Rondweg Aardenburg: stilte voor de storm?? #Stilfe voor de sten*? We hebben al geruime tijd niets meer gehoord over Rondweg Aardenburg. Planologiewerkgroep Eind 1999 nam de gemeenteraad van Sluis-Aardenburg het besluit tot aanleg van de Rondweg Aardenburg. Daar was toen al een lange geschiedenis aan voor af gegaan. Aan de inzet van 'de natuur' kan het eigenlijk niet gelegen hebben, want we had den ons het vuur uit de sloffen gelopen om alternatieven aan te dragen. We hadden gewezen op leemtes in ambtelijke rapporten, die leidden tot ons inziens ver keerde conclusies, op een sterk verminderd verkeersaanbod na het wegvallen van het veer Breskens-Vlissingen en een nog onbekende verkeersontwikkeling na het (gedeeltelijk) vervallen van de af- en oprit naar de Expressweg. Vooral Rein Coster heeft zich in het omvangrijke Duurzaam Veilig-overleg zeer veel moeite getroost en menig teleurstelling mogen incasseren, waar zijn inspanningen door de ambtenaar als 'allemaal irrele vant' werden geclassificeerd. En eind 2000 kocht 't Duumpje, samen met een groot aantal andere natuurbeschermingsin stellingen en particulieren dan ook een lapje grond in het tracé van de rondweg. Het was een duidelijk signaal dat onze betrok kenheid concreet was (en is). Daarna is het betrekkelijk stil geworden. Wel is er nog enig gedoe geweest in de Zeeuwse politieke arena rondom de deel name van de ZMF in die grond aankoop, maar dat zijn toch zaken waar we als Duumpje ver der eigenlijk niets mee te stellen hebben. Dat men in de Zeeuwse politiek met onze aankoop niet blij ver rast was, mag verder blijken uit het feit dat een toch redelijk onpolitieke term als 'obstructie' werd gebezigd. Waarom eigen lijk: omdat het nog niet eerder in het Zeeuwsvlaamse vertoond was dat men er met een goed ge sprek en een compensatie niet uitgekomen was? Merkwaardig was dat wel een beetje, want dat die groene jongens het hier niet eens waren, was immers bekend. Maar dat ze zich als een boom dwars over de rijweg neerlegden, dat was nieuw. En dan is het toch in het politieke spel een gewone, althans geoorloofde zaak om je betrokkenheid wat kracht bij te zetten... Geen woorden maar daden: dus fluks een lapje grond gekocht. Rationeel gezien zou je verwach ten dat de overheid eerder eens bij zichzelf te rade zou mogen gaan en zich zou afvragen wat er hier toch wel foutgelopen was dat een toevlucht werd genomen tot zulke middelen. Blijkbaar werd gedacht dat zaken als de Natuurbeschermingswet en de Habitatrichtlijn niet zo belangrijk waren als die weg en dat dat alles wel 'geregeld' kon worden. Blijkbaar werd een onderzoek naar nut, noodzaak en uitvoering van de rondweg niet erg serieus genomen. Een beetje merkwaar dig is dat ook wel voor een over heid die zich toch aan zijn eigen regels moet houden: die regels schrijven namelijk voor dat er in een dergelijk geval een groot maatschappelijk belang in het spel moet zijn en een gebrek aan alternatief. Pas als dat aange toond is, kan over een compensa tie van de schade worden gespro ken. In de inmiddels sinds die grondaankoop verstreken jaren heeft de provincie in die zin niets gedaan: in het voorontwerp bestemmingsplan van de rond weg geen woord over een groot maatschappelijk belang of het ontbreken van een alternatief. Als men bij de provincie dan ook het woord obstructie bezigt, mag men zich afvragen of het bij de provinciale bestuurders nog steeds niet doorgedrongen is dat de natuurbescherming helemaal niet persé naar de Raad van State wil, maar liever in goed overleg een verantwoorde oplossing zoekt voor Aardenburg. Wij vin den dat het beter is om nu, ter wijl het nog kan, de zeer bijzon dere situatie van Aardenburg aan te kaarten bij de rijksoverheid om ten aanzien van de mogelijke uitvoering uitstel te verkrijgen zodat een veel grondiger studie en bespreking mogelijk wordt. In dat kader vragen we ons verder af hoe het met de gevoteerde gelden zit. Blijven ze beschik baar? Of moeten ze voor een bepaalde datum benut zijn. Zoveel is duidelijk: als de potten niet tijdig geledigd zijn, heeft het niet aan ons gelegen. Want als eind 1999 de raad van Sluis-Aardenburg het besluit neemt tot aanleg van de rond weg en als twee jaar later pas, in december 2001 (in een tussentijd waarin taal noch teken verno men is), het voorontwerp bestemmingsplan aan de orde komt, kan men moeilijk de natuur in de schoenen schuiven dat deze obstructie pleegt. En dat is voor de natuur in West- Zeeuws-Vlaanderen een gerust stellende gedachte. 18 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 18