winterslaap gehaald. Zo werd 26 februari de eerste dagpauwoog gezien in Retranchement. Half en eind maart is deze soort ook waargenomen in Aardenburg en Oostburg. Vroege waarnemingen van dagpauwoog, citroenvlinder (16 maart Aardenburg) en kleine vos (26 maart in Retranchement) zijn niet zo uitzonderlijk. Deze soorten overwinteren als vlinder en bij warm weer worden ze wakker. Opvallend waren de eerste gam mauil (13 maart in Oostburg), groot koolwitje (21 en 27 maart, resp. Retranchement en Aardenburg) en klein koolwitje (23 en 28 maart, resp. Oostburg en Aardenburg). De gammauil is een dagactieve nachtvlinder die in zuidelijker streken overwintert. Normaliter verschijnt de eerste in april. Groot en klein koolwitje over winteren in Nederland als pop, die begin mei uitkomt. Bij genoemde waarnemingen zijn de vlinders kennelijk voortijdig uit gekomen. De rupsen van kool witjes kruipen nog wel eens door openstaande ramen naar binnen om zich daar te verpoppen. Binnen wordt het sneller warm, de ontwikkeling gaat sneller en zo kun je dan anderhalve maand voor tijd een vlinder, die wanho pig probeert buiten te komen, zien. Het is wel de vraag of in dit geval het hele rupsenstadium niet voor niets is geweest, behal ve dan dat de kool niet te groot werd. Zo'n enkele vlinder vindt zeer waarschijnlijk geen partner en ook als dat zou lukken waar op moeten dan de eieren worden afgezet? Verder waren er nog een gehak kelde aurelia (22 maart) en een atalanta (25 maart). De atalanta is een trekvlinder, maar omdat er ieder jaar vroege atalanta's wor den waargenomen gaat men ervan uit dat deze soort ook wel overwintert in Nederland. De Breskense vogelaars houden hun score trouw bij op de voge laars-website Birding Zeeland. Donderdag telden ze maar liefst 74 soorten, met maar liefst 16006 waarnemingen van de graspie per. En dat is nog niet eens het record van deze week... En dan het oranjetipje. De oproep in het vorige nummer van 't Duumpje heeft tot nu toe (26 april) twee reacties opgele verd. 21 april werd de eerste gemeld vanuit Cadzand en 22 april was er een melding vanuit Groede. Voor beide locaties waren nog niet eerder oranjetip jes geregistreerd. In beide geval len betreft het plaatsen binnen de bebouwde kom. Het lijkt erop dat deze vlinder een tuinvlinder aan het worden is. Meldingen van dag- en ook nachtvlinders zijn erg welkom via email: vlinders@duumpje.nl of per post: A. Almekinders, Olieslagersweg 1 4525 LC Retranchement. Vroege vogels Velen van u zullen bekend zijn met dit VARA-programma waarin o.a. Ivo de Wijs op zondagoch tend tussen 8 en 10 uur binnen een verfijnd klassiek kader de natuur aan de man probeert te brengen. 27 april besteedde Vroege Vogels enige tijd aan de vogeltelpost Nieuwe Sluis die voor velen van ons niets nieuws biedt, maar voor niet-streekgenoten toch een onbekend verschijnsel is. Het was zelf reden er op hun internetsite enige woorden aan te wijden": "Niet met tientallen maar soms met duizenden per uur vliegen ze langs de kust van Zeeuws- Vlaanderen naar het noorden: de trekvogels die vanuit hun over- winteringsplek in het Middel landse Zee-gebied of Afrika op weg zijn naar hun broedplek in Nederland of nog noordelijker. Als de wind uit het oosten komt worden de trekvogels langs de kustlijn "gestuwd". Op dit soort dagen is het smullen voor de vogelaars op de observatiepost op de dijk bij Breskens." Op de site verder het uitzicht vanaf de telpost in panorama view, jaaroverzichten en de gege vens van drie andere telposten in Zeeland. We kunnen ons alleen maar bij Vroege Vogels aansluiten. Een bezoek aan de site www.birding- zeeland.nl is de moeite waard. Bovendien is van veruit de mees te waargenomen vogels ook een foto opgenomen. Kortom: een snelle en overzichtelijke manier om veel op te steken. Vlinders en Prins Bernhard Het bestuur van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland heeft besloten de Stimulerings- prijs Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland 2003 van Euro 10.000 toe te kennen aan Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland voor de inventarisatie van dagvlinders in Zeeland gedurende de afgelo pen 10 jaar en de publicatie van de dagvlinderatlas van Zeeland. Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland kent de prijs toe aan de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland als blijk van waardering voor de inzet van ongeveer 70 vrijwilligers gedurende 10 jaar in een uniek project, dat zeer waar devol is voor een goed beheer van het Zeeuwse landschap. Veel vlindersoorten gelden als indicator voor de kwaliteit van het natuurlijk milieu. Er bestaat inmiddels een landelijke 'rode lijst dagvlinders' en een door de landelijke overheid opgesteld Beschermingsplan Dagvlinders. Van Zeeland bestond nog geen fijnmazige inventarisatie. Daarom is de Vlinder- en libellen werkgroep Zeeland in 1993 gestart met het verzamelen van veldgegevens van dagvlinders uit de hele provincie. Dit heeft een groot databestand met waarne- mingsgegevens opgeleverd. Voor Natuurmonumenten, Staatsbos beheer, het Zeeuws Landschap, 75 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 15