«r Korte berichten Gezocht: Oranjetip, een echte voorjaarsvlinder In de winter is het niet druk met het kijken naar en tellen van vlin ders. Daarom volgt hier een oproep voor het komend sei zoen. Wie ziet een oranjetip? In 2002 hebben wij geen enkele melding van een oranjetip ont vangen. Toch komt hij voor in West-Zeeuws-Vlaanderen; zo is hij in het verleden gesignaleerd in de omgeving van Aardenburg en Sluis en verder langs de kust bij het Zwin en in de buurt van Groede. Het oranjetipje, Anthocharis car- damines, is een standvlinder die in onze streken zeldzaam is. Deze soort vliegt in een generatie van begin april tot begin juni. De vlinder behoort tot de witjes, Pieridae. Het mannetje heeft opvallende oranje punten aan de voorvleugels. Het vrouwtje mist deze kleur, maar is door de don kere motieven op de ondervleu gels en dan vooral de buitenkant goed van de andere hier voorko mende witjes te onderscheiden. De tekening is overigens ook bij de mannetjes aanwezig. De vlin der wordt gevonden op drassige tot matig droge graslanden en langs bosranden en bij heggen. De meest bezochte waardplanten zijn pinksterbloem en look zon der look. Verder worden ook wel andere kruisbloemigen bezocht zoals de damastbloem en judas penning. De uitverkoren planten staan volop in de zon. De rupsen eten in eerste instantie de bloe men van de plant en als er zaad gezet is ook de vruchten. Als u deze vlinder ziet, meldt hem. Als u twijfelt dan is het ver standig een foto te maken of contact op te nemen met iemand van de vlinderwerkgroep. Nummering Duumpje We ontvingen wat vragen over de nummering van ons periodiek. In het verleden hanteerde men de regel dat de groei en bloei in de natuur in de lente begon, en dat derhalve het lentenummer het eerste nummer zou moeten zijn. Omdat dit nogal eens tot verwarring leidde, zullen we de nummering parallel laten lopen met het kalenderjaar. Het num mer dat voor u ligt, had dus vol gens de oude rite nummer vier moeten zijn, maar draagt dus nu een '1', want het eerste nummer van het jaar 2003. Een dagje naar de dierenarts. We zijn zaterdag 14 december 2002 naar de dierenkliniek in IJzendijke geweest. We hebben het hart gehoord van een hond. Dat hoorden we met een teleskoop. Daarna zijn we naar de operatie kamer geweest. Daar zagen we een poes in een reismandje zit ten. De poes zat in het mandje. Hij had een spuitje gekregen met verdovingsmiddel er in. Daarna zijn we naar de hokjes geweest. Daar in zat een zee meeuw, die uitgeput was en een hond. Dat is namelijk mijn moe ders lievelingshond. De hond had rattenvergif gegeten. Hij bloedde uit zijn neus en uit zijn mond. En dat vond ik zielig. We zijn naar de paardenstal geweest. Er waren daar geen paarden in. Toen zijn we terug naar de wachtkamer gegaan en daar kregen we drinken en een koek je. En toen zijn we naar het museum geweest. Door Michel Boerman. Waarnemingen Dwergvleermuizen Henk Bondewel zag 2 dwerg vleermuizen op De Plate, St. Kruis op 4 november 2002. Hermelijn Van dezelfde waarnemer. 10 november op de Sara Beytsweg in Eede. Introductiecursus De aanmelding voor de cursus ging wat met horten en stoten, mede door het op enkele dorpen amper verspreiden van het Zeeuws-Vlaams Advertentieblad. Toen men in Breskens lucht kreeg van de aanmelding hadden we al 45 aanmeldingen binnen. En de telefoon bleef maar rinkelen bij secretaris Han. Gezien het overweldigende aan tal deelnemers is voor de cursus weer uitgeweken naar Scholengemeenschap Het Zwin. 18 't duumpje 1-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 18