Korte berichten Vossen Zoals u de laatste tijd in de media hebt kunnen lezen schreeuwt de jagerswereld moord en brand over de schade die door vossen aangebracht wordt. Normaliter haalt de natuurbeschermingswereld daar de schouders over op, maar als recent in Burgers Dierenpark een flink aantal pinguïns doorgebe ten wordt, stemt dat toch tot nadenken. Anderzijds: als je de deur niet op slot draait, krijg je allerlei ongewenste gasten bin nen. We ontvingen uit de Zeeuws- Vlaamse jagerswereld het ver zoek mee te werken aan een inventarisatie om wat zicht te krijgen op het aantal vossen dat in de streek vertoeft. Enerzijds heerst de mening dat je de wederpartij niet aan munitie moet helpen: die hebben ze dozen vol. Anderzijds: in onze kringen wordt aangenomen dat er relatief weinig vossen in de streek verblijven, omdat Reintjes werkgebied nogal uitgestrekt is. Als ons vermoeden door de inventarisatie bevestigd wordt, ontdoe je daarmee de jagerswe reld van hun munitie. Dat heeft ook zo z'n voordelen. Naar blijkt kan zo'n inventarisa tie alleen plaatsvinden door 's nachts met lichtbakken aan de gang te gaan. En of we ons nu als natuurbescherming als een dief in nacht van allerlei stropers hulpmiddelen gaan bedienen, daar moeten we nog eens een nachtje over slapen. Voor u gelezen De nieuwe regering heeft 700 miljoen euro uitgetrokken voor de versterking van de Ecologische Hoofdstructuur (ehs). Hiervan moet in 2003 en 2004 100 mil joen per jaar worden uitgegeven, en in 2005 en 2006 250 miljoen per jaar. Het geld is bestemd voor grondaankoop en het herplaat sen van boerenbedrijven in gebieden die in de ehs liggen. De bedoeling is dat in 2018 bijna een kwart van het oppervlak van Nederland, 750.000 hectare, 'natuur' is. Momenteel beslaan de natuurreservaten samen 500.000 hectare. Van de 250.000 hectare die er nog bij moet komen is 100.000 hectare reser- vaatgrond en 150.000 ha agra risch beheersgebied. Naast de Rijksoverheid zijn ook de provin cies en de gemeenten bezig met natuur, en de plannen zijn soms niet helemaal met elkaar te rij men. Landbouweconoom Jan Luijt denkt dat de overheid er goed aan doet, met de aankopen te wachten tot de prijzen verder gedaald zijn. Roelaf Balk van het Groenfonds denkt echter dat het belangrijker is dat het geld onmiddellijk wordt gebruikt om de vaak moeizame onderhande lingen met boeren vlot te trek ken. Bron(nen): Binnenlands Bestuur, vrijdag 30 mei 2003, nr. 22, p. 24; 1,2 p. De tijd zal leren in hoeverre en op welke wijze dit voornemen uitgevoerd wordt. Natuurtochten We bieden hieronder enige ruim te aan een lid dat in het verleden veel werk voor de vereniging ver zet heeft, nu elders in den lande woont, maar zoals blijkt de streek nog steeds een goed hart toedraagt. We laten verder Pieter Paul aan het woord. Zoals u wellicht al in de PZC hebt gelezen is onlangs het vijfde deel in de serie NATUURTOCHTEN ver schenen. Als 'beetje-Zeeuw' heb ik me voor dit deel nog meer ingespannen dan voor de eerde re delen. Maar mijn chauvinisti sche zekerheid dat natuur en landschap van Zeeland de mooi ste zijn van Nederland (en van de hele wereld) is, twee jaar wande lend door de provincie, danig op de proef gesteld. Waarom staat het Groote Gat niet in het boek? Omdat een wandeling er omheen niet mooi genoeg is. Ook De Blikken, altijd goed voor veel en bijzondere vogels, sneu velde na meerdere pogingen om er een mooie wandeling langs te maken. Iemand die met mij mee- wandelde vond er geen zak aan: 'Goed voor vogelaars als ze ten minste achter de heggen kunnen kijken, maar verder een kale boel'. Toch heb ik in West- Zeeuws-Vlaanderen 'n paar prachtige tochten kunnen opne men. Veel van onze eigen streek zal u bekend zijn, maar mede dank zij de medewerking van o.a. Awie en Sjaak (die een stukje over 't Viekenist schreef in de eigen taal) zijn de wandelingen stamp vol gevuld met inlichtingen over planten en dieren, die vaak tot op de meter nauwkeurig worden aangewezen. Bijvoorbeeld een pleisterplaats van Watersnippen (en Bokjes, maar die noemde ik liever niet) in de Oudelandsche polder, verschillende soorten korstmossen op het muurtje van De Vrede, een groeiplaats van Zeevenkel bij Nummer Een en veel Witte kluifzwam in De Braakman. In het boek verder o.a. een prachtige vlindertocht bij Hulst, stinzeplanten in de Manteling, wieren en slakken bij Westkapelle, bloemdijken op Zuid-Beveland en muizen op Schouwen. P.P. van Laake, Natuurtochten in Nederland 5, Zeeland. ISBN 90- 76212-15-5 Te koop in de boekhandel voor 13,50 euro. Leden van 't Duumpje kunnen het boek kopen in de winkel van Huib van Iwaarden te Groede voor 11 euro. Eerder verschenen delen zijn te bestellen door 11,75 euro over te maken op giro 3854806 t.n.v. P.P. Van Laake, Mook, onder vermel ding van gewenst deel. Nog leverbaar zijn deel 2 Grote Rivieren, deel 3 Zuid-Holland en deel 4 Noord-Brabant-Oost. Vlinders in het vroege voor jaar. Zonnige dagen eind februari en vooral de "hittegolf" in maart hebben veel vlinders vroeg uit de 74 'f duumpje 2-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 14