Een fietstocht rond Groede Een oud-bewoonster van Groede fietste in haar vakantie rond haar geboortedorp met onze gidsen en doet verslag. Begin augustus was ik, zoals meestal in de zomer, op vakantie in Groede. Ik fiets dan graag in de omgeving om te genieten van het vlakke land, de zeelucht, wind in de haren en het uitzicht op zee wanneer ik ergens op de dijk sta. Bloemen en vogels horen daar wel bij, maar daar weet ik eigenlijk niks van. Daarom leek het een goed idee een fietsexcur- sie mee te maken. Omdat het overdag steeds erg warm was, vonden ook mijn kinderen (14 en 16 jaar) het een prima idee: 's middags zo min mogelijk doen en die avond op de fiets hopen op een verfrissend briesje. Op het laatste moment natuurlijk toch nog gehaast om op tijd op het marktplein te zijn: iets te zien? Enkele fietsers midden op straat bij de muziektent: 'Het is toch verzamelen op de markt?' Toen kwam er een rood T-shirt aangefietst: Els Voet. Verzamelen voor de kerk. De tweede gids was Marco van Graefschepe, maar aangezien Els meer het woord deed, heb ik mijn aan dacht op haar gericht. Een stuk of 30 fietsers: enkele mensen met een kind achterop, de rest van boven de dertig. Een echtpaar was met de fietsen in de auto ergens vanuit België gekomen om mee te kunnen. Els hield een korte inleiding over de geschiedenis van Groede: de kerk die jarenlang onder water had gestaan, Jacob Cats, de Walenkerk die er vroeger was in de Walenstraat, de Lutherse kerk, de Franse kerk, over de 'eerste asielzoekers' in Groede indertijd. Het deed me denken aan wat buitenlanders zeggen over Suzan de Hulster Nederland, nl. dat er in ieder dorp of gehucht minstens 3 ker ken zijn. De fietstocht begon: richting Oostburg. Er werd rustig doorge- fietst tot De Blikken. In alle rust keken we uit over het landschap, er werd verteld welke vogels men door de verrekijker kon zien, ik ving een gesprek op over het feit dat er in België nog allerlei jeugdorganisaties actief zijn zoals de scouts en de Chiro maar dat dat hier bijna niet meer bestaat. Verder, over de Marolleput richting Zuidzande. En van Zuidzande via de prachti ge Molenweg richting kust. Op de Molenweg stopten we vlakbij een bocht, omdat er rechts van ons veel bereklauw stond. Een excursieganger reed een paar honderd meter terug om iets te plukken wat op het veld stond met daarna discussie welke plant het eigenlijk was; als ik me goed herinner mosterdzaad. Ondertussen plukte mijn zoon bramen: vroeg voor de tijd van het jaar, maar rijp. Gelukkig gaf hij er ook wat aan die kleinere kinderen. Ik kreeg er ook één. Via Zuidzande fietsten we rich ting 'Potjes', onderweg ingehaald door enkele grote landbouwma chines: iedereen profiteerde van het mooie weer. Even gestopt omdat er vlakbij elkaar 4 soorten bomen stonden die wel alle geknot, maar niet alle wilg waren. Het was nieuw voor me dat naast wilgen ook populieren, essen en eiken geknot werden. We staken de grote weg over en fietsten het Bos van Erasmus in tot aan de eerste open plek. We hoorden dat de ooievaars uit Knokke alle boomkikkers in de paardenput opgevreten hadden. Verder rich ting kust. Ik fietste een stukje naast Els die vertelde dat ze weckpotten gekocht had: groenten uit eigen tuin geweckt, maar bij nader inzien vond ze het niet voor her haling vatbaar. Te bewerkelijk. Diepvries beter. De groep was nogal langgerekt geworden en op een lang recht stukje weg stopten de voorste fietsers omdat er achteraan iemand in de sloot gereden was. Dat bleek mijn dochter te zijn. Droge sloot, geen schade, alleen wat grassprieten aan de kleren. Details kreeg ik niet te horen, maar natuurlijk hadden broer en zus aan eikaars stuur gezeten met alle gevolgen van dien. Nadat de hele groep weer bijeen was verder richting zeedijk. Bij Nieuwvliet-Bad fiet sten we onderaan de dijk. Ik bleef nu maar naast mijn dochter fietsen, achter de mensen die ieder een kind achterop hadden. Ook een broertje en een zusje. Mijn dochter moedigde het andere zusje aan om zich toch vooral 'niette laten doen' door haar broer. Een levendig gesprek. Aan de Zwarte Polder de dijk op, met de fiets aan de hand. Lekker op de dijk gefietst met uitzicht aan weerskanten: niets mooiers dan de zee! Even stilgestaan mid den op de dijk: Els vertelde nog één en ander over hoe dijken gemaakt worden. Bij de Groedse Duintjes gingen sommigen rechtdoor, richting huis of vakantieverblijf. Ongeveer de helft fietste door naar het Groese marktplein, ledereen was zeer te spreken over deze tocht die ruim 2 uur geduurd had: welbestede tijd. Met dank aan de gidsen en tot een volgende keer. 16 't duumpje 3-2003

't Duumpje | 2003 | | pagina 16