*r ocht naar Kaap en Blanc Nez - Ward Traditiegetrouw houdt't Duum- pje eens per twee jaren een grote dagexcursie naar een ver der gelegen gebied. Dit jaar vindt dit plaats op zaterdag 25 mei. Het wordt een dag die voor elk wat wils te bieden heeft. Met name hopen we dat de planten liefhebbers uit hun bol zullen gaan; maar ook de vogelaars onder ons en de insecten- en fos sielenliefhebbers komen stevig aan hun trekken. Het gebied waar we naar toe gaan ligt in noordwest-Frankrijk, met name de streek van de twee Caps: Cap Blanc Nez en Cap Gris Nez. De meesten onder ons weten dat we zo ongeveer ter hoogte van Calais ons geografisch gebied van de Vlaamse Laagvlakte verlaten en reeds van verre het beboste krijt in het landschap zien opdui ken. Het meest tot de verbeel ding spreken dan ook de aan de kust zo karakteristieke hoge falaisekusten, die we van op de twee Caps zelfs ook aan de over kant van het kanaal - slechts 33 km verder - aan de Engelse kust zien liggen; een der bewijzen dat in het verre verleden Engeland aan het vasteland heeft vastgeze ten. We bezoeken de kalkgraslanden van Cap Blanc Nez (kaap met de witte neus), een krijtrots van ca. 130 m hoog. Samen met de aan grenzende Mont d'Hubert vormt hij een min of meer geïsoleerde uitloper van het cuesta-landschap van het Bekken van Parijs. Cap Blanc Nez zelf is biologisch gezien interessant vanwege zijn Foto's: Jaap de flora van kalkgraslanden (orchi deeën, distels, sleutelbloemen) en zeekliffen (Zeekool, Engels gras, Zeevenkel, Deens lepel blad). Vervolgens wandelen we langs de falaise naar beneden tot bij Petit Blanc Nez, een locatie waar diverse fossielen zijn te vin den, zoals ammonieten, belem- nieten, pyriet en markassiet. Als tweede locatie gaan we de vallei van de Slack, nabij het dorpje Ambleteuse bewandelen. Aan de rand van het kustdorpje Ambleteuse mondt het riviertje de Slack in zee uit. Aan de mon ding ligt een keienstrand met Zeekool en hogerop Blauwe Zeedistel. Op het strand staat een Vauban-fort (eind 18e eeuw). Achter het keienstrand ligt een stukje groen strand. De Slack scheidt een groot, droog en jong duinmassief aan de zuidzijde van een oud massief aan de noordzij de. De vorming van het jonge duinmassief heeft ervoor gezorgd dat waterafvoer van de Slack minder snel kon plaatsvin den. Daardoor ontstonden land inwaarts vele moerasgebieden (onder andere dotterbloem-gras land). Door middel van kleine kades proberen de boeren overs tromingen tegen te gaan. Het oude duinmassief ten noorden van de Slack staat bekend als Le Communal (gemeenschappelijke Het is weer al twee jaar geleden dat we een bustocht maakten, naar het Rijk van Nijmegen. Dus hoogste tijd een nieuwe tocht uit te stippelen, ditmaal naar Noord- Frankrijk op zaterdag 25 mei. 't'- - vt-. - .7 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 22