Geiten in de G Duintjes If1 fr f) Sjaak Herman Zoals alom bekend verondersteld mag worden, worden de Groese Duintjes door 't Duumpje beheerd; voor de reden waarom, even terug in de tijd. Na de voltooide dijkverzwaring ter plaatse rond 1987 was vanuit de natuurbescherming de vraag gerezen wat het waterschap, als eigenaar, met het gebied van plan was te doen. Men had in ieder geval vage plannen om het niet meer, zoals voorheen, aan zijn lot over te laten: daartoe had men de her en der staande bouwvallige zomerhuisjes (oostkant) en een opslagplaats van het waterschap zelf (westkant) opgeruimd. Helaas is men hierbij niet ver genoeg gegaan: als men op dat moment ook de 2 horecagele genheden buiten het gebied ver plaatst had, was de verstoring en tweedeling minimaal geweest, maar wie weet brengt het gebiedsplan nog uitkomst. Wij hadden wel al een sterk omlijnd beeld van het gebied: versterk de natuurwaarden door het uit te rasteren, zodat de invloed van de recreatie zich zou beperken tot de corridor dwars door het gebied, en beweid het met koeien. Het waterschap was direct akkoord onder de voorwaarde dat wij het zouden beheren. En aldus geschiedde. Koeien van Cor van 't Westeinde houden sinds dien de grazige vegetaties rede lijk in toom, zij het dat er jaarlijks toch nog 2 stukken gemaaid moeten worden omdat koeien nou eenmaal niet alles lusten. En hier belanden we bij des poe dels kern: de Groese Duintjes, met name aan de oostkant, beginnen ondanks de beweiding dicht te groeien met doornig struikgewas. En waar we met maaien goede resultaten berei ken, wordt dit voor doornige vegetaties al een heel stuk moei lijker. Nu hoor ik een heleboel mensen zeggen: 'maar het is toch een natuurgebied, dus laat de natuur zijn gang maar gaan'. Deze gedachtengang lijkt logisch, maar dan moeten we wel besef fen, dat, indien er niets gedaan wordt, na 10 jaar heel Nederland één groot bos zal worden, en dat vinden we met zijn allen saai. Dat is de reden dat men in dit kleine Nederland voor variatie heeft gekozen: hier bos, daar moeras, bloemrijk weiland, stuif- duin, ooibos, en ga zo maar door; maar dan wel op de daar voor meest geschikte plaatsen. En zo hebben we voor de Groese Duintjes gekozen voor een al dan niet "vochtige duinvallei", omdat dit landelijk gezien, redelijk zeld zaam is; teveel doornig struweel is daarbij niet gewenst. Door daarin te sturen, door sommigen tuinieren genoemd, blijft zo het gewenste landschapstype in stand. Om dit doel te bereiken hebben we ons een aantal jaren bezig gehouden met het in het winter seizoen verwijderen van bramen en duindoorns, maar al gauw zagen we in, niet in de laatste plaats vanwege het saaie werk, dat er geen doorkomen aan was. De westerse mens eigen, zochten we naar een gemakkelijker en doeltreffender manier, variërend van een drummer (bulldozer) via de harde weg, naar oerrunderen of geiten via de zachte weg. Na veel vijven en zessen werd tot geiten besloten, zijnde de meest eenvoudige manier en passend bij de streek en onze status (armemensenkoe). Cor van 't Westeinde zag dit wel zitten en op een dag belde hij op, dat hij nota bene maar liefst 10 geiten gekocht had en die moesten zo spoedig mogelijk aan het werk gezet worden. Welnu, op zaterdag 27 juli werd, na de mijlpaal door het loslaten van koeien, wederom een piket paal in het beheer van de Groese Duintjes geslagen: de geiten wer den in aanwezigheid van de pers in het oostelijk deel losgelaten en begonnen demonstratief onmiddellijk aan de bramen te peuzelen! We hebben hoge verwachtingen van deze manier om zgn. verrui ging tegen te gaan, maar de resultaten zullen pas na een jaar zichtbaar zijn, en naar onze inschatting zullen er zeker 5 jaar overheen gaan, voordat ons doel bereikt is: namelijk dat de geiten meer opvreten dan dat er bij groeit. 72 't duumpje 2 - 2002

't Duumpje | 2002 | | pagina 12