De vos in West-Zeeuws Vlaanderen Vorig jaar werd op de Algemene Ledenvergadering gevraagd welk standpunt de vereniging innam betreffende de vos in ons landje. Aangezien de vos zich ook dikwijls met gevleugelde zaken bezig houdt, lag het voor de hand het antwoord op deze vraag te laten formuleren door de vogelwerk groep. Hieronder leest u allereerst enige algemene zaken betreffende de vos en het artikel wordt afge sloten met hun bevindingen zoals ze verwoord werden op ledenver gadering eind maart in Sluis. De vos is een familielid van onze huishond. Met grote ogen en lange snorharen is het de meest katachtige van de hondenfamlie. De rode tot bruingrijze vacht, geaccentueerd door het zwart op oren en poten en het zwartwit van de snuit, plus de dikke staart met vaak witte punt, maken de vos tot één van onze mooiste zoogdieren. Toch blijkt dit inne mende uiterlijk niet voldoende te zijn om hem bij iedereen geliefd te maken. Al eeuwenlang staat Reintje in een kwade reuk en wordt hij uitgemaakt voor sluwe bedrieger en kippenrover. Nog steeds denken velen er zo over, hoewel we intussen beter kun nen weten. Met behulp van het onderzoek dat op veel plaatsen verricht is naar de leefwijze van de vos, valt een heel wat aardi ger beeld te schetsen van ons grootste roofdier. Hoe groot Een vos is maar weinig groter dan een flinke kat, hoewel hij door zijn lange vacht en dikke staart vooral 's winters bedriege- lijk groot kan lijken. Van neus punt tot staartpunt is hij onge veer een meter lang; de staart neemt daarvan veertig centime ter voor zijn rekening. Volwassen mannetjes wegen gemiddeld 6,5 kilo, vrouwtjes 5,5 kilo. Bij de geboorte is een jonge vos onge veer honderd gram zwaar; in drie tot vier maanden tijd groeit hij op tot het gewicht van de vol wassen vos. In Nederland was de zwaarste vos, voorzover bekend, een mannetjesvos van 8,3 kilo, uit de duinstreek. Hoe oud worden ze De 'gemiddelde' vos wordt niet oud. Uit een groot Zwitsers onderzoek bleek dat een vos die de leeftijd van zelfstandigheid had bereikt, daarna nog gemid deld één jaar en vijf maanden te leven had. Veel jongen sterven echter al voordat ze zelfstandig zijn. In een 'natuurlijke' popula tie in de duinen stierf 45 - 50 van de jonge vossen al voordat ze zelfstandig waren. Daarna bedroeg de sterfte jaarlijks onge veer 30 In zo'n onbejaagde populatie sterven de oudere vol wassen vrouwtjesvossen meestal na een jaar of vijf, zes een natuurlijke dood, weggekropen in een hol in het terrein waar ze sinds hun jeugd gewoond heb ben. De oudst bekende vos in Nederland, een vrouwtje, werd twaalf jaar (duinstreek). Volwassen mannetjesvossen wor den na vijf tot zes jaar meestal weggejaagd door een jonge gast, en slijten de (korte) rest van hun leven zwervend en voortdurend weggejaagd, tussen de territoria van andere, nog krachtige man-* netjes, door. In gevangenschap kunnen vossen wel 15 jaar oud worden. Waar komen ze voor Er leven in de wereld verschillen de soorten vossen. Denk maar aan het woestijnvosje en de pool vos. In ons land leeft slechts één soort, die we daarom eenvoudig weg 'vos' noemen (vulpes vul- pes). Deze soort komt voor op het noordelijke halfrond, van Alaska tot Japan. Bij ons komen vossen van ouds her voor op de hogere gronden, maar de laatste decennia is er een duidelijke uitbreiding te bespeuren naar de laaggelegen delen in het noorden en het wes ten, waar ze nu op veel plekken de weidevogels belagen. In Nederland worden de duinen sinds het eind van de jaren zestig door vossen bewoond, hoogst waarschijnlijk nadat ze door mensen zijn uitgezet. Baas op eigen erf Net als het geval is bij veel vogel soorten, houden vossen er een 'territorium' op na. Dat betekent dat een gebied waar vossen leven, volledig is opgedeeld in kleine stukjes. In elk daarvan zijn één mannetje en zijn vrouwtje heer en meesteres. Ze geven overal in dit territorium steeds weer hun geuren af, precies zoals honden in de stad en katten bin nenshuis. 6 't duumpje 7 - 2002

't Duumpje | 2002 | | pagina 6