SCHOOtJb, Rijkswaterstaat hier wegaanpas- singswerken gaat uitvoeren. Binnenkort zal, in het kader van het nieuwe Natuurgebiedsplan Zeeland, de Baarzandse kreek met nog zo'n 4 ha, gelegen tus sen het huidige natuurgebied en de Kruisdijkweg, vergroot wor den. In het Natuurgebiedsplan Zeeland heeft ook het beheers gebied langs de Baarzandse kreek richting Groede, ongeveer 15 ha, de status 'nieuw natuurge bied' gekregen. De mogelijke verwerving van dit bouwland hangt natuurlijk af van de bereidheid hiertoe van de huidi ge grondeigenaar. Nieuwe kansen voor de natuur Landkaarten uit de 17de eeuw laten zien dat de Baarzandse kreek veel vertakkingen had en er aanzienlijk meer open water was dan thans. Na afronding van de inrichtingswerken zal het nieuwe landschapsbeeld, vooral 's winters, weer enigszins lijken op de historische situatie. Vanwege de landbouwomgeving zijn er grenzen aan hoe hoog het water in het natuurgebied mag komen te staan. Door een instel bare stuw zal dit proefondervin delijk vastgesteld worden. Vooral de lagere gedeelten van de oeverlanden zullen een aanzien lijk moerassiger karakter krijgen dan thans en de oppervlakte nat grasland neemt toe. Dit creëert niet alleen meer leefgebied voor steltlopers en kritische weide- broedvogelsoorten, maar het zal ook een versterking van de bota nische waarden betekenen. Een hoge grondwaterstand in het voorjaar betekent een langzamer plantengroei, waardoor meer soorten, vaak zeldzame, een kans krijgen om tot ontwikkeling te komen. Daarnaast zullen er over grotere oppervlakte milieugra diënten tussen nat en droog voorkomen. Juist in dergelijke overgangssituaties, onderling vaak weer verschillend door fac toren als bodemsamenstelling en/of voedselrijkdom, komen nu reeds in de Baarzandse kreek kenmerkende soorten voor als Rode waterereprijs. Geknikte vos- sestaart, Zomprus, Moeraswal- stro, Watertorkruid en, als het zwak brak is, Moeraszoutgras, Melkkruid en Zilte schijnspurrie. Een regenmodel-peilregiem bete kent waarschijnlijk dat er perio diek kale slikveldjes zullen ont staan, ideaal voor broedvogels als Kluut en misschien wel Kleine plevier. De verwachting is dat na het baggeren het al jaren zeer ondoorzichtige kreekwater hel derder zal worden, waardoor waterplanten tot ontwikkeling kunnen komen, en bijvoorbeeld zichtjagers als Visdief weer ste kelbaarsjes in de kreek kunnen vangen. De thans uitgevoerde maatrege len betekenen dat een gedeelte van de rietvelden in de Baarzand se kreek 'ingeruild' wordt tegen nat grasland en open water. Er blijft echter een aanzienlijke oppervlakte riet gehandhaafd, zodat ook rietvogels in dit gebied aanwezig zullen blijven. De ecologische ontwikkelingen in en rond de kreek zullen de ko mende jaren gemonitord wor den, zodat de gevolgen van deze ingreep goed in beeld worden gebracht. 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 9