Gierzwaluwen in Groede aam- ROUND-UP-READY worden. de teler/boer wordt verplicht tegelijk met zijn zaaizaad ook de pesticiden bij Monsanto te kopen. Dus er ontstaat een gro tere afhankelijkheid van de boer, en hiermee komt de wereldvoed- selproduktie in handen van enke le multinationals. het is niet ondenkbaar dat de GGO - soja zich zodanig aanpast dat de resistentie tegen het mid del ROUND-UP wordt doorbro ken. VRAAG: wie wordt hier "beter" van? e modificatie is het mogelijk gericht één gen over te brengen. Bij traditione- welke eigenschappen precies wel en niet worden overgedragen. CCO-technieken worden veel toegepast voor het maken van medicijnen. Insuline wordt al op grote schaal gemaakt door gemodificeerde bacteriën. Het bedrijf Pharming (van de stier Herman) ontwikkelt een medicijn tegen de ziekte van Pompe, een zeldzame maar ernstige stofwis selingsziekte uit melk van GGO- konijnen. VRAAG: hebben wij als consu menten minder bezwaar tegen het ontwikkelen van GGO - medi cijnen dan tegen de produktie van GGO - voedsel? En een laatste opmerking. Wordt er niet teveel op korte ter mijn gedacht bij de ontwikkeling van deze techniek? Ik denk dat lange termijneffecten veel belangrijker zijn, maar op dit moment absoluut niet te overzien. Ik kies voor het voor zichtigheidsprincipe. ENde natuur slaat altijd terug! Er zullen ook in de GGO- organismen veranderingen plaatsvinden, zoals dat altijd in de natuur gebeurt, en waar blij ven we dan Redactielid Johan den Hamer uit Groede interviewde Gunther Prang over het wei en wee van de gierzwalu wen in de voormalig Lutherse Kerk. Mijn bevindingen tot nu toe zijn dat er genoeg vogels in de nest kasten komen, maar het gaat toch niet zo vlot als we dachten. Het schijnt dat het lang duurt voordat er een behoorlijk aantal broedende vogels is. Ook is gebleken, dat de noord oost zijde van het dak de beste kant is. Aan de westkant zijn zeker vijf nesten in aanbouw geweest maar het is hier niet tot broeden gekomen. Of het nu komt doordat daar een nieuwe kolonie gevormd wordt met nog niet geslachtsrijpe jongen of dat ze niet van de zeewind houden Wel weet ik dat er 's avonds en 's nachts heel wat vogels in de kasten waren vanwege het koude en gure voorjaar. Op het noordoosten waren per manent vijf kasten bezet, waar van twee een broedgeval waren, één nest met twee jongen en één met drie jongen, waarvan er één vogel vroegtijdig uit het nest gegaan (of verstoten) is en aan de zijmuur dood op de grond lag. De overige vier jongen zijn uitgevlogen en wel op 23 juli en op 24 juli. De andere drie kasten waren bezet met een mooi afgewerkt nestje, waarop 's nachts twee vogels zaten, die echter geen eieren gelegd hebben. Ik denk dat dit het volgend jaar wel zal gebeuren. In twee andere kasten zaten ver schillende koppeltjes, als het slecht weer was vaak ook over dag. Enkele gegevens over aankomst en vertrek en het aantal gierzwa luwen in de Lutherse kerk in het jaar 2001. Tussen haakjes de ver gelijkbare gegevens in het jaar 2000. Aankomst van de eerste vogels op 4 mei (5 mei), Vertrek van de laatste gierzwa luw: 31 juli (2 augustus), Aantal bezoekers van de nestkas ten: 811 (in 2000: 843), Uitgevlogen jongen: 4 (in 2000 ook 4). De observatie vergde weer de nodige tijd. Mijn conclusie is dat het bezoek aan de nestkasten dit jaar nog redelijk was, ondanks het slechte weer in het voorjaar Gierzwaluw De zwierige zwaluw zwënkt vliegensvlug van vlinder naar vlieg en van mot tot mug. Zo speelt zij haar spel om leven en dood, want zonder de mug wordt geen zwaluwjong groot. Al gierend komt menig insectje aan bod, totdat weldra het jong zelf vliegeren "mot" Marjon Stokkerman Günther Prang 17 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 17