De nota Belvedere; beleidsnota over de relatie cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting Het laatste jaar komt men regelma tig de term Belvedere tegen als het erom gaat ergens geld vandaan te toveren. Of dat nou is voor Sluis aan Zee of het Gebiedsgericht Project. Redactielid iohan den Hamer wor stelde door dikke ambtelijke nota's en schept duidelijkheid. Johan den Hamer Cultuurhistorisch beleid en ruimtelijke ordening In Nederland gebeurt veel op het gebied van wonen, werken, rei zen, natuur, landbouw etc. Het vormgeven van deze ontwikke lingen is niet alleen een functio neel vraagstuk. Het is ook een kwaliteitsvraagstuk. Cultureel erfgoed vormt een belangrijk onderdeel van de kwaliteit van de inrichting van Nederland. Traditioneel staan cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting tegen over elkaar. Cultuurhistorie is gericht op het beschermen van het verleden. Ruimtelijke orde ning is gericht op het ontwerpen voor de toekomst. In een vitale samenleving is het uitwissen van historische kenmer ken soms onvermijdelijk. Het is immers ook nodig dat we door ons bouwen en inrichten van de ruimte uiting geven aan de cul tuur van onze tijd. Ordenen, inrichten en bebouwen van de ruimte leidt tot nieuwe culturele kwaliteit, maar is vreemd genoeg ook de grootste bedreiging voor het oude. Het tempo en de schaal van de aanpassing van onze omgeving aan de nieuwe behoeften is immers zo groot geworden dat het effect ervan vernietigend kan zijn. Als er geen bewust cultuurhistorisch geïnspi reerd beleid wordt gevoerd, wordt de unieke in vele eeuwen opgebouwde kwaliteit overscha duwd door de herinrichting van de ruimte. Met als gevolg dat ruimten of plekken in alle delen van het land op elkaar gaan lij ken. Belvedere richt zich op het dich ten van de kloof tussen verleden en toekomst. Vandaar een ont wikkelingsgerichte benadering. Uitgangspunt is de ruimtelijke dynamiek die Nederland eigen is. Van daaruit wordt bekeken hoe de cultuurhistorie die ruimtelijke inrichting kan versterken, en omgekeerd. Wat betekent Belvedere Meestal wordt de term gebruikt voor een monumentale toren of koepel. Of voor een fraai uitzicht over omringend cultuurland schap. Nederland telt veel van deze torens of uitzichtpunten. Vaak heten ze op z'n Frans Belvédère. Volgens de Italiaanse spelling staan er geen accenten op de 'e'. In de groeve Belvédère bij Maastricht zijn de oudste archeo logische vondsten in Nederland gedaan. Vondsten van 250.000 jaar oud! Kortom, de term Belvedere roept verschillende beelden en associa ties op. Belvedere verenigt archeologie, monumentenzorg en historische cultuurlandschap in één woord. "Belvedere is bovenal een punt om het blikveld te verruimen. Een woord dat de fantasie prik kelt; dat stimuleert tot reflectie, bespiegeling en vooruitblikken". Achtergrond.vïsie en doel stelling In 1997 noemde het Kabinet in zijn regeringsverklaring als één van de voornaamste opgaven voor de toekomst het vinden van een verantwoord evenwicht tus sen "economische kracht en behoud van de kwaliteit van ons leefmilieu". In de jaren daarop werden in het kader van deze grote inrichtings- opgave van Nederland verschil lende beleidsnota's samenge steld, zoals in 1999 de Nota Belvedere, die een bouwsteen vormde van de dit jaar versche nen Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening. De nota Belvedere is samenge steld onder verantwoordelijkheid van de ministeries van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. De hoofddoelstelling van de nota luidt: De cultuurhistorische identiteit wordt sterker richtinggevend voor de inrichting van de ruimte, en het rijksbeleid zal daarvoor goede voorwaarden scheppen. De Belvedere-nota geeft een visie op de wijze waarop met de cul tuurhistorische kwaliteiten van het fysieke leefmilieu in de toe komstige ruimtelijke inrichting van Nederland kan worden omgegaan en geeft uitgangspun ten aan voor het toekomstige cultuurhistorisch ruimtelijk beleid. Het behoud en het benut ten van het cultureel erfgoed moet kwaliteit toevoegen aan de ruimtelijke inrichting. Volgens het rapport is er een "trendbreuk" nodig waarin bij de inrichting van Nederland meer dan tot nu toe, de koestering van het waardevolle zoveel mogelijk gekoppeld wordt aan een "offensieve ontwikkelingsgerich te aanpak", met meer aandacht voor ontwerp en innovatieve oplossingen. Blijkbaar krijgt ont wikkeling hierbij de nadruk. 74 't duumpje 2/3-2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 14