«c Een fraaie fietsdag Petrus van 't Westeinde Voor het dertigste jaar vond zater dag 10 mei de Landelijke Fietsdag plaats. Dit jaar werd gestart in Schoondijke en Cadzand en beide routes leidden langs De Blikken, waar op de Ringdijk Het Zeeuws Landschap en 't Duumpje gebroeder lijk aanwezig waren om afstappende fietsers een blik te gunnen in het rijke natuurgebied, vragen te beant woorden en nog wat informatie uit te delen. De Blikken behoren toe aan Het Zeeuwse Landschap. Daar kon den de deelnemers naar vogels kijken en inlichtingen krijgen over alles wat met natuur te maken heeft. Luciën Boerjan, Jaap de Hulster, Jaap Poortvliet, Heieen Heikens-Kesteloo, Luc van Beijsterveldt en Petrus van 't Westeinde van 't Duumpje en René Beijersbergen van Het Zeeuwse Landschap waren aan wezig om de fietsers te vertellen over het natuurgebied, de vogels die te zien waren en hen te voor zien van verschillende folders. Het was bijzonder mooi weer. We hadden een prachtig uitzicht op De Blikken met al zijn kreken, vogels en met op de achtergrond het dorp Groede. Het zicht was zo goed dat je met gemak de schepen op de Westerschelde voorbij zag varen. 's Morgens om half tien kwamen de eerste fietsers al langs. Het waren mensen uit Vlissingen. Er kwamen mensen uit Limburg, andere delen van Zeeland, Noord-Brabant en ook heel wat streekgenoten. Ruim 200 fietse- lingen peddelden voorbij, ledereen mocht door de teles coop kijken naar de Grutto's, Zwartkopmeeuwen, Kokmeeuwen of diverse soorten ganzen of... Terwijl de fietstoeristen passeer den, en de telescopen even niet in gebruik waren, keken wij natuurlijk naar de bijzondere vogels in de Blikken. En met ons nog vele andere vogelaars. Uit heel Nederland komen mensen naar de telpost bij Nieuwe Sluis kijken naar de vogeltrek die in deze periode plaatsvindt. En als de trek dan zo rond 11 uur voor die dag ver gedaan is, gaan deze vogelaars de rest van de streek verkennen. Zo spraken we met vogelkenners uit Den Haag, uit Diemen, uit Groningen, uit Hengelo etc. Uit het Haagse kwamen er zelfs twee bestelbus jes met een vijftiental leden van Vogelbescherming een kijkje nemen. Enkelen van de vogelaars ont dekten een zeer bijzondere vogelsoort, nl. de Temminck Strandloper (2 ex.). Deze vogels trekken in gering aantal langs Nederland op hun lange tocht van Afrika naar de toendra's van het hoge noorden. Nog geen uur later kwamen er al andere vogel fanaten om te kijken naar deze vogeltjes. De eerste waarnemers hadden hun waarneming op de zogenaamde vogellijn gezet, zodat soortenjagers precies weten wat voor speciaals er weer te zien is. Wij vonden dat wel grappig en op hun vraag waar de Temmincks Strandlopers zaten, bluften we enkele malen 'die zit ten hier overal.' Per slot van rekening moeten we een beetje reclame maken voor onze prach tige streek. Zelf hebben we ook en één en ander aan bijzonders gezien. Jaap Poortvliet telde 38 Brandganzen. Die beesten zag je enkele jaren geleden alleen in het vogelpark in Knokke. Luciën ontdekte 33 broedende Kluten, voorwaar geen kleinigheid. Samen zagen we hoe een Zwarte Kraai tot twee keer toe alle broe dende vogels te slim af was en er met een ei vandoor ging. Dat deelde hij daarna netjes met een soortgenoot. Ze dineerden helaas net in een put: we zagen door de telescoop alleen het eigeel aan de snavels, maar de eierschaal bleef buiten beeld. De vraag bleef dus onbeantwoord of ze een kievits-, meeuwen- of ander ei bemachtigd hadden. De Geoorde Futen zullen ook dit jaar wel weer broeden in De Blikken, want we zagen ze zwemmen en duiken in de kreek bij de Kokmeeuwenkolonie. Terwijl het in het natuurgebied met honderden vogels heel rustig was, leek de Ringdijk wel een boulevard met al die fietsers en loerende vogelaars. 8 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 8