't Duumpje wordt de laatste jaren regelmatig benaderd om deel te nemen in gespreksgroepen waarin meegepraat kan worden over ont wikkelingen in onze streek. Zo ook bij het Integraal Kustzonebeheer. De gemeente Oostburg werkt, zoals wij al eerder schreven in ons clubblad aan een samenhan gende visie op de kust en de inrichting daarvan. Welnu, ons eerder bericht was naar aanlei ding van een conceptversie, waarop commentaar nog moge lijk was. Welke suggesties wij de gemeente aan de hand deden las u in een eerder Duumpje. Nu is de definitieve versie uit. Vergelijking Als je beide versies doorbladert, zie je het al: er is niet heel veel veranderd. Tekstueel niet waar het de inmenging van 't Duumpje betreft. Wel is tot ons groot geluk een kaartje met een geplande bebouwing in de buurt van Nummer Een gecorrigeerd. Dat de tekst zozeer wordt gehandhaafd, wil overigens niet zeggen dat de reacties niet gele zen zijn, getuige de in een bege leidende brief bijgevoegde over wegingen, die er duidelijk blijk van geven dat de gemeente de binnengekomen post wel dege lijk serieus heeft bestudeerd. Alleen is het wel jammer dat - nu de tekst op al die vele ingebrach te punten toch niet wordt aange past - die inbreng op die manier ook geen status verwerft. Wel wordt toegezegd dat er in de verdere planning of uitvoering met de ingebrachte zaken reke ning zal worden gehouden, maar daar mag iedereen het mee doen, evenals met de toezegging in de begeleidende brief dat "paticipanten/belangstel lenden gaandeweg de komende pro Marten Postma cedure voldoende mogelijkheden krijgen om in een projectteam zitting te nemen." Ook die uit spraak staat dus niet in de nota zelf en hoort daar dan ook niet zozeer in thuis. Nu ja, we zijn als Duumpje-vrijwilligers ondertus sen toch al uitgenodigd geweest voor plannen onder andere rond om het Eiland van Cadzand, dus dat zal wel goedkomen. Vinger aan de pols Hoewel onze instemming met de manier waarop de gemeente met de kust wil omgaan onvermin derd is, blijven wij ons inzetten voor een zo hoog mogelijk ambi tieniveau waar het natuur en landschap betreft. Dat wil ook zeggen: we moeten dienaan gaande waakzaam blijven. Er is op de keper beschouwd namelijk iets minder in de nota veranderd dan je mocht hopen: De opmerking die wij maakten over de ontwikkeling van natte gebied en waterberging, wordt wel terecht genoemd en er wordt wel geméld dat de kaart wordt aangepast, maar het enige dat wordt aangepast is de invul ling van de legenda en niet iets omtrent werkelijke invulling van de kleurvlakjes. Het is dan ook uit de "aangepaste" kaart ^aan gepaste legenda) niet op te maken hoe er nu precies gedacht wordt om te gaan met die natte ontwikkeling en waterberging. Daarbij maakt de begeleidende brief melding van "natuuront wikkeling in combinatie met waterberging", twee zaken die maar al te gemakkelijk op één en dezelfde hoop worden gegooid en iets waar we dus goed op moeten letten waar het de uit voering betreft. Het is te hopen dat de toegezegde dialoog hier een rol mag spelen Ook waar het bestaande, maar minder gewenste situaties betreft, is het een beetje teleur stellend dat ons commentaar wordt beantwoord met een opmerking over "draagvlak en vrijwilligheid" van de kant van de betreffende privé-onderne- mers. In het bijzonder gaan onze gedachten hier uit naar het rusti ge en "toeristisch extensieve" gebied van de Groedse Duintjes, waar de horeca naar ons idee wel mocht verdwijnen. Is beleid dan niet meer primair? Er wordt hooguit naar gestreefd dat op termijn de dingen zich zullen gaan schikken naar het patroon zoals dat in de nota geschetst wordt. Prima, maar dat had door meer beleidsmatige daadkracht ondersteund kunnen worden. Op een ander punt hebben wij toch een beetje de indruk dat de gemeente onze brief wat minder nauw ter harte genomen heeft: onze oproep het niet noodzake lijkerwijs en als vanzelfsprekend koppelen van toeristische meer waarde aan elk (te ontwikkelen) natuurgebied, lijkt helaas ner gens te zijn aangeland. Je vraagt je af of dat nu wel zo nodig is, dat mensen overal hun voetstap pen achterlaten en van alles moeten gaan meebeleven, dat elk charmant of interessant hoek je van een bewegwijzering of een bankje voorzien wordt. Het is misschien voor een boomkikker ook wel eens prettig om gewoon met rust gelaten te worden. Tot slot De 'Nota Integraal Kustzone- beheer' is ondertussen vastge steld en is dus gemeentelijk beleid. Het is in grote lijnen een goed stuk en wij zijn zeer gesteld op de intentie van de gemeente om te blijven praten over het vervolg. Zo blijft het mogelijk onze denkbeelden waar het natuur en landschap betreft op de beleidsmakers over te dragen. 12 't duumpje 2/3-2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 12