Opwaardering N 61 Tijdens de laatste maanden der 'regeerperiode' van gedeputeer de Hennekeij bleek dat de N 61 Hoek - Schoondijke vanaf Hoek tot Biervliet vierbaans zal wor den, met vrijliggende parallelwe gen, fietspaden etc. Kortom: een enorm ruimtebeslag. De exacte plannen worden door ons nog bekeken, want de wijzi gingen van de verkeersstromen door het openstellen van de Westerscheldetunnel en wegval len van de pont, zijn dermate fors van aard, dat niet direct een simpel antwoord te geven is. Aangaande deze materie ontvin gen we trouwens een brief van ons lid George Calon, die door de nieuwe plannen weinig ziet over blijven van zijn 'Paradijsje van Calon' dat net dit jaar 25 jaar bestond, en waarheen onze club zondag 11 mei een excursie orga niseerde die door ruim 50 men sen werd bezocht. In de eerste plannen zou de uit breiding aan de zuidkant van de huidige weg komen te liggen. Diverse wijzigingen echter leid den ertoe dat alle uitbreiding aan de noordkant terechtkwam, daarmee een volgend jubileum van Georges paradijs onmogelijk makend. We wachten de definitieve versie van de plannen nog af, en ook of er wel geld beschikbaar is voor deze ingreep. Duurzaam Veilig De "Duurzaam-Veilig-trein" den dert voort en heeft inmiddels het wegvak Schoondijke - Oostburg achter zich gelaten. Helaas nog zonder de mooie bomenrij aan de zuidkant die volledig verwij derd is. We vragen ons af of hier nog iets teruggeplant wordt. Staatsbosbeheer Dat brengt ons overigens direct bij Staatsbosbeheer, welke instel ling 11 juni haar jaarverslag publiceerde. Men stelde vast dat velen zeer lichtvaardig met natuur omspringen. Een oorzaak zou kunnen zijn dat mensen natuur als een consump tiegoed zien. Als iets wat simpel vervangbaar is. Het geeft niks als je ergens een boom omzaagt, als je er dan maar een nieuwe plant. Dat men een 50 jaar oude boom niet kan vervangen met een luci fertje van enkele jaren, beseft men blijkbaar niet. En evenmin dat een stukje natuurterrein dat al honderden jaren gedijt en prachtige planten herbergt niet vervangen kan worden door ergens een stuk akkerland in te zaaien, zodat ook dat groen wordt. Wat dat betreft moeten we als natuurbeschermers zelf ook de hand in eigen boezem steken. In het verleden gingen we nogal eens snel akkoord met het com penseren van een stuk 'oude' natuur en een gelijke of iets gro tere oppervlakte ergens anders. Dat het 50 jaar kan duren voor dat dit nieuwe stuk qua soorten rijkdom het oude stuk evenaart, wordt nogal eens op de koop toe genomen. Het hangt samen met het deelnemen aan allerlei adviesclubjes. Als je daar als natuurbeschermer tussen zit, wordt het een stuk moeilijker nee te zeggen. Te meer omdat de andere partijen zeggen: 'Je hebt toch mee mogen praten'. Gebiedsgericht Project U weet ongetwijfeld dat een groot deel van West-Zeeuws- Vlaanderen de laatste tien jaar herverkaveld is, zodat gronden met een overeenkomstige functie bijeen zijn komen te liggen. Verder zijn gronden die voor de agrarische sector minder interes sant waren (nat, minder vrucht baar) toebedeeld aan 'de natuur' ter versterking van onze ecologi sche hoofdstructuur (EHS). Deze delen zijn in de meeste gevallen in beheer gekomen bij Het Zeeuws Landschap (voorzover het West-Zeeuws-Vlaanderen betreft). Het gebied benoorden de lijn Roofack - Potjes - Sluis is nog niet 'behandeld' en omdat hier naast de boerderij ook recreatie een voorname rol speelt, zijn alle par tijen aangeschoven en is een totaalvisie ontwikkeld: het gebiedsgericht project. Iedere belangengroep heeft nu zijn zegje gedaan en alles is ver woord in een concept - plan waarin nog slechts kleine wijzi gingen mogelijk zijn. Hierna wordt het geheel definitief en kan het de inspraak in: d.w.z. dat een belanghebbende officieel bezwaar kan maken. En zo dat niet gebeurt, kan men aan de slag met de uitvoering van de plannen. Het is dan overi gens de vraag of voldoende gel den aanwezig zijn. In deze totaalvisie zijn opgeno men deelvisies als "Sluis aan Zee", "visie Bhalotra Cadzand- Bad" etc., maar ook het verwer ven van delen van de ecologische hoofdstructuur. Uitvoeren van een bepaald deel wil niet nood zakelijkerwijs zeggen dat ook een ander deel uitgevoerd wordt. Groede Podium Sommige ondernemers liepen al vooruit op het Gebiedsgericht project, zoals Camping Groede van de gebroeders Van Damme. Zij zagen in een vroeg stadium dat de campinggast anno 2003 meer eisen stelt dan die van 1975. Gezien hun ligging tussen Groese Duintjes, Cletemspolder en Zwarte Gat hebben ze onder zocht in hoeverre ze deze ligging nog konden versterken. Er zijn nu vergevorderde plannen ('Groede Podium' geheten) om met medewerking van gemeente Sluis het gebied naar het zuiden toe door aanleg van een stuk natuur aaneen te smeden met het Hertenpark, en op deze wijze de recreatieve functie op een hoger peil te brengen. Meer op de website: www.gebiedsgerichteaanpak.nl Wij zien erop toe dat de natuur waarden van Het Zwarte Gat niet verder teloorgaan. Want nieuwe natuur is iets heel anders dan oude natuur, zoals we op de vori ge bladzijde neerschreven 19 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 19