<e Van de voorzitter... Gemiste kans Constant van Waterschoot Bij de waterschapsverkiezingen van 20 november behaalden twee van de drie "groene kandidaten" net geen zetel in het waterschapsbestuur. Bij die twee ook onze West-Zeeuws- Vlaamse kandidaat Martien van der Krabben. Dat is natuurlijk jammer voor de georganiseerde natuurbe scherming, maar ook voor het water schap zelf én voor het beleid in de komende jaren. Doel van de democratisering van de waterschapsbesturen in de zeventiger jaren was alle belang hebbenden bij het werk van de waterschappen bij het besturen daarvan een stem en dus invloed te geven. Met vallen en opstaan én de nodige discussies heeft dat gestalte gekregen: in het ene waterschap meer en beter dan in het andere. En over dat "beter" zal niet iedereen het eens zijn: in elke geleding zijn er immers "de rekkelijken en de preciezen"Wil het waterschap, als naar mijn mening nog steeds - en niet alleen historisch - belangrijk bestuursorgaan, die taak waar maken, dan zal het door een breed samengesteld bestuur gedragen moeten worden. Dat laatste heeft het waterschap niet in eigen hand, maar wordt beslist door de kiezer. Wat mij nu vooral opvalt is dat - ondanks alle informatie met name van de zijde van het water schap middels een uitstekende verkiezingskrant - die kiezer dat niet doorheeft of dat het de kie zer niet interesseert. En dat laat ste is koren op de molen voor diegenen die van de waterschap pen afwillen. "Bijna de helft van de dertig hoofdingelanden is, was of wordt wethouder of raadslid in Zeeuws-Vlaanderen. rekende verslaggever Jan Jansen ons voor in de PZC van 22 november. Als die "verpolitiekise- ring" van het waterschapsbestuur zich voortzet, lijkt vroeg of laat de stap naar het overhevelen van het bestuur naar een politiek orgaan bijna voor de hand lig gend en in feite ook logisch. Dat laatste wordt naar mijn mening ook in de hand gewerkt door de op zichzelf praktische koppeling van de waterschapsverkiezingen aan die van raden of staten. Het is voor de hand liggend dat men een stem uitbrengt op de kandi daat van haar of zijn keuze die op beide lijsten staat. En wat is daar dan mis of toch niet helemaal in orde mee Wel, het waterschap is geen politiek orgaan dat zoals een raad of de staten geacht wordt de belangen van het hele maatschappelijk spectrum te bestrijken. Het is en blijft vanuit zijn oorsprong een doelcorporatie. En daarin vereni gen belanghebbenden zich. Dat verenigen is al lang niet meer vrijblijvend en geldt nu voor iedereen in het betreffende gebied, maar dat het om een doel of om enkele doelen -en niet om partijpolitieke belangen of visies- gaat, is gebleven, ook al zullen die laatste bij ieder per soonlijk best een rol kunnen spe len. Wat is dan de gemiste kans? Historisch bezien is de boer de beheerder en hoeder van het landschap. Die had daar trou wens ook alle goed begrepen eigenbelang bij. Door de markt ontwikkelingen is de economi sche druk op die sector op een gegeven moment bijna alles overheersend geworden, met alle desastreuze gevolgen van dien: voor de boer zelf en voor het landschap. Daardoor is een tweespalt ontstaan tussen de boer en de ecoloog. Maar beetje bij beetje is bij heel wat mensen uit beide partijen het besef ont staan dat men elkaar nodig heeft in beider belang én voor hetzelf de doel. Zo zag je en zie je in het land boeren zich organiseren in verenigingen voor agrarisch natuur- en landschapsbeheer. In onze streek is zo de BWZV opge richt: de stichting Bloeiend West- Zeeuws-Vlaanderen. Zeg maar: 't Boeren Duumpje! Uitgerekend op de verkiezings dag 20 november verscheen in Trouw een artikel onder de titel "Boer en ecoloog hebben elkaar nodig.Daarin citeert verslagge ver Tom Janssen medewerkers van het Centrum voor Landbouw en Milieu die onder andere stel len: "Samenwerking gedijt vaak het best als partijen elkaar nodig hebben, gelijkwaardig zijn en een vergelijkbare invloed heb ben. Jammer dat de kiezers in Zeeuws-Vlaanderen dat op 20 november (nog) niet in de gater hebben gehad. 4 't duumpje 3 - 2002

't Duumpje | 2002 | | pagina 4