«sr Er worden drie ruimtelijke trends beschreven met hun invloed op de cultuurhistorie: het veranderende waterbeheer, de dynamiek van het platteland en de verandering in het verste- delijkingspatroon. Omdat er vooral zorg is over de vervlakking van de diversiteit en kwaliteit in het landelijk gebied krijgt de ontwikkeling hiervan extra aan dacht. Aanpak Een van de uitgangspunten voor het voorgestelde cultuurhisto risch ruimtelijk beleid is een zo groot mogelijke decentrale uit voering, met een belangrijke par ticipatie van het particulier initia tief.'Er is gekozen voor een gebiedsgerichte aanpak en als instrument hiervoor wordt de Belvedere-kaart gepresenteerd, een Cultuurhistorische Waardenkaart van Nederland. De kaart is gebaseerd op deskun dige beoordelingen door het rijk en de provincies vanuit de drie betrokken invalshoeken: archeo logisch, historisch-(steden)bouw- kundig en historisch-landschap- pelijk. De kaart onderscheidt gebieden met sectorale cultuur historische waarden en de Belvedere-gebieden met gecom bineerde cultuurhistorische waar den. Eén van de geselecteerde gebie den is West-Zeeuws Vlaanderen (zie verder hieronder) Legenda Gebieden met sectorale cultuur historische waarden en/of secto raal hoge waarden Gebieden met hoge gecombi neerde cultuurhistorische waar den De bestuurlijke uitvoeringsorga nisatie is breed. Zowel Rijk, pro vincies, gemeenten als water schappen zijn vertegenwoordigd. Zij betrekken op hun beurt inhoudelijk deskundigen en maatschappelijke organisaties. Het Projectbureau Belvedere ondersteunt hierbij. Zo moet samenwerking en samenspraak tussen cultuurhisto rici, planologen, ontwerpers en opdrachtgevers gestimuleerd worden. Om dit te bevorderen worden voorbeeldprojecten of - plannen op lokaal niveau onder steund. In het rapport zijn acht projecten als voorbeeld van de Belvedere-aanpak beschreven. Tijd en geld Zoals vaker voorkomt bij de financiering van nieuwe over- heidsplannen, moeten in de eer ste plaats de bestaande middelen aangesproken worden: "Om aan het Belvedere-beleid uitvoering te geven, wordt er vanuit de rijksoverheid in eerste instantie gewerkt aan het beter inzetten van bestaande, sectorale midde len". Daarnaast is er extra geld ter beschikking gesteld, in totaal 168 miljoen gulden Voor Belvedere is 10 jaar uitge trokken: van 2000 tot 2009. West-Zeeuws-Vlaanderen West-Zeeuws Vlaanderen is één van de zeventig geselecteerde landelijke gebieden en steden. De "fysieke dragers" van de cul tuurhistorie zijn: de pleistocene zandopduikin- gen met bewoning vanaf het Mesolithicum; het Romeinse casteilum Aardenburg; de vroegmiddeleeuwse ringwal- burg van Oostburg; de historische verdedigingsin frastructuur op de Staats-Spaanse grens met: - vier linies (Zwinlinie, linie langs het ZwarteGat, linie bij Oostburg en Passageullelinie); - forten en schansen; - vestingsteden: Retranchement, Sluis, Oostburg, IJzendijke en Biervliet; - gave 13e-eeuwse omwalling van Aardenburg, representa tief voor ontwikkeling van nederzettingen in de zuidelij ke Nederlanden; de landschappelijke samen hang gekarakteriseerd door; - een aaneenschakeling van afzonderlijke nieuw-landpol- ders, - langgerekte smalle polders op de voormalige getijdegeulen, - een relatieve openheid, - bochtig patroon van met bomen beplante dijken, - een relatief geometrisch wegenpatroon, - stroomgeulen, kreken, kreek restanten, wielen en het op oude kreken gebaseerde slo- tenpatroon, - verspreid liggende agrarische bebouwing, - vestingsteden, linies, forten en oude ringdorpen. fraai klein stadsgezicht van St.- Anna ter Muiden. Bij de inventarisatie van beleids kansen worden o.a. de bescher ming en het inpassen van de ver dedigingslinie in de ontwikke lingsplannen genoemd, ook in samenwerking met België. Kennis en samenwerking De in de nota gepresenteerde visie zal alleen effectief zijn wan neer er voldoende maatschappe lijk draagvlak is. Historisch besef en beschikbaarheid van kennis en informatie zijn daarvoor een ver eiste, evenals brede en duurzame samenwerking. Het beleid richt zich dan ook in sterke mate op het vergroten en toegankelijk maken van kennis en informatie en het stimuleren van allianties. Als karakteristieken van dit gebied worden genoemd: polders met binnendijken en verspreide boerderijen; uitgebreid krekenstelsel; nog herkenbare oude bebou wingspatronen van steden en dorpen, die bijvoorbeeld als han delscentrum of haven langs het water tot ontwikkeling zijn geko men en waarvan er verschillende ook verdedigingswerken beza ten. Wat betreft verkeerskundige inrichtingen en toeristisch-recre- atieve ontwikkelingen worden enkele aanbevelingen gedaan. Voor meer details verwijs ik de geïnteresseerde naar de website www.belvedere.nu. Hier zijn een groot aantal plan nen, voorbeelden etc. te zien, en te 'downloaden'. 15 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 15