De wet "Besluit tuinbouwbedrij ven met bedekte teelt milieube heer" is te vinden op de site van de Overheid (zoek op: "lichthin der"). Attendeer lichtvervuilers Veel panden worden gedurende de hele nacht verlicht: kerken, bedrijven op industrieterreinen, monumentale panden, bouwter reinen, villa's. Wijs eigenaren op het feit dat verlichting met een simpele tijdschakelaar efficiënter en ook goedkoper geregeld kan worden. Of hanteer ludieker middelen, zoals we een bezoeker van zo'n site over lichthinder onlangs zagen schrijven: "Saboteer de meest nabije en storende lichtinvloeden met een potje verf. Beschouw dat maar als een correctie op een falend landelijk lokaal beleid." Motiveer organisaties Het thema lichthinder staat nog op te weinig politieke agenda's, in tegenstelling tot lucht-, geluid en bodemvervuiling. Binnen poli tieke partijen kan het onderwerp lichthinder aan de orde worden gesteld. Maar ook organisaties als Natuurmonumenten, Natuur Milieu en Milieudefensie kun nen voor positieve veranderingen zorgen. En ook 't Duumpje pro beert met deze artikelen enige bewustwording te bewerkstelli gen. Tuinverlichting Een veelvoorkomende lichterger- nis is de tuinverlichting van de buren. Een aantal tips: - scherm felle lampen goed af; - richt altijd naar beneden; ruerlnrpn licht I lichtouerlaEit huur uerlichtings- gphied - gebruik een niet te hoog watta ge; - oranje of geel licht is 'vriendelij ker' dan wit licht; - spaarlampen zijn nog steeds nuttig; - bewegingsdetectoren zorgen ervoor dat lampen alleen bran den wanneer het nodig is. Bezoek eens een sterren wacht Echt donkere plekken in Nederland zijn niet meer te vin den. Voor het zicht op de Melkweg is een vakantie in Zuid- Frankrijk de enige oplossing. Veel sterrenwachten zijn op bepaalde dagen geopend voor publiek. Sterren en planeten zijn dan voor iedereen te zien. Een lijst met sterrenwachten in Nederland is te vinden op de site van De Koepel (www.dekoepel.nl). Een bezoek aan zo'n sterrewacht kan u sneller de ogen openen voor het onderwerp lichthinder dan het lezen van 10 artikelen. De dichtstbijzijnde sterrenwacht voor ons is in Middelburg (www.lansbergen.net). Word lid van de International Dark-Sky Association (IDA) De IDA (www.darksky.org) is de belangrijkste lichthinder-organi- satie van Amerika. Over de hele wereld zijn lokale IDA-groepen te vinden, waaronder in Nederland. Veel informatie is te vinden op de internet-site: www.platformlichthinder.nl Zeeland Op deze site lazen we: Zeeuwse Statenfracties willen duisternis behouden (Uit De Stem van 07.07.03). Zeeland moet een duistere pro vincie blijven. Daarom dient het dagelijks provinciebestuur op korte termijn met een helder ver- lichtingsbeleid te komen. Dat moet recht doen aan natuur, milieu (energiebesparing en afval), veiligheid en de landelijke wet- en regelgeving voor open bare verlichting. Een ruime meerderheid in Provinciale Staten nam hierover een motie aan van fractievoorzit ter J. van Ginkel (Christenunie). Alleen VVD, Partij voor Zeeland en LPF waren tegen. "We hebben geen behoefte aan extra regels en een grotere milieudruk", ver woordde G. van den Ouden- Zwart (VVD) de bezwaren. Van Ginkel wees erop dat de nadelige gevolgen van nachtelijke verlich ting op natuur, landschap en mens inmiddels algemeen erkend worden. Ook valt overdadige ver lichting in het buitengebied vol gens hem ongunstig uit voor de verkeersveiligheid, omdat weg gebruikers daardoor het gaspe daal extra intrappen. Hij onderstreepte dat lichtvervui ling, net als lawaai en stank, een aanslag op het leefmilieu vormt. Bovendien wordt jaarlijks veel geld verspild aan ondoelmatige verlichting. "In Zeeland is er naar verhouding nog duisternis verge leken met de omliggende provin cies en dat kan beter zo blijven", stelde het Statenlid. "Nachtelijk duister is een esthetisch waarde vol bezit, dat niet zomaar mag worden opgeofferd." Van Ginkel vond dat de provincie niet mee moet werken aan de bouw van kassen voor glastuinbouw met 'assimilatiebelichting', tenzij die volledig wordt afgeschermd tegen lichtuitstraling. Ook pleitte hij voor aanwijzing van gebieden waar het donker blijft, met name natuurgebieden en waardevolle landschappen. Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer) gaf aan dat de provincie bij de openbare verlich ting is begonnen met toepassing van zuinige lampen, die 's nachts kunnen worden gedimd. Zijn col lega H. van Waveren (CDA, ruim telijke ordening) zei dat donker Zeeland aan de orde komt bij het opstellen van een beleid voor beeldkwaliteit. Hij verwachtte volgend jaar met voorstellen te kunnen komen. We zijn benieuwd... 12 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 12