V.r. 'A 6.64 x 9.54 inch photo quality image available in the book: "The Universe: 365 Days" REFLECTOREN - Gratis licht Reflectoren op en naast wegen zorgen voor gratis licht en schij nen alleen wanneer ze nodig zijn. Katoogjes op de weg (veel gebruikt in Oostenrijk) zijn veili ger en goedkoper dan straatver lichting. Bij katoogjes zijn hinder nissen meteen te zien, terwijl er bij straatverlichting altijd lichte en donkere vlekken ontstaan, en in de donkere vlekken de hinder nissen bijna niet te zien zijn, omdat mensenogen niet de tijd krijgen zich aan te passen. BEWEGINGSDETECTOR - Licht wanneer het nodig is Verlichting kan worden gekop peld aan een bewegingsdetector, zodat lampen enkel gaan bran den wanneer dat nodig is. In Delft wordt bijvoorbeeld gebruik gemaakt van 'slimme' fietspaden in het recreatiegebied Kerkpolder. Het systeem regis treert wanneer een fietser of wandelaar de paden benadert, voert het lichtniveau langzaam op en als de bezoeker de Kerkpolder binnengaat zijn de lampen al aan en na het verlaten gaan ze weer uit. Dat bespaart energie, geeft nachtdieren rust en voorkomt lichthinder. Goed geplaatste bewegingsmel ders zijn ook nuttig om onge wenste bezoekers af te schrikken. Met een permanente tuinverlich- ting maakt u het werk van inbre kers immers veel gemakkeliiker, maar als zo'n lamp aanflitst als de onverlaat aan komt lopen, mag een zekere preventieve wer king verondersteld worden. NACHTRECLAME - ziet niemand Het verlichten van sportvelden en openbare gebouwen na midder nacht is onnodig. Ook bedrijfster reinen kunnen werken met een tijdklok. Welk effect heeft het immers om tussen 23.00 en 6.00 uur de verlichting aan te laten staan, als bijna niemand voorbij komt. In België is berekend dat het vol ledig doven van de openbare ver lichting tussen 24.00 uur en 6.00 uur een jaarlijkse besparing ople vert van 133 GWh. Dat is 22,1% van het jaarverbruik voor open bare verlichting. WETGEVING - Bescherm de duisternis Het thema lichthinder moet expliciet worden opgenomen in het milieubeleid. Bestaande regelgeving kan worden uitge breid en het toezicht op de nale ving ervan is voor verbetering vatbaar. Er zou een duidelijke stellingname moeten komen van de Nederlandse overheid; niet alleen wat betreft het milieube leid, maar ook wat betreft ver gunningenbeleid van Rijk, Provincie en Gemeenten voor de aanleg en gebruik van buitenver lichting. Soms is privé-tuinverlich- ting naast een openbare weg fel ler dan de straatverlichting zelf. Dit kan bij weggebruikers ver warring veroorzaken. Ook hier kan wetgeving duidelijkheid scheppen. Ter bescherming van de nachtelij ke duisternis, kunnen er donker- tegebieden worden ingesteld, zoals dat ook is gèdaan bij stilte- gebieden. In Canada is een gebied van bijna 2000 hectare aangewezen als natuurreservaat voor donkere hemels. Kunstlicht is er verboden. Het Torrance Barrens Conservation Reserve is het eerste 'donkere hemel-park' in de wereld. MAATREGELEN Een aantal wapens in de strijd voor een donkere nacht: Wetgeving Er is op dit moment (nog) geen specifieke wetgeving op het gebied van lichthinder. Wel kun nen gemeenten op grond van een bepaalde milieuwet maatre gelen nemen. Een uitzondering is assimilatieverlichting, zoals die bij tuinbouwkassen wordt toege past. Hier geldt dat: - het verbod van de toepassing van assimilatiebelichting gedu rende een aaneengesloten periode van 4 uur tussen 19.00 en 02.00 uur, dan wel - de verplichting tot het aanbren gen van een voorziening aan de bovenzijde van de glasopstand, die de lichtuitstraling ten min ste 95% reduceert, dan wel - het vaststellen van een periode tussen I september en I mei, gedurende welke het verboden is vanaf 20.00 tot 24.00 uur assi milatiebelichting toe te passen, met dien verstande dat gedu rende ten minste 10 aaneenge sloten weken tijdens genoemde uren assimilatiebelichting wordt toegestaan. 7 7 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 11