Drenten in West- Zeeuws-Vlaanderen Arcen Goossens We vroegen ons af hoe het met de schaapskudde gesteld zou zijn en de redactie vond Arcèn Goossens, secretaris van de Stichting Dijk- en Kreekbehoud bereid een samenvat tend verslag te doen. Ook het eerste weekend van de twee geplande open weekeinden verliep voorspoedig. Er was veel belangstelling en tientallen lam- merenadopties waren het gevolg. Voorzover de adressen bekend waren, hebben de adoptiefami lies met Kerstmis een mooie kaart van de kudde ontvangen. Ook dat leverde weer leuke posi tieve reacties op. In dit stukje geef ik een korte terugblik op 2001 en een kijkje vooruit op 2002 met betrekking tot de schaapskudde van de her ders Lia Helmers en Jan Klomp. Allereerst moet ik constateren dat vooral door de mkz-crisis 2001 niet zo'n gemakkelijke periode voor zowel de herders als de kudde is geweest. Het was evenwel niet allemaal kommer en kwel. In het begin van het jaar kon de kudde dankzij de gastvrijheid in de schuur van het Zeeuws Landschap en de goede zorgen van de medewerkers van die Stichting nog voorspoedig aflam- meren. Tevens ging dat weekeinde de aktie "Vrienden van de Schaaps kudde" van start. Die aktie loopt nog steeds voorspoedig. Men ontvangt een prachtige ingelijste foto voor Euro 45 per jaar als bewijs dat men vriend is van de kudde. De herders moet ik prijzen voor het feit dat zij door afgelasting van de andere open dagen en door goede beschermende maat regelen als eersten in de streek hun steentje bijdroegen aan de indamming van de gevaarlijke m.k.z.-crisis. Het lange verblijf aan Het Grote Gat had echter ook nadelige gevolgen. Zo overleden door infectie met een andere ziekte tengevolge van "overbevolking" een aantal schapen. Verder werd het voor de medewerkers van Het Zeeuws Landschap steeds moeilijker de voorjaarswerk zaamheden te starten. Een nadeel van het lange stalverblijf was ook dat het begrazen van de dijken te laat van start kon gaan. Maar ondanks alles heeft de kudde Drenten in 2001 haar eco logische taak voortreffelijk vol bracht. Het bestuur van de Stichting Dijk en Krekenbehoud dankt de her ders van harte en met hen allen die hulp, in welke vorm dan ook, geboden hebben in dat moeilijke jaar en wenst hen en de hunnen een mooi en gelukkig 2002. Om te voorkomen dat de schaapskudde en Het Zeeuws Landschap het weer moeilijk zou den krijgen, is net vóór Kerstmis gezocht naar een nieuw onder komen om af te lammeren. Dankzij de medewerking van de Dienst Infra-structuur en Vervoer en haar bestuurder, gedeputeer de Jaap Hennekeij is het gelukt de drachtige ooien onder te brengen in de leegstaande lood sen aan de Oude Haven te Oostburg, waar vroeger firma Punt verbleef. Jammer was wel dat opnieuw aansluiten van de definitief afge sloten nutsvoorzieningen hoge kosten teweegbracht. Inmiddels (17 januari) bevinden zich 250 ooien in uitstekende conditie in de loodsen. Ze zijn voorzien van licht en water en maken zich gereed voor de bevalling. Ook hebben zich al enkele vrij willigers bij de herders gemeld om in de namiddag ongeveer een tot twee uur te helpen bij het voeren van de dieren. Meer hulp is echter van harte welkom. Wij hopen dat u ook nu weer zult willen bijdragen aan onze prachtige kudde met een nieuwe adoptie (Euro 5) van een lamme tje, of door lid te worden van de club van vrienden van de Schaapskudde (Euro 45) Namens Stichting Dijk-en Krekenbehoud: A.C. Goossens, secretaris Raborekening 3695.50.552. 13 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 13