Trektelpost Breskens: resultaten 2002 en vooruitblik s. ;-..v Het is al jaren geleden dat we iets meldden van de telpost aan de Nieuwe Sluis in Breskens. Sander Lilipaly vertelt over de highlights uit 2002 en slaakt tevens een nood kreet: hoe moet dat na verdwijnen van het veer Vlissingen - Breskens. De meeste leden van 't Duumpje zullen het fenomeen voorjaars trek wel kennen en ook bekend zijn met de grote drommen vogelaars die in mei bij oostelijke wind de beschutting zoeken van de trektelpost aan de Panorama- weg ten westen van Breskens. Sinds 1980 wordt hier de voor jaarstrek geregistreerd en hier mee is het één van de langst draaiende telposten in Neder land. Het totaal aantal uren dat er geteld is, bedraagt thans meer dan 6500 waarbij ruim 7 miljoen vogels op voorjaarstrek zijn genoteerd! Al dit getel heeft een gigantische hoeveelheid aan gegevens opge leverd. Halverwege de jaren negentig ontstond het idee om deze telgegevens voor een groter publiek bekend te maken en met een hoop gezweet, gecijfer en gezwoeg zijn er thans 5 "Breskens-boekjes" verschenen. Na elke publicatie duurt het lang voordat we uit de drukkosten zijn (enkele kinderspaarrekenin gen zijn tijdelijk geplunderd) en het geld dat overblijft, wordt weer geïnvesteerd in de volgen de editie. De eerste boekjes zijn thans collectoritems geworden. De vaste telploeg bestaat groten deels uit Walcherse trektelfana- ten aangevuld met ervaren trek- Sander Lilipaly tellers van even beruchte telpos ten als Scheveningen en Duinkerken. Ook voor de vaste tellers is het even slikken als er bijna honderd vogelaars de dijk bezetten op een topdag in mei, maar altijd zie je wel een paar bekende gezichten die je al heel lang niet gezien hebt en gedu rende rustige momenten is het een druk gekeuvel op de post. Het zien van een zeldzaamheid is altijd leuk en de kans daarop bij Breskens is relatief groot. Toch komt vrijwel elke vogelaar vooral voor de aanblik van al die zwalu wen, roofvogels, steltlopers etc. Onder veel van de vaste tellers is de trek in maart favoriet, die eer ste dagen dat er een warme zui denwind waait en overal het gepruttel van Rietgorzen en Veldleeuweriken is te horen, strakke groepen Aalscholvers over zee, de eerste Boertjes en Oeverzwaluwen en dan opeens een groep Kraanvogels of een Rode Wouw. Voor de echte trek- tellers geldt dat je vooral plezier beleeft aan het zien van gewone soorten, de zeldzamere komen vanzelf. 2002 Het voorjaar van 2002 was qua teldekking een goed geteld jaar met bijna 450 getelde uren tus sen 18 januari en 6 juni. Alleen in 1992 en 2001 werd er meer geteld. Relatief veel tellingen werden in februari en maart ver richt, terwijl er in mei enkele gaten vielen. Vergeleken met de voorgaande jaren was het een gemiddeld jaar zonder veel extreme uitschieters. Er werden bijna 275.000 vogels geteld, het geen een uurgemiddelde van zo'n 700 vogels oplevert. Vergeleken met een goede JV najaarspost die gemiddeldes van tegen de 2000 vogels per uur zien is het aan de lage kant, maar er is geen enkele telpost die in Nederland kan tippen aan de variatie aan trekvogels die Breskens oplevert. Februari. Februari is traditioneel een rusti ge maand qua voorjaarstrek; toch waren er in 2002 enkele opmerkelijke telfeiten. Op de 2e kwam bij rustig winterweer met oostenwind plots de ene Kleine Alk na de andere de Wester- schelde opgevlogen. Na een paar uur stond de teller op 11. De soort was nog niet eerder vanaf de post waargenomen in het voorjaar! Bijna even opmerkelijk waren de aantallen Roodkeelduikers die de Westerschelde uitvlogen zoals 141 vogels in westelijke richting vliegend op 10 februari. Waarschijnlijk betrof het hier cor- rectievluchten van vogels die gedurende de nacht bij opko mend tij de Westerschelde opdrij ven en in de vroege ochtend snel weer de Voordelta opvliegen. De schaal waarop dit in dit seizoen gebeurde, was nog nooit eerder gezien hier. 74 't duumpje 1-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 14