Hoe veilig is uw genboterham Eind november hield de Zeeuwse Milieu Federatie een debat over nut en noodzaak van gentechnologie in voedsel. Ons bestuurslid en eco- boerin Paula Peters maakte de dis cussie mee, en doet hieronder ver slag van de discussie die door de buitengewone complexiteit niet kon leiden leidde tot een eenduidig slotoordeel. Wat is gentechnologie? Al eeuwen is de mens bezig met het 'verbeteren' van landbouw- rassen en gewassen. Dit gebeur de al lang door te 'kruisen'. Men brengt twee "goede" planten of dieren bij elkaar en men hoopt zo de gewenste goede eigen schappen van beide in een plant of dier te verenigen. Het is een natuurlijk proces dat ook zonder menselijk ingrijpen zou kunnen gebeuren.(zie fig.l, traditionele veredeling). Paula Peters niek (recombinant DNA-techniek) verandert men namelijk de erfe lijke eigenschappen van organis men. Buiten een laboratorium is zoiets absoluut onmogelijk. De gevolgen van al deze technische hoogstandjes zijn op langere ter mijn onvoldoende bekend. En als bv GGO - gewassen eenmaal van uit het laboratorium in het vrije veld worden toegepast, is dat een onherroepelijke stap. De gevolgen kunnen niet meer wor den teruggedraaid. Genetische manipulatie (modifi catie volgens de voorstanders) is een erg ingewikkeld en veelzijdig probleem. Daarom geef ik hier onder een aantal willekeurige gedachten weer. De multinationals die GGO - tech nieken ontwikkelen, doen het voorkomen dat deze techniek noodzakelijk is om de toenemen de wereldbevolking te kunnen voeden. VRAAG: Wat is de oorzaak van honger en armoede?'ls dat 'n tekort aan produktiecapaciteit in de wereld (denk aan overproduc tie in de rijke landen) of ligt de oorzaak in een slechte verdeling van koopkracht door oorlog, armoede, uitbuiting en politiek/economische handelsaf spraken? VRAAG: Steken multinationals miljarden in de ontwikkeling van GGO - technieken uit een behoefte de arme landen te hel pen De multinationals die GGO - tech nieken ontwikkelen, zeggen dat deze techniek het mogelijk maakt gewassen te telen met toepassing van minder pestici den. Als voorbeeld wordt de ROUND-UP-READY soja genoemd. Deze plant is bestand tegen bespuiting met het pestici de round up, hetgeen normaliter alle op dat veld staande gewas sen doodt. Er zou op die manier minder pesticide nodig zijn, want in een keer is al het onkruid weg. Hierbij zijn echter een aantal kanttekeningen te maken: het is reeds gebleken dat de toegepaste hoeveelheid pesticide niet is verminderd. het stuifmeel van de GGO - soja kan zich vrij in de natuur ver spreiden. Het is best mogelijk dat straks allerlei andere planten Gentechnologie kan alleen plaatsvinden in een laboratori um.Hierbij wordt een klein deel tje uit een cel (een gen, zie figuur hiernaast, genetische modificatie) uit een plant, dier of ander organisme ingebracht in een andere plant, dier of een ander organisme. Men brengt daarmee een bepaalde eigen schap versneld over, sneller dan met de oude methode. Bovendien kan men iets inbou wen wat via de traditionele vere deling nooit zou kunnen, bijvoor beeld het inbrengen van een gen van een bacterie in een plant of van een slak in een geit. Voorstanders van GGO-technolo- gie willen het publiek nog wel eens proberen wijs te maken dat deze techniek helemaal niet nieuw is, maar hetzelfde is als bijvoorbeeld het omzetten van melk in yoghurt of het maken van kaas ,wijn of bier. Dit is abso luut onwaar. Met de GGO-tech- Een chromosoom bestaat uit talrijke genen. Deze zijn opgebouwd uit DNA-molecuien. Illustratie: Ron Slagter. 16 't duumpje 213 -2001 De bouw van eén gen Eén gen komt overeen met horizontaal sti draad chromosoom

't Duumpje | 2001 | | pagina 16