Rustfietstocht Breskens T Het afgelopen zomerseizoen stond weer bol van excursies, fietstochten en andere acitiviteiten. De IVN-gidsengroep verzorgt ook dit seizoen weer regelmatig fiets tochten langs de kust, waaronder een tocht met als vertrekpunt de Grote Kade in Breskens. Gids Eric Waals doet verslag van de op 23 juli gehouden tocht. Zoals jullie waarschijnlijk al weten zijn er een aantal duump- jesleden die ongeveer 5 jaar gele den begonnen zijn met een natuurgidsencursus van het IVN. In dit verband moesten zij o.a wandel- en fietstochten uitzetten met natuurlijk oog voor de natuur. Eén van deze tochten is de fiets tocht van Breskens naar Hoofd plaat en terug. In het kader van de "Juni Natuur- maand" (opgezet door de Provincie), heeft Rein Coster namens het IVN toegezegd om begeleide tochten uit te voeren in de maand juni. Het is voor het 3e jaar dat we deze tochten organiseren, maar nu in de maanden juli en augus tus. Ook dit jaar ligt de organisa tie nog steeds in handen van een aantal duumpjes-leden (tevens IVN-gidsen) die elk jaar voor dit evenement éénmaal bijeenko men bij Rein Coster, waar we ons programma voor het volgende jaar samenstellen. We worden dan steevast verwend met heer lijke koffie of thee met koeken, en daarna paardebloemen-wijn voor de liefhebber. In eerste instantie dus uit het IVN ontstaan, kun je nu eigenlijk beter spreken van Duumpjes wandel- en fietsexcursies met oog voor de natuur in het alge meen, buiten de bestaande natuurgebieden, en soms een Eric Waals snufje cultuur en historie van de omgeving. Afgelopen jaar hebben we de promotie nog een beetje opge schroefd met hulp van Christine Kerpestein en dat heeft zelfs eens geleid tot een groep van 55 fietsers tijdens de krekenfiets tocht rondom St. Kruis; maar dat was eigenlijk een beetje veel van het goede. Omdat we ook iedere wandel- en fietstocht aanmelden bij Omroep Zeeland, deed Omroep Zeeland ons het verzoek een interview te houden (op locatie) voor het pro gramma "Zomer in Zeeland". Frans Baaijens en Rein Coster hebben toen hun beste beentje voorgezet om de tochten en het werk van 't Duumpje te promo ten. De fietstocht van 23 juli 2001 Alle tochten beginnen om 19.00 uur en dus ook de tocht van 23 juli o.l.v. Marco van Graefschepe, diens vrouw en ikzelf. We hadden gelukkig weer een flinke groep enthousiastelingen, misschien wel door het werk van Frans en Rein op de radio. Het weer kon niet beter: zonnig en boven de 20 graden Celsius met weinig wind. De groep bestond deze keer voornamelijk uit 50-plussers waarvan enkelen van de over kant. Vertrekkend vanaf het Spuiplein ging het richting vissershaven en zo verder over de dijk. Af en toe werd gestopt om bijv. iets uit te leggen over de schorren en slik ken en de Hooge platen waar langs we kwamen. Bij Nummer Eén gingen we de dijk af om door de schorren te fietsen. Natuurlijk kwamen de vele schor- renplanten aan bod, waarvan de lamsoor op dat moment in bloei stond net als de gerande schijn- spurrie. Op een mooie plek waar alle fietsen geparkeerd konden worden, hebben we eens rustig naar de Hooge platen gekeken en we hadden veel geluk: met het blote oog zagen we dat er een zeehond aan het zonneba den was. Aan de andere kant langs de dijk zaten er grauwe ganzen in een watertje te schui men. Deze grote ganzen maken steeds weer indruk bij de men sen. Langs de waterlijn zwom vrouw tje bergeend met liefst 15 kui kens en over de slikken zagen we een strandpleviermoeder met kuiken lopen. Eenmaal weer op de fiets ge sprongen, fietsten we langs een strandje met wulpen, meeuwen, scholeksters en enkele grutto's. Rakelings over het water scheer den de visdiefjongen met hun nog incomplete verenpakket. Terug op de dijk fietsten we nog een stuk richting Hoofdplaat en we werden verrast door een foe- ragerende kleine zilverreiger en een eindje verderop zelfs een lepelaar. In Hoofdplaat aangekomen werd de terugtocht aanvaard, ditmaal via de inlagen en polders waar we altijd hopen op een confron tatie met een Bruine Kiekendief. Het werd dit keer iets anders en wel twee leden van de reigerfa milie: eerst een blauwe reiger in de inlagen bij Hoofdplaat en tot ieders verrassing een nachtreiger (kwak) in de polder bij Breskens. Langs de dijk hielden we nog even stil bij de grote kaardenbol met daarnaast een uitgebloeide klavervreter (een parasiterende plant op klavers). Aan het eind van de tocht moest iemand nog een lekke band oppompen om nog net Breskens te kunnen halen. Voor ons was het een zeer geslaagde 20-km fietstocht en zo te horen dachten de deelnemers er ook zo over. Enkele deelnemers hebben we later weer teruggezien tijdens de augustustochten. Tot ziens, misschien wel op een van de komende tochten in het reeds aangebroken seizoen. 19 't duumpje 213 -2001

't Duumpje | 2001 | | pagina 19