Korte berichten Kerkuilen Een wat moeilijk stukje wat betreft de kerkuilen en hun beschermers. Kerkuilen zijn er, maar het opsporen is wat moeilij ker wegens gebrek aan vrijwilli gers. Inmiddels hangen er nu vijf enzestig nestkasten die door drie mensen gecontroleerd moeten worden en regelmatig komen er aanvragen om een kast te plaat sen of schoon te maken enz. Toch is het ons weer gelukt om de gegevens bij elkaar te krijgen. In 2001 hadden we net als in 2000 na vele avonden op pad te zijn geweest negen broedgeval- len die succesvol waren met in totaal 20 jongen, een gemiddel de dus van 2,2. Bij een paar kas ten werden we ook met dode jongen geconfronteerd maar naar we later hoorden was dit een gevolg van een zeer natte periode waarin het voor de ouders moeilijk is om het voedsel bij elkaar te krijgen, waardoor de jongen verzwakken en parasieten kunnen toeslaan. Wel is het bemoedigend dat er na het broedseizoen nog meldingen bin nen kwamen van mensen die ook uilen hadden zonder dat wij van een nestkast op die plaats afwis ten en waar dan ook nog jongen uitgevlogen waren. Het ringen van de jongen is voor ons geen probleem omdat we twee ringers in onze buurt hebben die altijd voor ons klaar staan en zelfs "mee naar de kerk gaan". Het is namelijk zo dat we nog één nest kast hebben die in de kerktoren hangt. Om daar bij te komen moeten we achter het orgel naar de toegang tot de toren. Dit jaar hadden we geluk (omdat de ringers altijd voor ons klaar staan, ook op onverwachte momenten) tijdens de repetitie van het plaatselijke zangkoor in de kerk aanwezig te zijn voor ons ringwerk. De dirigent had geen bezwaar mits de repetitie gewoon door kon gaan. Zo stil mogelijk ben ik naar boven gegaan om de jonge uilen te halen. Want het ringen en meten doen we op het koor omdat het in de toren te donker is. Zodoende zijn de jonge uilen gemeten, gewogen en geringd onder het genot van prachtig kerkgezang en orgelspel, dit had den we nog nooit eerder meege maakt. Op andere adressen is het ringen wat soberder verlopen maar in totaal hebben we toch negen jongen geringd. Jammer is dat we nog niet de beloofde oor kondes konden uitreiken omdat die nog niet in ons bezit zijn, hopelijk kunnen we in de volgen de nieuwsbrief hier meer over schrijven. Rest ons nog mee te delen dat we, hoe moeilijk het ook gaat, toch met veel enthou siasme doorgaan en hopen dat het aantal geregistreerde broed- gevallen zal toenemen. Gerard van Daele. Duumpje kraakt fiets De eigenaresse van deze fiets moet voorlopig een ander ver voermiddel zien te vinden. Een Duumpjespaar vond haar fiets zadel uitermate geschikt als afdak om er een nestje onder te bouwen. Komt dat door de bad muts Ook elders in de tuin van deze mevrouw nestelt een Duumpjespaar. En de schoorsteen wordt beklad met een nest, gemaakt door kauwen. Is dit een aantrekkelijke omgeving of zou het komen omdat mevrouw sinds kort lid is van 't Duumpje Marian Bosman. JEUGD/Natuurexcursie Wij zijn zaterdag 16 november met de natuurexcursies naar een siersmederij in Yzendijke geweest. Het heette siersmederij Groosman. Het was in een heel oud gebouw dat gemaakt werd in 1889. Eerst deed het gebouw nog als brouwerij dienst die Cadsandria heette. De grootvader van de tegen woordige siersmid was niet alleen siersmid, maar ook hoef smid. Nu er haast geen paarden meer gebruikt worden, maken ze ambachtelijk smeedwerk: sier hekken, trapleuningen, schoor steenkappen en ga zo maar door. Ook doen ze aan restauratiewerk van oude gebouwen. Eerst mochten we even rondkij ken. Er was ook een hond, Baron. Naast de smidse was nog een gebouw. In de "kelder" was een café. En boven was een expositie van oude spullen zoals schilderij en, stoelen enzovoort. Er was ook een grote welput voor water dat de brouwerij gebruikte. Verder was er een kleine speel tuin. Voor op het "plein" ston den de mooiste dingen die de smid wou verkopen. Na het rondkijken gingen we in de smidse. Daar stond al de smid, dhr. Groosman. Hij legde ons een beetje uit wat voor werk hij deed. Daarna smoit hij een stuk ijzer om in een figuur. Het smid- sevuur was heel erg hoog en de vonkjes vlogen alle kanten op. Ik zag dat er nog meer figuren op de grond lagen. Toen liet de smid nog een reep ijzer zien die hij gedraaid had als een sierspijl van een hek. Wij mochten er om de beurt ook een maken.Veel kinde ren raakten erg enthousiast en hielden er "zwaard"-gevechten Toen mochten we weer rondkij ken. De smid ging intussen met zijn oude auto ergens naartoe. Later, toen hij terug was, ging iedereen naar het café om iets te drinken. Na een poosje gingen een paar kinderen naar buiten om te spelen. Na een kwartier reed iedereen terug naar huis. Het is een fijne middag geweest. Bob de Brabandere. 18 't duumpje 3 - 2002

't Duumpje | 2002 | | pagina 18