Biologische tuinderij "De passageule" Ward de Brabandere In het kader van het belichten van een aantal bedrijven in de streek die het Duumpje na aan het hart liggen, bezocht Ward de Brabandere de bio logische tuinderij "De Passageule" van Michel en Maria Jansen te Waterlandkerkje. Het moment van de afspraak kon niet beter uitgekozen zijn: rond 17.00 uur op een laat zomerse middag. Een nog warme zon beschijnt de tuinderij van Michel en Maria Jansen. Hun tuinderij ligt aan de Plaatweg, vlakbij de Stroopuitse kreek; de enige kreek in de streek die in privé-bezit zou zijn, werd me verteld. Per abuis was ik eerst de minia tuur-heerlijkheid van buurman Vosje binnengestapt, in de naïeve veronderstelling dat hier Michel en Maria zouden wonen. Buurman Vosje heeft namelijk vlak naast de tuinderij een klein buiten met visvijvertjes, (fruit)bomen, moestuin, paden, coniferen, hagen, schuurtje en tuinhuis, etc een soort "Petit Versailles", want het geheel staat onder een soort renaissancisti sche regie van de eigenaar. Vanzelfsprekend gaat zoiets gepaard met een uitbundige ingang, die geflankeerd wordt door stevige zuilen, bekroond met leeuwen en een riante poort. Buurman Vosje was druk doende om alles goed bij te hou den, vertelde een en ander over zijn mini-landgoed en hij hielp me op weg naar de tuinderij. Dit was wel een heel andere invul ling van wat natuur is of behoort te zijn, dan Sjaaks Vinkennest, om maar eens een andere 'heer lijkheid' te noemen. Ze zijn wel heerlijk zulke plekjes, als die van buurman Vosje, maar of ze nu veel bijdragen aan een goede en gepaste stoffering van het land schap, en of ze een hoog gehalte aan natuurwaarden bezitten, dat blijft de vraag. Een nieuw leven Bij de tuinderij aangekomen zag ik dat Michel bezig was enkele bestellingen klaarte maken. Elke passant zou, net als ik, op zo'n zonnig en haast sereen moment de neiging hebben te roepen: "Hei meneer, wat heeft u toch een mooi beroep I". En dan zou Michel vriendelijk teruglachen, dit beamen en gedacht hebben: "Jazeker een mooi beroep, maar 't is ook hard werken en het regent natuurlijk ook wel eens." Michel en Maria zijn vorig jaar vanuit Groede naar de Plaatweg verhuisd. Maria is onderwijzeres en Michel heeft reeds een flink aantal jaren als kok achter de rug, waarvan een tiental in grote hotel-restaurants in de U.S.A. Een behoefte aan onder andere meer kwaliteit en een grotere diep gang in het leven deed Michel besluiten over te stappen van het buitenlandse, drukke en stresse- rende koksleven naar een leven terug in West-Zeeuws-Vlaande- ren en zo startten ze begin dit jaar met een biologische tuinde rij. De tuinderij Het is verrassend hoe in één sei zoen de momenteel 1/2 hectare grote tuinderij is volgegroeid met diverse groenten, kruiden en bloemen. Bedden kardoen (een artisjokachtige groente waarvan de bleke bladstengels geteeld worden), notensla, paksoi, brave Hendrik (een soort ouderwetse spinazie), Amarant-melde (ook andere soort spinazie), aardpeer (een soort zoete aardappel, ook topinamboer genoemd) wisselen af met de meer bekende soorten k''TT v» v1;-*..- .iv I groenten als sla, rode bietjes, spruiten, diverse koolsoorten, sel- derei, prei, pompoen in soorten, courgetten, schorseneren, etc. etcHier en daar een bedje bloemen voor boeketten, de afdeling van Maria, of afrikaan- tjes, om op biologische wijze aal tjes te bestrijden, zorgt voor een kleurrijke noot in de tuinderij. Maar ook diverse groenten mogen er best wezen voor wat kleur of bloei betreft. Ga maar eens kijken in september naar de amarant-melde met zijn rode bloempjes en deels roodgekleur de blaadjes: een echte schoon heid. De start... Er komt heei wat kijken bij het starten van een biologische tuin derij. Michel volgde een oplei ding voor biologisch-dynamische land-, tuin- en veehouderij op het Kraaybekerhof te Drieber gen. Daarna werkte hij twee jaar op de biologisch-dynamische boerderij Ter Linde, die voorheen bij velen bekend was als Loverendale, op Walcheren. En nu zijn eigen tuinderij "De Passageule". Er is eerst en vooral een periode van twee jaar mee gemoeid, die als omschakelperio- de bedoeld is, alvorens de teelt een volwaardig biologisch keur merk mag dragen. Veel zorg wordt besteed aan de kwaliteit van de grond, zoals de humusop- bouw en het evenwicht aan o.a. mineralen. Bemesting gebeurt uiteraard met biologische stal mest, nadat eerst de grond is bemonsterd. Belangrijk ook is een goede NPK-verhouding. 8 't duumpje 7 -2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 8