voorde. Een zeer gelukkige keuze, want zes weken later was ons clubgebouw helemaal niet meer beschikbaar vanwege MKZ. De teller van het aantal aanmel dingen bleef steken op 44 waarvan er uiteindelijk 41 ook daadwerkelijk aan de cursus heb ben deelgenomen. Een prachtig aantal dacht ik zo. De basiscursus vogels kijken is vrij simpel van opzet: een afwisseling van lesavonden en excursies, in totaal vijf avonden en vijf excur sies. De lesavonden zijn vooral bedoeld om een heleboel theorie uit te leggen over 'het kijken naar en herkennen van vogels'. Zeer leerzaam allemaal, en wie het niet allemaal meteen ont houden kan, kan het nalezen in het cursusboek dat iedereen bij aanvang van de cursus heeft gekregen. De excursies voeren allemaal naar verschillende soorten vogel- gebieden, biotopen genaamd. Kort samengevat zijn dit de vol gende biotopen: dorp, kreek, polder, kust en bos. Iedere les- avond waren de meest bekende vogels te zien en te horen uit dat biotoop, waar de eerstvolgende excursie naar toe zou gaan. De bedoeling daarvan is dat de cur sisten meteen een verband leg gen tussen vogelsoorten en het biotoop waarin ze voorkomen. Een 'mus' ergens in Oostburg in een dakgoot is zo goed als zeker een Huismus, maar een mus bui ten Oostburg in een knotwilg is zo goed als zeker een Ringmus. Veuhel (ornito orr De lesavonden Op de lesavonden stond de theo rie centraal: het kijken naar, en herkennen van vogels. Er is iets verteld over verrekijkers en veld- gidsen. Zeer belangrijke onderde len uit de theorie zijn de beschrij ving van de onderdelen van een vogellichaam (staart, kruin, kop- strepen, vleugelstrepen enz.) en de veldkenmerken van vogels (grootte, houding, snavelvormen, staartvormen, manieren van vlie gen enz.). Verder is ook iets ver teld over het baltsen, het neste len en de vogeltrek. Er is geprobeerd om de theorie zo goed mogelijk over de les avonden te verdelen. Niet teveel theorie op één avond dus, en dus trachten de theorie af te wisselen met wat ontspannende onderde len. Daarvoor hebben we geluk kig enkele ijzers in het vuur. Zo kwamen enkele leden van de Vogelwerkgroep af en toe eens iets vertellen over wat ze doen, hoe ze het doen en wat ze wel eens meemaken. En ook Rien Marijs, ons aller topfotograaf, wist de cursisten enkele keren aangenaam te boeien met zijn dia's. Ook het laten zien en horen van de belangrijkste vogels voor de eerstvolgende excursie bleek erg ontspannend. Alleen van de geluiden worden de cur sisten nog wel eens kierewiet De presentatie van de theorie is extra levendig gemaakt door gebruik van een PC met beamer. Geen gehannes met sheets, maar vlotte presentaties met vrijwel alle vogels in kleur en met geluid. Een stukje levenswerk in 8 't duumpje lente/zomer V'01

't Duumpje | 2001 | | pagina 8