Het muisje kreeg een staartje Wat een vage waarneming van een wegschietend muisje in een halfdon ker herfstbos op de West-Zeeuws- Vlaamse polderklei allemaal niet te weeg kan brengen. In navolgend artikel wordt een uit eenzetting gegeven van de activitei ten die hebben plaatsgevonden naar aanleiding van die vage waarne ming op 18 oktober 1998. Het is inmiddels al weer vier jaar geleden dat tijdens een padde stoelenexcursie in het Bos van Erasmus (in beheer bij Staatsbos beheer) een snel wegschietend muisje werd gezien. Het voorval duurde niet langer dan een frac tie van een seconde zodat slechts weinigen het beestje in het oog kregen. Van de grote groep deel nemers bleken er maar twee daadwerkelijk een glimp te heb ben opgevangen. Er ontstond opwinding. Was het iets bijzon ders? Al snel koppelden de twee gelukkigen hun waarneming aan elkaar. Een "forse" muis met zwart maskertje voor de ogen, grote oren en een opvallende pluimstaart. Een combinatie van kenmerken die al snel leidde naar de eikelmuis. Een zeldzame maar buitengewoon sierlijke muis. Minutieus werd de directe omgeving uitgekamd. Stukken hout werden opgelicht, gevallen bladeren opzij geschoven en iemand bootste zelfs het geluid van een blokje kaas na. Maar alles zonder resultaat. Het muisje leek van de aardbodem te zijn verdwenen. Het mysterie was geboren. Hamstervoer Kort daarna, in het voorjaar van 1999, verscheen er een artikeltje in 't Duumpje gewijd aan de eikelmuis. Niet veel later schreef Rob van Awie de Zwart Cvss Westrienen een kort stukje in Zoogdier, een populair tijdschrift voor zoogdierstudie. Beide korte publicaties waren voldoende om in de jaren daar opvolgend in onze streek een eruptie aan inventarisaties te ontketenen. Een zoektocht die soms uitliep in een ware klop jacht. En alles erop gericht om definitief aan te tonen dat de eikelmuis vanuit aangrenzend België, waar het beestje voor komt, West-Zeeuws-Vlaanderen was binnengedrongen. Geïsoleerd van de vage waarne ming uit 1998 waren er al eerder aanwijzingen dat de eikelmuis zijn intrede had gedaan. Zo werd in de winter van 1990 in Schoondijke een slapend exem plaar aangetroffen in een zak met hamstervoer. Eind jaren negentig zijn twee eikelmuizen gedood in een muizevalletje op een boerderij in Klein Brabant Inventarisatiekamp De gerichte zoektocht ving aan in het voorjaar van 1999 toen ter ere van het honderdjarig bestaan van Staatsbosbeheer een drie daags inventarisatiekamp werd georganiseerd in het Bos van Erasmus. Een belangrijk onder deel van dit kamp was het opsporen van de eikelmuis. Daartoe werden drie dagen lang op kansrijke plaatsen meer dan honderd vallen geplaatst. Iedere zeven uur werden deze vallen geleegd en de gevangen muizen op naam gebracht, waarna ze weer in vrijheid werden gesteld. Eikelmuizen zijn toen niet gevan gen, maar de zoektocht smaakte naar meer. In het late najaar van 1999 kreeg Het Zeeuwse Landschap een ver zoek van twee onderzoeksters van het Natuurwetenschappelijk Eikelmuis Centrum uit Dordrecht om onderzoek te mogen doen naar het voorkomen van de eikelmuis. Eveneens met vallen werden de Kievittepolder en de Wallen van Retranchement als potentiële leefgebieden tegen het licht gehouden. Maar ondanks de goede hoop kwam ook nu geen levend bewijs boven tafel. Toetje Een jaar later organiseerde de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming (VZZ) een speciaal Eikelmuis-weekend. De crème de la crème van de vaderlandse zoogdierdeskundi gen streek neer in West-Zeeuws- Vlaanderen. Een karrenvracht vallen werd uitgestrooid over de streek. Dag en nacht, soms in de stromende regen, werden deze geleegd. De vangst werd gewo gen en gesext en om eventuele dubbeltelling te voorkomen werd met een schaartje een plukje haar uit de vacht geknipt. De oogst was groot. Vele soorten werden in de val gelokt, maar die ene muis, waar het allemaal om te doen was, liet zich niet bij de neus nemen. Kielzog Ondanks het groot aantal vallen en de met zorg uitgekozen vang- plaatsen gekoppeld aan een groot enthousiasme is tijdens al deze inventarisaties geen enkele eikelmuis gevangen. Toch zijn al deze inventarisaties niet voor niets geweest. In het kielzog van de gerichte zoek tocht naar de eikelmuis zijn veel andere kleine zoogdieren gevan gen. Van diverse muizensoorten 6 't duumpje 1 -2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 6