<e dit geen bedreiging van belang. Niet professionele tuinders gedo gen dat de veenmol wel eens een worteltje of meer 'trekt.' Wanneer u de veenmol een plek je in uw moestuin gunt of pro beert om op diervriendelijke wijze de veenmol op afstand te houden zijn hieronder een paar tips: Gebruik nooit verlopen olie, slakkenkorrels of insecticiden tegen de veenmol; bedenk dat de veenmol ook schadelijke insecten opruimt. Bovendien doodt gif ook nuttige insecten; Planten van peen lokt veenmol len, omdat zij hieronder graag een nest bouwen. Daar waar de nesten zich bevinden, kleurt het loof geel. De veenmol houdt net als de meeste tuinders van 'zwar te grond'; de plek wordt door de veenmol kaal gewied doordat het de stengel of wortels door knaagt; Breng tegen de winter hoopjes broeimest of compost aan; hier onder overwinteren de veenmol len in de grond; Breng een tijdelijke beschoeiing aan van planken rond plantbed- den: minimaal 20 cm. diep; Of plant het plantgoed in afzonderlijke plastic potjes zon der bodem; Plaats valpotjes in de loop van de veenmolgangen 5 cm. onder het bodemoppervlak ingraven; gevangen dieren kunt u dan naar elders verplaatsen. Eind juli tot in augustus zoeken de veenmollen hun overwinte ringsplaats op. Daar zitten ze in een vaste houding in een vertica le gang wat dieper in de grond. Vroeger kwam het nogal eens voor dat veenmollen in de aard appelkuil bivakkeerden en daar tijdens hun winterslaap gestoord werden. Maatregelen Veenmollen zijn de laatste tien tallen jaren in aantal achteruitge gaan. Ze zijn vrij zeldzaam en staan nu op de Rode lijst als kwetsbare diersoort. Zij zijn via de Flora en Faunawet ook wette lijk beschermd. Belangrijkste bedreiging is verdroging van hun leefgebied. Verder is door verste delijking veel geschikt biotoop afgenomen. Veenmollen zijn gevoelig voor intensief agrarisch beheer m.n. gebruik van insectici den. Ze worden ook wel met de hand bestreden; tuinders zien de veenmol liever dood dan levend. Floewel dit gericht gebeurt, lijkt Actie Tolereer de Veenmol! Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft in 2002 subsidie gekregen van de Nationale Postcodeloterij en de Provincie Zeeland. In Zeeland staat de veenmol als aandachtssoort in het soortenbeleid genoemd: S.L.Z. heeft informatie over de veenmol verzameld en verwerkt in een grappige en informatieve poster. Deze poster wordt ver spreid onder volkstuinliefheb bers, of wordt op aanvraag toe gezonden aan ieder die is geïnte resseerd. Op de website van SLZ komt u de veenmol ook tegen: www.landschapsbeheer.comNzee- land. We zouden het erg leuk vinden als u waarnemingen van de veen mol bij u in de buurt wil doorge ven. Over de verspreiding van de veenmol en de aantallen die er nog van voorkomen is helaas nog weinig bekend. Een paar jaar geleden is er door Henk van Halm een oproep gedaan in het dagblad Trouw. Er kwamen toen reacties uit Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren, Zuid Beveland, Schouwen Duiveland en Tholen. We hopen met deze actie meer reacties los te krijgen en op deze wijze via onze website een over zicht te kunnen krijgen van "veen mollen in Zeeland. Mocht u een veenmol hebben gehoord, gezien of te pakken gekregen, geef uw waarneming dan door aan de plaatselijke insectenwerkgroep of: Stichting Landschapsbeheer Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes Tel. 0113 - 23 09 36 of email: info@slz.landschapsbeheer.nl 13 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 13