De algemene info-avond in Den Hoekzak vr 17 januari Algemene informatie-avond Vorig jaar hield de vereniging op initiatief van onze secretaris Han Risseeuw een info- avond voor ieder die iets meer wilde weten van 't Duumpje in het algemeen, van de werkgroepen in het bij zonder, of misschien de avond misschien alleen bezocht om een mooie diaserie van het Vlaamse land net over de grens te zien. Want daar hadden we Ludo Goossens voor gevraagd. stipjes aan de horizon." Dan kun je net zo goed sigarenbandjes sparen." Ongetwijfeld zijn de bezoekers van de telpost die ook in deze uitgaaf hun relaas over 2002 doen het hiermee niet eens, maar het instemmend gelach van onverdachte vogelaars sprak boekdelen. De waarheid zal ook hier wel ergens in het midden liggen. broeden op Spitsbergen. Begin december verbleef hier zelfs de totale broedpopulatie van Spitsbergen (zo'n 38.000 vogels). Elke avond komen vele honder den, soms zelfs duizenden gan zen in het Zwin de nacht door brengen. Momenteel is het Zwin trouwens een merkwaardige slaapplaats voor vele duizenden vogels: tot 10.000 kieviten, meer dan 800 goudplevieren, 200 zilverplevie ren, 1600 wulpen; verder ook enkele duizenden kauwtjes en meeuwen. Gezien het succes vorig jaar werd het evenement dit jaar herhaald. Nu hadden we Guido Burggraeve, de conservator van het Zwin, bereid gevonden ons het wedervaren te tonen en te vertellen van het Vlaamse deel van het Zwin. Op zijn geheel eigen humoristi sche wijze toonde Guido voor een 65-koppig publiek een groot aantal dia's, regelmatig gelar deerd met anecdotes die nood den tot uitbundig gelach. Kortom: een memorabele avond. Tussen neus en lippen door ver telde Guido ons dat hij nu einde lijk tijd krijgt om naar vogels te kijken: hij gaat namelijk met pen sioen. Want er gaat toch eigen lijk niets boven op je gemak met een kijker het doen en laten van vogels te aanschouwen. Dat is veel interessanter dan het tellen en op naam brengen van verre Guido's afscheid viel ook te lezen in het laatste Nieuws van het Zwin van 31 december, de nieuwsbrief die hij vele jaren trouw iedere 6 weken aan zijn 'abonnees' zond, waaronder uw redactie. We nemen de Nieuwsbrief hier onder integraal over, ook al is het een schrale afspiegeling van de aantallen die hij die vrijdag avond zo uit het blote hoofd aan zijn gehoor ten beste gaf. Nieuws van het Zwin Van half december tot eind janu ari bevinden zich steeds zeer veel ganzen in de Zwinstreek. Momenteel kan men tussen het Zwin, Klemskerke en Damme tot 40.000 wilde ganzen observeren. De meest algemene soorten zijn de kolgans en de kleine rietgans. De kolganzen hebben hun broedplaatsen in de toendra's van Noord-Rusland, doch vooral Siberië. De kleine rietganzen Aan de duinvoet, overgaand naar de schorre kan men soms de vrij zeldzame sneeuw- en ijsgorzen, strandleeuweriken en fraters observeren. Deze vogels hebben hun broedplaatsen in Lapland en het uiterste Noorden van Europa. In de lagunes van het reservaat zijn steeds, in wisselende aantal len, aalscholvers en futen (de vijf europese soorten zijn mogelijk) aanwezig. Ze vinden er heel wat voedsel (allerlei soorten zeevis sen). Geregeld zie je in het reservaat tot 12 Kleine zilverreigers, 3 Velduilen en een Slechtvalk. Guido besluit zijn laatste Nieuws van het Zwin door zijn opvolger voor te stellen: Kris Struyf. We hopen dat hij op eenzelfde aan trekkelijke manier kan vertellen als zijn voorganger en we wen sen hem veel succes in 't Zwin.

't Duumpje | 2003 | | pagina 17