*r Na 1648 wordt op een zeer intensieve manier herpolderd en kon het land opnieuw worden bevolkt. Het is verrassend te horen dat 90% van het huidige landschap in een periode van 15 jaar door herpoldering tot stand is gekomen. Over deze perioden zijn meer kaarten beschikbaar, maar niet al deze kaarten zijn even betrouw baar. Een voorbeeld hiervan is de "Visscher-kaart", die werd gemaakt om snel een indruk te geven van de toestand van het gebied in oorlogstijd. Een "nieuwskaart." Sommige delen van deze kaart zijn rechtstreeks overgenomen van andere bestaande kaarten en weer andere delen zijn op zo'n manier afgebeeld dat de conclu sie getrokken moet worden dat de maker zelf nooit ter plaatse is geweest. De Veerhoekpolder bij voorbeeld is op de kaart over stroomd ingetekend, terwijl is aangetoond dat deze polder in werkelijkheid nooit onder water heeft gestaan. Bij het lezen van een kaart is het dus belangrijk om te weten met welk doel de kaart gemaakt is. In de periode van 1670 tot heden worden de laatste grote stroom- gaten één voor één gesloten met als laatste De Braakman in 1952. Er volgt een academisch koffie- kwartiertje (duurt een half uur), waarna nog uitgebreid vragen worden gesteld over interessante details van beide avonden. De kustbarrière die in de tijd van de Romeinen het achterliggende land afsluit van de zee is opnieuw gesloten. Het achterland is van een 100 natuurlijk landschap veranderd in een bijna 100 cultuurland schap. Zaterdagmiddag 5 april. Tijdens deze excursie zullen we onder leiding van Willy en André op zoek gaan naar nog zichtbare historische elementen in het landschap. De knotploeg heeft zover vooruitgewerkt dat deelne mende knotters vrij zijn op 5 april. Grote klasse! Er zit een koud windje, maar ver der is het schitterend zonnig weer. In zes auto's carpolen we naar een aantal punten in het landschap die we van dichtbij zullen bestuderen. Stop 1. Het Grote Gat van Sint Kruis. Vanaf de Markt in Aardenburg rijden we via de St. Pietersdijk en de evenwijdig lopende Heirweg naar de eerste stopplaats. Beide wegen lopen over de enige dek- zandrug in West-Zeeuws- Vlaanderen die nog aan de oppervlakte te zien is. Deze zandrug is zo'n 11.000 jaar gele den afgezet aan het eind van de laatste Ijstijd door de wind en is herkenbaar aan de grijze kleur, de fijnheid en het ontbreken van schelpen. We hebben uitzicht op St. Kruis dat op het hoogste punt (de kerk) van deze zandrug ligt. De rug wordt hier doorsneden door een kreek 'Het Grote Gat van St. Kruis', ontstaan door inundatie omdat er weer eens een vijand verdreven moest worden. Het water dat door deze openingen het land instroomde, zocht zich veelal een weg langs bestaande watergangen die nog uit de Middeleeuwen dateerden. Dit is nu nog te zien aan het enigszins hoekige krekenpatroon. Stop 2: de Kerkweg in St. Kruis tot net buiten de bebouwing. Dit punt ligt aan de andere kant van de kreek. Naar het zuiden toe is duidelijk een hoogtever schil te zien. Achter de dekzand- rug was een veengebied ont staan dat in de Middeleeuwen werd afgegraven vanwege de aanwezige turf en ten behoeve van de zoutproductie. Het veen werd gebruikt als brandstof om uit zeewater zout te winnen (zoutzieden) of eenvoudiger door het zoute veen te verbran den waarbij het zout achterbleef: "moernering". Door ontvening en inklinking daalde de bodem. Stop 3: waar de Groote Boomdijk afbuigt naar het noordwesten. We staan hier op de rand van het vroegere Coxydse Gat, een getij degeul. Deze waterloop werd met het opwerpen van de Bakkersdam in 1788 afgedamd en toen is hier de Nieuwe Passageulepolder ontstaan. De bodem bestaat uit geulafzet tingen, grof zand en ook wel fij ner materiaal. De Kleine Boompolder werd bedijkt in 1672 en de Groote Boompolder in 1698. Het Coxydse Gat mondde uit in het Zwin, preciezer: in het Sluisse Gat, dus in de huidige Sophiapolder. Stop 4: de Oude Zeedijk ten oosten van de Austerlitzdijk. Deze plek is de meest zuidooste lijke punt van het Eiland van Cadzand. De Oude Zeedijk vorm de eertijds de zeewering tegen het water van het Zwarte Gat. Dit water kwam het land binnen bij de huidige Zwarte Polder en omstroomde de oostkant van het eiland. Langs de Oude Zeedijk zijn nog resten te zien van het veerhuis (zie foto) van het veer op Oost burg (Veerhoek). In de akker vlak bij de Austerlitz dijk ligt een bult, die door bewerking van de grond elk jaar een beetje kleiner wordt. Hier is aan het eind van de Tachtigjarige Oorlog Het Loo opgericht. Dit fort heeft echter maar kort dienst gedaan: van 1644 tot 1648. Daarna werd het wegens de vrede overbodig. Stop 5: de kruising van de Oude Zeedijk met de Provin ciale weg Potjes - Sluis. Op dit punt staand is het goed je te realiseren dat de dijk door loopt aan de overkant van de Provinciale Weg. Het asfalt en de hoge populieren maken plaats voor gras en wat struiken langs de dijk. Verderop zijn er knotbo- men. In de Kasteelpolder (1624) ten noordwesten van de Provin ciale Weg staat maar één boerde rij. 6 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 6