Excursie De Blikken 13 april Eric Blaakman Enige weken voor de landelijke fietsdag had 't Duumpje een excursie georganiseerd naar De Blikken, het zelfde gebied waarover in het voor gaande artikel geschreven werd. Eric Blaakman gaat hierin nader op de rijke verscheidenheid vogelsoorten in het pra gebied. De Blifctren, een vochtig weidege bied langs de Ringdijk, tussen Scherpbier en de Marollenput. Het gebied is geheel onttrokken aan het peilbeheer in de omge ving en kent daarom een eigen natuurlijk waterregime. Het gebied is in beheer bij Het Zeeuws Landschap, en prima te bekijken vanaf de Ringdijk. Een telescoopje kan van dienst zijn, maar ook met een verrekijker en het blote oog is ai veel te zien. Vogels dan vooral, want het gebied lokt vele watervogels en steltlopers. De excursie van 13 april was bedoeld om eens rustig naar de verschillende vogelsoorten te kij ken. Onder geleide van Luciën Boerjan en ondergetekende gin gen 14 deelnemers van start. Het was mooi weer, voorjaarszonne tje met een flinke zuidoosten - wind. Er zat merkbaar 'trek' in de lucht: vele tientallen graspiepers en enkele gele kwikstaarten in de Blikken waren de voorbode van een paar ongekende aprilwe- ken. Zie hiervoor de site van de trekpost Breskens via www.bir- dingzeeland.nl. Het is schitterend om te zien hoeveel vogels er zitten, en na even goed speuren hoeveel ver schillende soorten je aantreft. Eigenlijk is een geleide excursie in de Blikken niet goed mogelijk er is zoveel tegelijkertijd te zien: iedereen signaleert een andere soort. Terwijl we recht vooruit de Pijlstaarten, Slobeenden en Wintertalingen bekeken, werden links en rechts Canadese Ganzen, Brandganzen en Kemphanen gemeld. Het is lastig om voor de minder geoefende excursiegasten enige orde aan te houden. We zijn ook maar niet begonnen aan het tellen van de vogels. Het viel op dat er nog flinke aan tallen Smienten zaten. Verder, naast algemene soorten als Spreeuw, Kievit en Grauwe Gans, ook wat zeldzamere zoals Dwergmeeuw (met de donkere ondervleugels), Zwartkopmeeuw (die vooral qua geluid opvallend afwijkend van de Kokmeeuw) en Zwarte Ruiter. Roofvogels zagen we weinig: één keer een snelle Sperwer en helemaal op het einde van de excursie een Bruine Kiekendief. Een leuk zoekplaatje was de Tapuit: altijd op een paal tje en makkelijk herkenbaar als hij wegvliegt, namelijk aan de opvallende witte stuit. Herman van de Voorde hield net jes een lijst bij van waargenomen soorten. Het lijstje treft u hieron der aan. Lepelaar Grutto Smient Slobeend Wilde Eend Grauwe Gans Kluut Kuifeend Canadese Gans Kievit Sperwer Wulp Wintertaling Boerenzwaluw Scholekster Brandgans Watersnip Pijlstaart Bergeend Graspieper Gele Kwikstaart Tureluur Zwarte Ruiter Kemphaan Kokmeeuw Zwartkopmeeuw Dwergmeeuw Kleine Mantelmeeuw Meerkoet Tapuit Kauw Spreeuw Krakeend Bruine Kiekendief <C 9 't duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 9