*r De stopplaatsen Deze boerderij was ooit het veer huis van het veer op Sluis. Op topografische kaarten wordt deze plek nog steeds Sluisse Veer genoemd. De aanlegsteiger aan de Sluisse kant lag bij het Groot Kasteel. De vaarroute was onge veer gelijk aan de fiets/autoroute van nu. Stop 6: Noordmansweg. Deze dijk is de meest zuidelijke van het oude Eiland van Cadzand voordat beide eilanden rond 1350 versmolten tot één: het Eiland van Cadzand. Vanaf de Noordmansweg richting Cadzand kijkend zien we meer dere kleine poldertjes, die zijn ontstaan vanuit de kern van het eiland, door steeds weer nieuwe stukjes land te bedijken. In de kern zijn al rond het jaar 1110 stukken ingepolderd, maar hier van is tegenwoordig weinig meer te zien. Het opvallende van de poldertjes bij de Noordmansweg is de leef tijd en de grootte. Ze bevatten vaak maar één perceel en zijn uniek in Nederland en Vlaanderen. Ook op wereldschaal is dit een bijzonder landschap, dat beschermd zou moeten wor den. Stop 7: de Havenpolder bij Sluis op het weggetje naar de Paspolder. Vanaf deze plek zijn de verster kingen rondom Sluis goed te zien. Links is in het landschap een verhoging zichtbaar die de resten van het Groot Kasteel bevat en rechts in de Paspolder, of op de grens daarvan eveneens een hoogte: het Klein Kasteel ofwel Het Pas. Het is niet zo moeilijk je een beeld te vormen van het Zwin met aan de andere kant de Sluisse haven. De dijk om de Paspolder werd opgeworpen in 1795 en de Zwinpolder ont stond in 1854. Daarmee was ook Sluis van de zee afgesneden. Wat nog restte van het Zwin is ingepolderd in 1873. Deze grensoverschrijdende polder heeft de naam Willem Leopoldpolder gekregen. De excursie werd waardig afge sloten in een Aardenburgs éta blissement waar nog resterende vragen gesteld konden worden en waar leermeesters André en Willy uitgebreid bedankt werden voor hun inzet. Voor een aantal deelnemers vormde de cursus een hernieuw de kennismaking; voor anderen een verrassende eerste ontmoe ting. 7 't duumpje 2-2003 Retranchement Zuidzande GroofeHenrh Slilckenburg Veetboekpokkr Vijfhonderd in beoosten Eedepolder Sophiapokler slerEede Voormalige^ Aardenburgs Haven Benoorden- Si. Pietersdijk- polder Iscbeihpolóer Groote Boompalder

't Duumpje | 2003 | | pagina 7