De ganzenexcursie Traditioneel opent 't Duumpje het excursieseizoen altijd met de gan- zenexcursie, op een vroege zondag ochtend in januari. Dit jaar dus op 5 januari. Het is dan zaak om net voor de och tendschemering op de dijk bij Nummer Eén te staan als de ganzen hun slaapplaats op de Hoge Platen verlaten, om te gaan fpet^jjerenjn het binnenland. Anton Bun, lid van de vogelwerk groep, doet u verslag van wat er aan vogels over hun hoofden heen het binnenland opzocht. Dertien mensen waren voor de excursie komen opdagen, waar onder twee niet-leden. De weersomstandigheden waren gunstig: lichte bewolking, goed zicht en een temperatuur van ca. - 4 graden Celsius. De bedoeling was om de ganzen van hun slaapplaats de Hoge Platen te zien vertrekken en zo mogelijk hiervan later nog enige vogels bij het natuurgebied De Blikken terug te vinden. Hoewel we niet kunnen spreken van een strenge winter met veel sneeuw, waren de aantallen getelde vogels zeker niet gering. De soort die hier vooral in de winter verblijft, is de kolgans. Opvallend is ook, dat een deel van de vertrekkende ganzen wes telijk, en een ander deel in oostelijke richting vloog. Getelde ganzen komend van de Hoge Platen: Anton Bun «- T kolgans rietgans brandgans bovendien nog wulp ZW 2335 249 4 279 ZO 1300 T JIr - >- -r »- r T Nadat de meeste ganzen opge vlogen waren, was het ook voor ons als waarnemer tijd om op te breken en eens op zoek te gaan waar onze gevederde vrienden gebleven waren. Vroeger zaten de ganzen ver spreid over geheel West-Zeeuws- Vlaanderen en moesten er heel wat kilometers gemaakt worden om te ontdekken waar die gan- sen nu weer fourageerden. Sinds Het Zeeuws Landschap ech ter zoveel aaneengesloten gebied heeft kunnen verwerven in De Blikken, is het een stuk gemakkelijk geworden. En ook nu was een kijkje in de Blikken weer de moeite waard. Zowel in de zomer als in de win ter zijn hier veel vogels te zien. Verder hadden we het geluk dat het water van De Blikken slechts voor een gedeelte bevroren was. We geven hieronder een opsom ming van de vogels die hier zijn waargenomen: blauwe kiekendief 1 scholekster 2 brandgans 5 slechtvalk 1 canadese gans 1 slobeend 30 goudplevier 126 smelleken 1 grauwe gans 200 smient 2350 kauw 2 sperwer 1 kievit spreeuw kolgans torenvalk meerkoet waterhoen merel winterkoning nijlgans wintertaling pijlstaart (m) zaagbek (v) roodborst zwarte kraai 710 75 1200 2 9 5 3 2 2 12 1 1 1 1 Het is natuurlijk jammer, dat de belangstelling voor de excursie niet groot was. Degenen die aan wezig waren hebben zonder meer een leuke morgen gehad en hebben kunnen genieten van al het moois aan de zee en in de polder. We hopen natuurlijk dat deze opsomming u ertoe zal bewegen ook volgend jaar van de partij te zijn. Overigens hoeft u natuurlijk niet tot volgend jaar te wachten. Onze excursiekalender biedt u wat dat betreft een heel scala aan mogelijkheden. 16 't duumpje 1-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 16